هوافضا- علوم هوا فضا
رئیس كمیته علمی مقابله با كرونا خبر داد

حمایت ۹۶۰ میلیاردی از شركتهای واكسن ساز

حمایت ۹۶۰ میلیاردی از شركتهای واكسن ساز

به گزارش هوا فضا رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تکیه بر اینکه ۹ شرکت داخلی با تولید داخل در زمینه تأمین ۲۵.۵ میلیون دُز واکسن کرونا فعال شده اند، اظهار داشت: بر مبنای اعلام وزیر بهداشت ۱۶.۸ میلیون دُز هم از راه مجموعه «کواکس» تأمین خواهد شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر مصطفی قانعی در نشست "بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و عرضه توانمندی ایران در تولید آن" با اشاره به اینکه در دنیا اگر واکسن بخواهد از فاز مقدماتی تا تولید انبوه به پیش برود، بین ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد، اضافه کرد: ولی شاهد بودیم که واکسن کرونا در کمتر از یک سال تولید شد، بگونه ای که ۱۱ مورد از واکسن تولیدی در فاز ۳ بالینی قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه ۲ واکسن ساخته شده از جانب شرکتهای "فایزر" و "مدرنا" در داخل آمریکا تاییدیه دریافت نمودند، اظهار نمود: واکسن های ساخته شده در شرکتهای ایرانی در فاز یک که فاز کارآزمایی بالینی است، قرار دارد و ۱۱ واکسن ساخته شده در دنیا در فاز ۳ هستند.
وی با اشاره به اینکه ۱۷۲ واکسن در دنیا در مرحله بالینی هستند، اظهار نمود: ۱۰۰ واکسن هم در مراحل پیش بالینی قرار دارند.
قانعی خاطرنشان کرد: کلیه شرکتهای واکسن ساز کرونا بر ۴ پایه کار می کنند که یکی از آنها بر پایه ویروس کامل کرونا است که حدود ۸ واکسن بر مبنای ویروس غیر فعال شده کرونا است که بخش عمده ای از شرکت ها بر پایه ویروس کامل کرونا مبادرت به تولید واکسن کردند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری نوع دوم واکسن کرونا را بر پایه ناقل ویروسی دانست که این نوع شامل دو نوع "تکثیرشونده" و "غیر تکثیرشونده" تقسیم می شوند و افزود: سهم عمده واکسن ها (حدود ۱۶ واکسن) بر پایه ناقل ویروسی از نوع غیر تکثیرشونده هستند، علاوه بر آن بخش دیگری از واکسن ها بر پایه DNA و RNA ها هستند که ۱۶ واکسن ساز در این حوزه ها وارد شدند.
وی نوع چهارم واکسن کرونا را بر پایه "زیر واحد پروتئینی (Subunit) عنوان نمود و اظهار داشت: ۲۰ واکسن ساز محصول خویش را بر مبنای زیر واحد پروتئینی تولید کردند و بر این اساس اگر صدها شرکت واکسن سازی در دنیا موجود باشند، واکسن کرونای خویش را بر این ۴ پایه تولید می کنند.
قانعی در مورد انتخاب بهترین واکسن کرونا در دنیا با تکیه بر اینکه چند مولفه در این حوزه موثر است، توضیح داد: ۱۶ درصد از واکسن کرونا ساخته شده اگر یک دُز تزریق شود، کفایت می کند و برای ۵۷ درصد واکسن ها دو دُز تزریق که از این تعداد ۸ درصد آنها باید دو دُز در ایام صفر و ۱۴ تزریق شود. علاوه بر آن ۲۰ درصد در ۲ دُز صفر و ۲۱ تزریق دارند.
به گفته وی ۲۹ درصد واکسن های کرونا ۲ دُز در فواصل صفر و ۲۸ روزه باید تزریق شوند و واکسن های ۳ دُزی شامل واکسن هایی هستند که در فواصل صفر، ۲۸ و ۵۶ باید تزریق شوند.
قانعی با تکیه بر اینکه ۲۵ درصد واکسن های تولیدی در پایگاه رفرنس نحوه تزریق را مشخص نکردند، افزود: به صورت کلی ۵ درصد واکسن های کرونا خوراکی و ۸۵ درصد آنها تزریقی هستند و عمده واکسن ها به سمت تزریق و دو دُز بین ۱۴ تا ۲۸ روز فواصل دریافت واکسن رفتند.
دبیر ستاد زیست فناوری بیشترین سهم تولید واکسن کرونا را شامل کشورهای آمریکایی دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش مجله نیچر کشورهای انگلستان، هند، نروژ، فرانسه، سوئیس، چین، جمهوری چک، هلند، بلژیک، ژاپن، اندونزی، کره جنوبی، ترکیه، آرژانتین و کانادا تولیدکننده واکسن هستند، بدون آنکه نامی از ایران برده شود.
وی با اشاره به اینکه در گزارش یونیسف ایران جزو کشورهای تولیدکننده واکسن کرونا قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ایران برنامه تولید ۲۵.۵ میلیون دُز واکسن کرونا را در دستور کار دارد.
وی اظهار داشت: ۹ شرکت داخلی با تولید داخل امکان تأمین ۲۵.۵ میلیون دُز در کشور را دارند و همانطور که وزیر بهداشت پیش از این اشاره نمود، ۱۶.۸ میلیون دُز از راه مجموعه «کواکس» تأمین می شود.
قانعی، با اشاره به اینکه سهم عمده‎ای(نزدیک به ۳.۲ میلیارد دُز) از واکسن های ساخته شده از جانب شرکتهای "اکسفورداسترازنکا"، "جانسون اند جانسون"، "نووکس"، "سانوفی"، "مدرنا" و "بیوان تک" پیش فروش شده است، اضافه کرد: قیمت این واکسن ها از ۴ تا ۳۷ دلار اعلام شده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اضافه کرد: از یکسو، انگلستان مدل واکسن های «آکسفورد ـ آسترازنکا»، «سانوفی»، «نوواوکس» را به تولید رسانده است. از طرفی، هند حجم گسترده ای از واکسن «آکسفورد ـ آسترازنکا» بالغ بر یک میلیارد دُز و «نوواکس» را تولید کرده است.
مدل جهانی برای کاهش ریسک شرکتهای واکسن ساز
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تکیه بر اینکه ما ۳ تا ۴ ماه از دنیا در زمینه تولید واکسن عقب تر هستیم، ضمن آنکه واکسن ایران در فاز یک و واکسن ساخته شده در سایر کشورها در فاز ۳ قرار دارد، تصریح کرد: در تمام دنیا عمده تأمین کننده منابع مالی تولید واکسن دولت‎ها هستند که از راه پیش خرید محصول ریسک شرکت ها را کاهش دادند.
وی افزود: ازاین رو دولت ها از این روش وارد همکاری با شرکت ها شدند و واکسن را پیش خرید کردند و ریسک را از شرکت تولید کننده برداشتند و به دولت منتقل شد تا در این صورت اگر واکسن شکست بخورد، شرکت‎ها متضرر نشوند.
قانعی با اشاره به اینکه این مدل در کشور شاید می توانست قابل اجرا باشد، اظهار داشت: بهتر بود در ابتدا با پیش خرید واکسن اقدام جدی انجام می شد.
وی میزان پیش خرید واکسن در دنیا را ۷ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دُز دانست و خاطرنشان کرد: بیشترین فروش در ارتباط با شرکت "آکسفورد" است که دلیل آن عرضه واکسن بدون سود و با قیمت ۴ دلار بوده است.
پیش بینی ها برای میزان تولید واکسن
رئیس گروه آینده نگاری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت ضمن اشاره به میزان پیش فروش واکسن های مختلف اظهار داشت: ۳.۲۹ میلیارد دُز واکسن «آکسفورد ـ آسترازنکا»، ۱.۳۷ میلیارد دُز «جانسون و جانسون»، ۱.۳۸ میلیارد دُز «نوواکس»، ۱.۲۸ میلیارد دُز «فایزر» و «بیوانتک»، ۱.۲۳ میلیارد دُز «سانوفی / جی اس کی»، ۷۸۰ میلیون دُز «مدرنا»، ۴۱۰ میلیون دُز «کیوروک»، ۳۶۰ میلیون دُز «سینوواک»، ۳۴۰ میلیون دُز «اسپاتیک ـ وی» و ۱۴۰ میلیون دُز واکسن «کوواکس»، میزان پیش فروش واکسن های مختلف در دنیا هستند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ضمن اشاره به حجم تولید واکسن کرونا در دنیا توضیح داد: تا ۳ ماه از آخرین سال ۲۰۲۰ یک میلیارد دوز واکسن ساخته شده است و در نیمه اول ۲۰۲۱ حدود ۷.۷ میلیارد دوز واکسن در دنیا تولید می شود که این میزان معادل جمعیت کره زمین است و اگر قرار باشد به هر فردی دو دُز از واکسن تزریق شود، حدود ۴ میلیارد دُز آن تا نیمه اول سال ۲۰۲۱ تولید خواهد شد.
قانعی افزود: در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ حدود ۱۲ میلیارد دُز واکسن تولید خواهد شد و این میزان برای سال ۲۰۲۲ به ۲۸ میلیارد دُز می رسد.
وی بیشترین سهم واکسن ها را از نوع زیر واحد پروتئینی ذکر کرد و خاطرنشان کرد: بزودی شرکت ها بازاری برای فروش واکسن خواهند یافت، با عنایت به این که تولید شاید از نیاز دولت جلوتر باشد. به احتمال زیاد در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ با فراهمی واکسن روبروخواهیم بود. در سال ۲۰۲۳، ۲۹.۶ میلیارد دُز واکسن در دنیا طی سه سال آینده خواهیم داشت.
قانعی با اشاره به اینکه این پیشبینی ها بر مبنای پلت فرم های بوجود آمده و بدون حضور ایران است، اظهار داشت: این احتمال که میزان تولید واکسن از این میزان هم بیشتر شود، زیاد است و احیانا در سال آینده حدودا مشکلی به نام تأمین واکسن نباشد، بلکه مازاد واکسن وجود داشته باشد.
تولید واکسن از ۵ سال به یک سال
دبیر ستاد زیست فناوری فرایند تولید واکسن را ۵ ساله عنوان نمود و اظهار داشت: حالا شاهد می باشیم که بیشتر این واکسن ها در کمتر از یک سال تمام مراحل را طی کرده اند و در حال آزمایشات هستند که زودتر واکسن را به تولید برسانند؛ علاوه بر این، فاز ۴ که رصد و ایمنی است، با عنوان فاز تسریع شده پیش می رود که ما مانند سایر کشورها با این مکانیزم پیش می رویم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اظهار داشت: در مجله نیچر آمده که سال ۱۸۸۰ واکسن "تیفوئید" ۱۰۰ سال زمان برد تا به تولید برسد؛ اما به مرور، زمان تولید واکسن ها کاهش پیدا کرد به صورتی که تولید واکسن هپاتیت ۱۰ تا ۱۵ سال به طول انجامید.
وی بیان نمود: حالا شاهد می باشیم که در سال ۲۰۲۰ چقدر علم بشریت پیشرفت کرده که به علل اورژانسی بتوانیم کمتر از یک سال واکسن به تولید برسانیم؛ این مسائل نشان داده است که توسعه واکسن در دنیا و فناوری سبب تسریع تولید واکسن شده است.
قانعی در مورد تائیدیه های واکسن ها اظهار داشت: به صورت کلی دو نوع تائیدیه وجود دارد که شامل FDA و تائیدیه محلی می شود؛ همه واکسن هایی که تائیدیه محلی گرفتند، هنوز در فاز سه بالینی هستند.
دبیر ستاد علمی مقابله با کرونا تاکید کرد: تمام واکسن سازهای دنیا هنوز در مرحله فاز سه بالینی هستند و مطالعاتشان به اتمام نرسیده؛ اما بر مبنای تائیدیه های محلی، تزریقشان را آغاز کرده اند.
به گفته قانعی، در مورد واکسن mRNA می توان چنین اظهار داشت که تابحال تائیدیه ای برای این مدل وجود نداشته و واکسن های ویروسی غیرفعال شده، مدل واکسن های قبلی هستند که تائیدیه هایی داشته اند.
وی با اشاره به اینکه تائید واکسن «آکسفورد ـ آسترازنکا» در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ توسط انگلستان صادر گردیده است، اظهار داشت: تائید واکسن توسط نهادهای سلامت کشوری به میزان استفاده محدود و پیش از تکمیل داده های فاز سه بالینی هستند؛ اما در بعضی موارد، اجازه استفاده اضطراری صادر می شود.
قانعی در مورد واکسن هایی که اجازه استفاده اضطراری آنها صادر گردیده است، اضافه کرد: واکسن های «فایزر»، «کانسینو»، «گامالیا»، «انستیتو وکتور»، «سینوک» و «سینوفارم» همچون واکسن هایی هستند که استفاده اضطراری آنها صادر گردیده است.
وی درباره واکسن هایی که اجازه استفاده اضطراری آنها از راه FDA صادر گردیده است، اظهار داشت: واکسن های «فایزر» و «مدرنا» همچون واکسن هایی هستند که تائیدیه FDA و همینطور واکسن های «سینوفارم» و «فایزر عربستان سعودی» تائیدیه های کامل محلی را دریافت کرده اند.
قانعی درباره خصوصیت های واکسن اظهار داشت: ما باید در تولید واکسن بگونه ای عمل نماییم که پاسخ متعادل سیستم ایمنی، سلولی و هومورال را ببینیم و اینها را باید تحریک نماییم تا آنتی بادی های غیرخنثی کننده و سرگردان نداشته باشیم.
رئیس گروه آینده نگاری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت در فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اینکه واکسن بر پایه mRNA ایمنی مناسب را در بدن ایجاد می کند، اظهار داشت: تابحال این واکسن در کشور موجود نبوده؛ اما یکی از نکات چالشی آن، نگهداری در دمای منفی ۷۰ و منفی ۲۰ است.
وی افزود: واکسن بر پایه وکتور ویروسی، ایمنی مناسب را در بدن بوجود می آورد و واکسن بر مبنای پروتئین هم این خصوصیت را دارد؛ همانطور که در ویروس های هپاتیت وجود داشت.
شروع فعالیت جنبش های ضد واکسن در دنیا
قانعی با تاکید بر اینکه در مورد واکسن ما هم باید فازهای مختلف اورژانسی را داشته باشیم، اظهار داشت: تولید واکسن از آغاز تولید شدن، همیشه طرفدار نداشته و جنبش های ضد واکسن حتی در دوره امیرکبیر هم به وضوح دیده شده، این مورد در پاندمی ۲۰۲۰ مستثنی نیست و جنبش های ضد واکسن کار خودشان را با شیوع اپیدمی کرونا آغاز کرده اند.
وی افزود: از یکسو، سفارش می نماییم که ابهامات در مورد تولید واکسن برطرف شود و از طرفی، رگولاتورها از سرمایه گذاران جدا کار کنند تا سیاست با علم درآمیخته نشود که ما باید این رویه را در کشورمان به کار بگیریم.
حمایت از شرکتهای تولیدکننده واکسن در ایران
وی ضمن اشاره به حمایت های معاونت علمی، صندوق نوآوری و شکوفایی و پیش خرید از این شرکت ها اظهار داشت: معاونت علمی به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان، صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان ۷۱۰ میلیارد تومان از این شرکت ها حمایت می کنند.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا اضافه کرد: همینطور با مدلی که در دنیا در پیش گرفته شده که آن هم پیش خرید است، در صدد هستیم که از شرکتهای تولیدکننده حمایت نماییم تا آنها بتوانند واکسن های مورد نیاز در زمینه کرونا را به تولید برسانند.
قانعی تصریح کرد: تولید واکسن های خوراکی هم در کشور در پیش گرفته شده که پروژه هایشان در حال توسعه است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی تاکید کرد: از یکسو، کرونا یک فرصت بود که بتوانیم در مدت کوتاهی به تولید واکسن برسیم. از طرفی، آزمایشگاه سطح سه انجام پروژه های این چنینی را داشته باشیم که حالا محقق شده است.
وی افزود: همینطور ایجاد فضای رقابتی در تولید واکسن بعد از کرونا محقق شد که امیدواریم ضایعات جدی از کرونا به واسطه واکسن و فعالیت بخش پزشکی در کشور، کمتر و کمتر شود.
قانعی ضمن اشاره به مدل ستاد توسعه زیست فناوری برای پشتیبانی از توسعه واکسن کرونا در داخل کشور اظهار داشت: اثبات دانش فنی، تثبیت دانش فنی و تولید نیمه صنعتی، آمادگی برای تولید انبوه، ست آپ تولید انبوه و خرید تضمینی، مدل زیرساخت اولیه برای تولید واکسن در ستاد زیست فناوری به شمار می روند.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در ادامه ضمن اشاره به مزیت دیگر پاندمی کرونا اظهار داشت: تولید واکسن در بخش خصوصی توسعه پیدا کرد و توانستیم به واسطه این پاندمی، به دانش فنی واکسن های نسل جدید دست یابیم.
تولید واکسن آنفلوآنزا و موتاسیون های ویروس کرونا
وی در پاسخ به این سؤال که چرا ما نمی توانیم واکسن آنفلوآنزا بسازیم، ولی به سرعت واکسن کرونا را ساختیم، تصریح کرد: یک ماه دیگر صبر کنید تا واکسن آنفلوآنزای داخلی به بازار عرضه شود.
قانعی در مورد اثرات واکسن کرونا با وجود موتاسیون های بوجود آمده در این ویروس با تکیه بر اینکه پایش جهش های ویروس کرونا بر عهده شرکتهای واکسن ساز نیست، خاطرنشان کرد: برای پایش جهش های این ویروس موسساتی بوجود آمده است، ضمن آنکه موتاسیون بوجود آمده در کشور انگلستان در کشور مشاهده نشده است.
منبع:

1399/10/11
18:55:48
0.0 / 5
955
تگهای خبر: سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا