هوافضا- علوم هوا فضا

معرفی ۳ تیم برتر دانشگاهی در چالش ساخت سیستم تحریك غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز

معرفی ۳ تیم برتر دانشگاهی در چالش ساخت سیستم تحریك غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز

هوا فضا: تیم دانشگاه تهران بعنوان تیم برتر و 3 طرح از دانشگاه های فردوسی مشهد، تهران و شهید بهشتی بعنوان طرح های برگزیده چالش طراحی و ساخت سیستم تحریك غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز انتخاب شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، تحریک سلول های عصبی مغز با روش های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری و فراصوت بعنوان چاره هایی باارزش از طرف پژوهشگران و پژوهشگران برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و بررسی عملکرد مغز پیشنهاد شده است بدین جهت از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چالشی برای طراحی و ساخت سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز انجام شد.
هدف این چالش یافتن جایگزینی برای روش Deep Brain Stimulation یا (DBS) مبتنی بر کاشت پروب درون مغز طی یک عمل جراحی است که ضمن حذف خطرات ناشی از پروسه جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را به صورت غیرتهاجمی تحریک کرد.
در مرحله اول داوری چالش، داوران متخصص در این عرصه ده ها ایده پژوهشی از چندین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان همچون از شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، بیرجند و قزوین برای طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز در مدالیته های نوری، فراصوت، الکتریکی، مغناطیسی، الکترومغناطیسی را مورد بررسی دادند.
در مرحله دوم بعد از بررسی طرح ها و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران، سه تیم از دانشگاه های "تهران"، "صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی" و "علم و صنعت ایران" برای ارائه مدالیته های تحریک الکترو مغناطیسی، تحریک نوری و تحریک فراصوت بعنوان تیم های برتر انتخاب شدند و تیم دانشگاه تهران بواسطه ارائه مدالیته تحریک الکترومغناطیسی موفق به کسب بیشترین آراء مثبت داوران در این چالش شد.
برمبنای اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، همین طور در مرحله دوم داوری چالش تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز در مدالیته الکتریکی، از میان طرح های پیشنهادی ارسالی پژوهشگران و اساتید، سه طرح از دانشگاه های تهران، فردوسی مشهد و شهید بهشتی را بعنوان طرح های برگزیده این مرحله در مدالیته الکتریکی انتخاب و مشخص کردند.
منبع:

1399/09/07
13:44:49
5.0 / 5
820
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا