هوافضا- علوم هوا فضا

ایجاد پلت فرم مشترك همكاری بین آسیا و اروپا در زمینه نانوایمنی

ایجاد پلت فرم مشترك همكاری بین آسیا و اروپا در زمینه نانوایمنی

هوا فضا: پیشنهاد ستاد توسعه فناوری نانو برای ایجاد پلت فرم مشترك همكاری بین آسیا و اروپا در زمینه نانوایمنی در چهارمین دیالوگ نانوایمنی و گواهی دهی آسیا و اروپا مورد استقبال اعضا قرار گرفت.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، به دنبال برگزاری سه دوره پیشین دیالوگ آسیا و اروپا در نانوایمنی به ترتیب در کشورهای ایران (۲۰۱۷)، اتریش(۲۰۱۸)، تایلند(۲۰۱۹)، چهارمین دوره دیالوگ با میزبانی وزارت فدرال محیط زیست، انرژی، نوآوری و فناوری اتریش بصورت مجازی در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۰ اجرا شد. این دیالوگ برمبنای پیشنهاد ارائه شده توسط ستاد فناوری نانو ایران به اتحادیه اروپا و فروم آسیایی نانو در سال ۲۰۱۷ ایجاد و نخستین دوره آن در تهران در همان سال با حضور نمایندگانی از اتحادیه اروپا و کشورهای فعال در حوزه نانوایمنی از آسیا و اروپا انجام شد.
در این جلسه مجازی دکتر علی بیت الهی مدیر کارگروه استاندارد و نانوایمنی ستاد فناوری نانو، پیشنهاد ایران در خصوص ایجاد یک پلت فرم همکاری در حوزه نانوایمنی بین کشورهای اروپایی و آسیایی با عنوان «شبکه شبکه­ های نانوایمنی بین اروپا و آسیا» (Asia-EU Network of Networks on nanosafety-NONNS) را بیان کرد و بعنوان گام اول ایجاد کمیته راهبری برای تشکیل یک شبکه بین قاره ای در حوزه استانداردسازی حوزه نانوایمنی ارائه شد.
کلیات این پیشنهاد بعد از بحث و تبادل نظر مورد قبول اکثریت قرار گرفت و کمیته راهبری اولیه برای تدوین پیشنهاد و ارائه آن به اتحادیه اروپا با مشارکت کشورهای ایران، تایلند و کره جنوبی از آسیا و نمایندگانی از کلاستر نانوایمنی اتحادیه اروپا و کشور اتریش تشکیل شد. این پلت فرم وظیفه تسهیل ارتباطات و همکاری در لایه های مختلف شبکه بازیگران در رابطه با نانوایمنی را در دو قاره در چارچوب سرویس ها و کارهای مرتبط به عهده خواهد داشت.
در چهارمین دیالوگ، شرکت کنندگانی از نهادهای گوناگون اروپایی و آسیایی حضور داشتند و در مورد مسائل و چالش های مختلف این حوزه، به تبادل تجربیات و توسعه همکاری بین دو قاره به بحث و تبادل نظر پرداختند.
از جانب اروپا نمایندگان کمیسیون تحقیقات و نوآوری اروپا، کلاستر نانوایمنی اروپا (nanosafety cluster)، بیونانت (bionanonet) اتریش، شورای نانو ریسک گاورننس (Nano Risk governance council)، مالتا اینیشتیو (malta initiative) و انستیتو ملی سلامت و ایمنی شغلی آلمان در کنار نمایندگانی از OECD حضور داشتند. علاوه بر اینها نمایندگانی از کشورهای اسلوونی، دانمارک، نروژ، بلژیک، فنلاند، هلند (مرکز ملی سلامت عمومی و محیط زیست)، سوییس، فرانسه، لوکزامبورگ، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا در دیالوگ مشارکت کردند. از جانب آسیا نمایندگان موسساتی شامل ستاد فناوری نانو ایران، اکادمیا سینیکا تایوان، نانوتک تایلند، مرکز بیونانوفناوری هند، مرکز نانوفناوری فیلیپین و موسسه تحقیقات علوم و استاندارد کره جنوبی حضور داشتند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، در چهارمین دیالوگ نانوایمنی و گواهی دهی آسیا و اروپا از پیشنهاد ستاد فناوری نانو برای ایجاد پلت فرم مشترک همکاری بین آسیا و اروپا در زمینه نانوایمنی استقبال شد.
منبع:

1399/08/11
14:21:47
5.0 / 5
1261
تگهای خبر: ارتباطات , فناوری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا