علوم هوا فضا

۱۰ روش برای كارآفرین كردن كودكان

۱۰ روش برای كارآفرین كردن كودكان

هوا فضا: رئیس مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه مهارت کارآفرینی باید از کودکی به فرد آموزش داده شود، 10 روش پیشنهادی برای کارآفرین کردن کودکان ارائه می دهد.


دکتر علی اصغر سعدآبادی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه الگوی سنتی دریافت مدرک دانشگاهی و به دنبال آن یافتن یک شغل ثابت و پیشرفت مداوم در پله های شغلی به سهولت رخ نمی دهد، اضافه کرد: افزایش جمعیت، بحران های اقتصادی، کاهش قدرت درآمد و بازارهای اشتغال پویا به مفهوم آنست که نسل امروز واقعاً یک کار سخت در بازار کار پیش رو دارد و آینده نیز چندان خوب به نظر نمی رسد؛ چونکه مشاهده می شود دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل حتی از دانشگاه های برتر و ماه ها و سال ها برای یافتن شغل مناسب تلاش می کنند و معمولاً هیچ نتیجه ای به دست نمی آورند.
وی با طرح این سوال که چگونه می توانیم به جوانان کمک نماییم تا در این شرایط سخت بتوانند موفقیت کسب کنند، اظهار نمود: پاسخ این است که از زمان کودکی باید به آنها در زمینه کارآفرینی آموزش داد تا بتوانند در آینده فرصت های خودرا ایجاد کنند. کارآفرینی، کودکان را به کارفرمایانی تبدیل می کند که به کارمندان خود کمک می کنند تا موفق شوند و شرایطی را برای کودکان فراهم می آورد تا بتوانند در یک دنیای سخت زندگی معقولانه ای داشته باشند.
سعدآبادی با تاکید بر اینکه خاصیت های مهمی وجود دارد که هر کارآفرین برای موفقیت به آنها نیاز دارد، اشاره کرد: این وظیفه والدین است که به فرزندان خود کمک کنند تا مهارت های آنها توسعه یابد. آنچه که والدین باید به کودکان خود برای افزایش توان کارآفرینی آنها انجام دهند به این شرح است:
آموزش سواد مالی را از کودکی شروع کنید

سواد مالی چیزی است که امروز همه کودکان باید داشته باشند. متأسفانه، مدارس در آموزش این مهارت به کودکان توجه کافی ندارند. این مساله را به حال خود رها نکنید. از همان دوران کودکی به کودکان خود در مورد پول بیاموزید. به فرزندان خود در مورد پس انداز و سرمایه گذاری آموزش دهید و به آنها نشان دهید که چگونه می توان از پول برای کسب درآمد بیشتر بهره برد.
به آنها یاد دهید در اطراف شان توجه کنند
به بچه های خود کمک کنید تا بشناسند که دنیای اطراف آنها پر از فرصت های شغلی است و یافتن آنها فقط به مشاهده دقیق و خلاقیت نیاز دارد. آنها واقعاً نیازی به استخدام ندارند.
کامرون هرولد، در سخنان الهام بخش خود از TedTalk درباره چگونگی تربیت وی در کودکی بعنوان یک کارآفرین که همین کار را برای فرزندانش نیز انجام می دهد، اظهار داشت که او به بچه های خود می گوید کارهایی را که باید در خانه صورت گیرد، پیدا کنند و به او بگویند. بعد از آن، آنها مذاکره می کنند که هزینه انجام آن کار باید چقدر باشد.
همین طور می توان از کودکان خواست برای ایجاد پروژه های کوچک مانند فروش اسباب بازی های قدیمی خود به صورت آنلاین آنها را برای کارآفرینی تشویق کرد. این مبادرت به آنها می آموزد که چگونه قیمت ها را تعیین کنند، بازار را به خوبی بسنجند، کلاهبرداران را تشخیص دهند. این کار کودکان را درگیر دنیای واقعی می کند.
کنجکاوی و حس جستجوگری کودکان را تحریک کنید
کودکان را ترغیب کنید که ذهن کنجکاوی داشته باشند و دائماً سوال کنند. نگذارید راهکارهای یکسان برای مشکلات داشته باشند. به فرزندان اجازه دهید در اجتماع خود گشت بزنند و با رعایت نکات واضح و رعایت نکات ایمنی با افراد از هر طیف زندگی درگیر شوند.
تعیین هدف و برنامه ریزی
تعیین هدف و برنامه ریزی بخشی جدایی ناپذیر در موفقیت کارآفرینی است. به کودکان بیاموزید که اهداف (خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه) را تعیین و این اهداف را محقق کنند. از آنها بخواهید پنج هدف یا هدف اصلی خودرا تعریف و یادداشت کنند. تحقیقات نشان می دهد که تحقق اهداف مکتوب بیش از ۸۰ درصد بیشتر است.
اصرار به کار تیمی
موفق ترین کارآفرینان بارهای سنگین را برون سپاری می کنند و یکی از بهترین راه های ارتقای کار تیمی از سنین پایین، ترغیب بچه ها به شرکت در ورزش است. ورزش می تواند یک کلاس عالی برای اصول و ارزش های کارآفرینی باشد.
به ابتکار عمل شخصی و کار با کیفیت بالا پاداش دهید
اصرار داشته باشید که فرزندان شما ابتکار شخصی داشته و کارهایی با کیفیت بالا را هر بار شامل مشق شب، کارهای خانه یا کارهای فوق برنامه تحویل دهند. انجام دادن کار به بهترین صورت در هر کاری به مفهوم مسئولیت پذیری آنها است و به موفقیت کلی آنها کمک می نماید.
کودکان را تحت تأثیر قرار دهید تا هنگام شکست خوردن یاد بگیرند
در مدرسه، کودکان می فهمند که شکست بد است. اما در صحنه کارآفرینی اگر یک درس مثبت آموخته شود، شکست می تواند خوب باشد. بجای اینکه فرزندان خودرا به سبب ناکامی در کار خود سرزنش یا مجازات کنید، اهتمام کنید با آنها در مورد عواملی که منجر به شکست می شوند، بحث کنید و روش های طوفان مغزی را برای جلوگیری از تکرار آن در آینده مطرح کنید.
تقویت مهارتهای ارتباطی مؤثر
برقراری ارتباط مؤثر به بچه ها این امکان را می دهد تا عقاید خودرا بیان کرده و نظر خودرا به شکلی بیان کنند که آنچه می گویند به وضوح درک شود. این به آنها در زندگی شخصی و شغلی خود کمک می نماید.
حمایت از دیگران برای بازگشت به زندگی
به کودکان ارزش کمک به دیگران را بیاموزید. زندگی همیشه مربوط به شما، نیازها و راحتی شما نیست. زندگی همین طور به مفهوم ترک دنیا نیست.
خود برای آنها الگو باشید
خیلی از کارآفرینان معتقد هستند که مهمترین چیزی که آنها را تحریک کرده است تا به موفقیت در کارآفرینی برسند، تأثیری است که آنها از والدین خود گرفته اند.1399/09/16
13:18:38
5.0 / 5
944
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا