علوم هوا فضا

آرسنیك زدایی آب شرب 10 شهر با نانوجاذب های ساخت پژوهشگران كشور

آرسنیك زدایی آب شرب 10 شهر با نانوجاذب های ساخت پژوهشگران كشور

هوا فضا: هم اكنون استان های كرمان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و قزوین نیز به طورجدی با مشكل آلودگی آرسنیك آب های آشامیدنی مواجهند و یكی از شركت های فناور نانو موفق به ارائه روش نوینی برای حذف آرسنیك از آب شرب شده كه تا حالا در بیش از 10 شهر ایران مورد استفاده قرار گرفته است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، از آنجائیکه آب های زیرزمینی اصلی ترین منبع تامین آب شرب محسوب می شوند، آلودگی این آب ها به آرسنیک، اخیراً موردتوجه خاص قرار گرفته است. هم اکنون آلودگی آب های آشامیدنی به آرسنیک در خیلی از شهرها و روستاهای کشور مشکلی جدی است.
از طرف دیگر باتوجه به مشکل کم آبی که مسئله مهم ایران و بسیاری کشورها شمرده می شود حفظ منابع موجود و تصفیه آلودگی ها همچون آرسنیک حائز اهمیت است؛ بدین سبب ایجاد امکانات مناسب برای تولید سیستم های مقرون به صرفه در داخل کشور می تواند کمک مهمی در حفظ منابع آبی کشور محسوب شود.
در این راستا یکی از شرکت های فناور موفق به ارائه روش نوینی برای حذف آرسنیک از آب شرب شده که در مقیاس های مختلف به بهره برداری رسیده است. در این سیستم از جاذب های گرانولی هیدروکسید اکسید آهن استفاده می شود. دانش فنی این روش هم اکنون تنها در اختیار تعداد معدودی از کشورهای توسعه یافته است و این شرکت نه فقط موفق به تولید این محصول شده بلکه با تولید این مواد در سایز نانومتری موجب افزایش کارایی در مقایسه با محصول خارجی شده است.
جاذب های مورداستفاده در این روش از نوع اکسی هیدروکسید آهن با ساختار نانومتری هستند و به سبب شکل ظاهری و نسبت سطح به حجم بالا از بازدهی جذب مطلوب برخوردار می باشند.
در حین سنتز اکسی هیدروکسید آهن پارامترهای فرایندی تولید ذرات نانومتری به صورت دقیق کنترل شده است. در ضمن پروسه تولید محصول نهایی این ذرات نانومتری به صورت گرانول تولید می شوند تا هیچ نوع رهایش در حین تصفیه آب شرب نداشته باشند. به طورکلی در این پروژه یک فرمولاسیون و روش خاص برای ساخت گرانول پایدار، با کمک مواد اولیه غیرپیچیده و قابل تولید در کشور، ابداع شده است.
جاذب های آرسنیک با سایز نانومتری تأثیر به سزایی در بهبود عملکرد جذب این محصول در مقایسه با محصول غیرنانویی داشته است.
این شرکت فناور به طور متوسط توانایی تولید ۲ تن گرانول جاذب آرسنیک را در ماه داراست و امکان افزایش آن با افزایش تعداد شیفت وجود دارد. همین طور در صورت افزایش فروش امکان گسترش خط تولید وجود خواهد داشت که در کمتر از ۳ ماه قابل راه اندازی است.
برمبنای اعلام ستاد نانو، هم اکنون استان های کرمان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و قزوین نیز به طورجدی با مشکل آلودگی آرسنیک آب های آشامیدنی مواجهند و وزارت نیرو، شرکت های آب و فاضلاب استان های مختلف خصوصاً استان های حاشیه رشته کوه زاگرس از محصول تولیدی این شرکت برای تصفیه آرسنیک آب استفاده می نمایند.
منبع:

1399/09/02
20:56:31
5.0 / 5
1075
تگهای خبر: سیستم , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا