هوافضا- علوم هوا فضا
وزیر علوم در افتتاحیه ۲ نمایشگاه فناوری اعلام كرد

انعقاد ۸۴۰۰ قرارداد بین دانشگاه ها و صنایع

انعقاد ۸۴۰۰ قرارداد بین دانشگاه ها و صنایع

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام نمود: هم اکنون دانشگاه های کشور ۸۴۰۰ قرارداد فعال با بخش خصوصی دارند که  ۲۱۰۰ میلیارد تومان ارزش مالی داشته اند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، منصور غلامی امروز پنج شنبه ۲۷ آذرماه در مراسم افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار و هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت که به صورت مجازی در سالن شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن اشاره به سیر تحولی رویدادهای هفته پژوهش وفناوری در چندسال گذشته، اضافه کرد: در ایام نخست در هفته پژوهش و فناوری فقط به معرفی دستاوردهای پژوهشگران به معنای خاص آن توجه داشتیم و مبادرت به معرفی دستاوردهای پژوهشی و آثار پژوهشگران کردیم، ولی در سالهای اخیر کاربردی شدن پژوهش ها مورد توجه قرار گرفت و امروزه ما در کنار مناسبت های هفته پژوهش، این هفته را مزین بعنوان "فناوری" کردیم و توجه ویژه به فناوری شده، طوری که فناوری بخش اصلی این هفته قرار گرفته است.
وی با تکیه بر اینکه در سالهای اخیر در دانشگاه های کشور تولید علم جایگاه متمایزی یافته است، افزود: توانمندی و پایمردی پژوهشگران ما به لحاظ کمی و کیفی توانستند کشور را در کنار کشورهای صاحب نام قرار دهند و این دستاوردها ارزش ویژه خویش را دارد.
غلامی اضافه کرد: در این سال ها ما به پژوهش های کاربردی در دانشگاه ها توجه داشتیم و این امر به سبب انتظاری بوده که جامعه از دانشگاه ها داشتند.
وزیر علوم ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تحقیقات بعنوان تولید یکی از اهرم ها و محورهای اصلی با تکیه بر اینکه این فرمایشات وظیفه مراکز علمی را بیشتر و سنگین تر کرده است، افزود: عرضه راهکار و ابداع و پیشنهاد تکنولوژی جدید در میان دانش آموختگان همواره وجود دارد؛ ازاین رو نسل جدید در کنار اساتید ایده های گره گشا عرضه می کنند، اما در کنار آنها باید به شرکای دیگر هم برای پرورش این ایده ها توجه کرد و آن بحث حامیان سرمایه گذاری است.
وی با اعلان اینکه باید برای دستیابی نتایج ایده ها، به کمک بخش خصوصی تکیه کرد، خاطرنشان کرد: البته تا کنون نتایجی که حاصل شده در کنار کمک های دولتی، بیشتر حاصل توجه بخش خصوصی بوده است.
غلامی تصریح کرد: ما باید در تولیدات فناورانه خود به بازار برای رونق تولیدی که متکی بر ایده بومی و دانش جوانان است، توجه کنیم؛ این جریان اگر خوب شکل گیرد، بازار جهانی به سبب رونق بازار داخل شکل خواهد گرفت.
وزیر علوم با تکیه بر اینکه جوانان ما باید تجربه پیدا کنند و کارهایشان را در بازار داخلی عرضه کنند، اظهار نمود: باید هدف هر کدام از شرکت ها علاوه بر بازار داخلی، حضور در بازارهای جهانی هم باشد، اگر بخواهیم از بن بست نفت خارج شویم، باید در بازارهای جهانی حضور داشته باشیم.
غلامی ضمن اشاره به اینکه دانشگاه ها باید رویکرد خویش را به سمت پژوهش های کاربردی سوق دهند، خاطرنشان کرد: این حرکت دارای سابقه طولانی نیست؛ ولی هم اکنون دانشگاه های ما ۸۴۰۰ قرارداد فعال با بخش خصوصی دارند که ۲۱۰۰ میلیارد تومان ارزش مالی داشته است.
وی افزود: اگر این امر را با غلبه آموزش در دانشگاه ها نگاه نماییم، خواهیم دید که در ۱۰ سال قبل دانشگاه ها به سمت حضور در عرصه پژوهش و فناوری حرکت کرده اند و وزارت علوم باید تلاش خویش را دراین زمینه بیشتر کند و مشوق هایی برای اساتید در نظر داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت کشور در هر بخشی به صورت اعلا وجود دارد و ما در منطقه و غرب آسیا و در دنیا حرف برای گفتن داریم.1399/09/28
15:40:59
5.0 / 5
1126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا