هوافضا- علوم هوا فضا
گزارش هوا فضا از آخرین اتفاقات زلزله ۵.۵ ریشتری در هرمزگان-درحال بروزرسانی،

قطعی آب و برق روستاهای زلزله زده برطرف شد

قطعی آب و برق روستاهای زلزله زده برطرف شد

هوا فضا: هرمزگان بامدادان شنبه (27 دی) زمین لرزه ای به بزرگی 5/5 ریشتر در عمق 19 کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ در استان هرمزگان را لرزاند.این زلزله ساعت ۰۱: ۰۱ بامدادان شنبه (۲۷ دی) در ۲۸ کیلومتری کنگ، ۳۴ کیلومتری بندر لنگه و ۴۵ کیلومتری جزیره تنب بزرگ در استان هرمزگان صورت گرفت و به دنبال آن، تیم های ارزیاب به مناطقی که زمین لرزه بیشتر در آنها احساس شده است، اعزام شدند.

اسکان اضطراری به میزان مورد نیاز انجام شد

مدیرکل بحران استانداری هرمزگان اظهار داشت: برای رفاه مردم ۴ روستای زلزله زده شهرستان بندرلنگه چادرهای امدادی اضطراری برگزار شده است.

مهرداد حسن زاده در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: بلافاصله بعد از وقوع زلزله تیم های ارزیابی و عملیاتی به منطقه اعزام شدند.

وی با اعلان اینکه تنها یک مصدوم در این زلزله گزارش شد که به صورت سرپایی مداوا یافت، اشاره کرد: قطعی آب و برق حالا برطرف شده و تمامی نیروهای امدادی و عملیاتی در آماده باش کامل هستند.

حسن زاده اشاره کرد: در چهار روستا کلاتو، دژگان، سایه خوش و باسعیدو اسکان اضطراری به میزان مورد نیاز انجام شد.

بناهای تاریخی هرمزگان از زلزله در امان ماندند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان اظهار داشت: زلزله صدمه ای به بناهای تاریخی هرمزگان وارد نکرده است.

رضا برومند بامداد امروز(۲۷ دی ماه) بابیان این مطلب اضافه کرد: باتوجه به شدت زلزله بامدادان امروز و اهمیت بناها و بافت تاریخی واقع در مرکز و همسایگی کانون زلزله، از اوایل بامداد امروز کارشناسان میراث فرهنگی مبادرت به پایش و بررسی ابنیه تاریخی کردند.

وی افزود: خوشبختانه، گزارش­ های رسیده حاکی از آنست که صدمه ای به بافت تاریخی بندرکنگ و بناهای تاریخی در همسایگی کانون زلزله وارد نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان عنوان کرد: کارشناسان میراث فرهنگی در حال بررسی شرایط هستند و در صورت وصول گزارشی در خصوص خسارت به آثار و ابنیه تاریخی اطلاع رسانی خواهد شد.
آخرین وضعیت آب و برق مناطق زلزله زده استان هرمزگان
در منطقه زلزله زده استان هرمزگان شرایط آب معمول است و دو آب شیریکن وارد مدار شده و در بخش برق نیز هیچچ مشترک بدون برقی وجود ندارد و تنها یک سایت پرورش ماهی و میگو گرفتار قطع برق شده که اقدامات لازم برای حل این مشکل نیز در حال انجام می باشد.
میثم جعفرزاده در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه تیم های عملیاتی وزارت نیرو از لحظه وقوع حادثه در مناطق زلزله زده استان هرمزگان، در حالت آماده باش بوده و رفع عیب شبکه های آب و برق شروع شده است، اظهار داشت: در پست دژگان شهرستان خمیر بعد از وقوع زلزله ۳ فیدر از مدار خارج شده بود که حالا مشکل تا حد زیادی حل شده است و تیم های عملیاتی در منطقه در حال رفع عیب بوده و تلاش ها تا حل کامل مشکل در منطقه ادامه خواهد داشت.
وی درباب آخرین وضعیت حوزه آب استان هرمزگان نیز اظهار داشت: چاه های تامین کننده آب مورد نیاز آب شیرین کن های مجتمع روستایی دژگان بر اثر ریزش از مدار خارج شده بودند و آبرسانی به صورت سیار از شروع حادثه در حال انجام می باشد.
به گفته مدیرکل مدیریت بحران وزارت نیرو با تلاش صورت گرفته، ساعاتی پیش یکی از آب شیرین کن ها با ظرفیت ۲۶۰۰ متر مکعب در شبانه روز وارد مدار و الان یک آب شیرین کن دیگر نیز وارد مدار شده و شرایط آب پایدار می باشد.
بامداد شنبه (۲۷ دی) زمین لرزه ای به بزرگی ۵/۵ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ در استان هرمزگان را لرزاند. این زلزله ساعت ۰۱: ۰۱ بامدادان شنبه (۲۷ دی) در ۲۸ کیلومتری کنگ، ۳۴ کیلومتری بندر لنگه و ۴۵ کیلومتری جزیره تنب بزرگ در استان هرمزگان اتفاق افتاده است و به دنبال آن، تیم های ارزیاب به مناطقی که زمین لرزه بیشتر در آنها احساس شده است، اعزام شده اند.

آب ۱۰ روستای دژگان بعد از زلزله وارد مدار شد/خسارت به حدود ۸۰ واحد روستایی

استاندار هرمزگان اظهار داشت: به دنبال زلزله ۵.۵ ریشتری شب در بندرلنگه و قشم تا کنون مصدومیت یک نفر گزارش شده و خساراتی به سیستم آبرسانی و برقرسانی وارد شده است.

فریدون همتی بامداد امروز(۲۷ دی ماه) در جمع خبرنگاران، اضافه کرد: مصدوم در سایه خوش بندرلنگه بصورت سرپایی درمان شده و علت مصدومیت ترس از زلزله و به سبب قصد فرار از منزل رخ داده است.

وی اظهار نمود: ترک خوردگی و ریزش تعدادی از منازل مسکونی در دژگان، سایه خوش، دوآب، برکه سفلین در بندرلنگه و باسعیدو در قشم رخ داده که تا حالا خسارت به حدود ۸۰ واحد روستایی با ۲۰ تا ۸۰ درصد خرابی و تعمیرات گزارش شده است.

استاندار هرمزگان اشاره کرد: خسارت به قسمتی از شبکه برق سایه خوش بندرلنگه وارد شده که با پیگیری صورت گرفته، نیروهای فنی و بهره برداری به منطقه اعزام شدند و مشکل با پیگیری جدی همکاران مرتفع شد.

همتی بیان کرد: قطعی آب در حدود ۱۰ روستا در منطقه دژگان به سبب ریزش چاههای آب شیرینکن دژگان، رخ داده بود که با پیگیری مدیریت بحران استان، نیروهای فنی و بهره برداری به منطقه اعزام و قرار شد تمهیدات لازم جهت آب رسانی سیار صورت گیرد.

وی افزود: به محض این اتفاق دستورات لازم به فرماندار بندرلنگه صادر شد تا با هماهنگی مدیر کل مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر در مناطق زلزله زده حضور داشته باشند و از شب گذشته تا حالا پیگیر ی و رصد وضعیت در حال انجام می باشد.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: به دنبال این حادثه طبیعی، جلسه ستاد بحران بندرلنگه تشکیل و اقدامات لازم از شب گذشته در حال انجام می باشد.

وی بیان کرد: نتایج کامل میزان خسارات بعد از بازدید میدانی مجدد دستگاه های مربوطه و ارائه گزارشات کتبی ارائه خواهد شد.

همتی تصریح کرد: شب گذشته ستاد استانی نیز با فوریت تشکیل و هماهنگی های لازم با اعضا و فرمانداران قشم، بندرعباس. بندرلنگه، خمیر، مدیر عامل هلال احمر، مدیر عامل شرکت توزیع برق استان، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان، مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان انجام شد.

به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دو پس لرزه ۲/۹و ۳/۸ریشتر هم تا حالا در روستاهای سایه خوش، کلاتو و دژگان بندرلنگه رخ داد و اسکان اضطراری توسط جمعیت هلال احمر و با هماهنگی مدیریت بحران استان و فرمانداری بندرلنگه انجام شد.

اسکان اضطراری در روستاهای زلزله زده هرمزگان برقرار است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان با اعلان اینکه شرایط روستاهای زلزله هرمزگان به صورت متناوب رصد می شود، اظهار نمود: ترک خوردگی های عمیق منازل روستایی و لطمه به بافت فرسوده این روستاها عمده خسارات وارده بوده است.

مختار سلحشور در گفت و گو با ایسنا، درباب آخرین جزئیات زمین لرزه ای ۵/۵ ریشتری در عمق ۱۹ کیلومتری زمین، مرز خلیج فارس، جزیره قشم و هرمزگان - حوالی کنگ بامدادان شنبه(۲۷ دی ماه)، اضافه کرد: از بدو وقوع زلزله تیم ارزیاب هلال احمر به محل مورد نظر اعزام و از شب گذشته تا حالا تمامی مسئولین در حال رصد اتفاقات هستند.

وی با اعلان اینکه عمده اتفاقات در بندرلنگه و در سه روستای کلاتو، سایه خوش و دژگان این شهرستان رخ داد، اشاره کرد: ترک خوردگی های عمیق منازل روستایی و لطمه به بافت فرسوده این روستاها عمده خسارات وارده بوده است.

سلحشور با اشاره به اینکه در هر سه روستا اسکان اضطراری، چادر و موکت برگزار شده و تمامی امکانات فراهم گشته است، عنوان کرد: با هماهنگی مناسب بین فرماندار، بخشداران و دهیاران تمامی شرایط لازم پیش بینی شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان با اعلان اینکه خوشخبتانه تا حالا خسارت جانی گزارش نشده است، افزود: تنها یک مصدوم در روستای سایه خوش نیز گزارش شده بود که به صورت سرپایی درمان شد.

وی در آخر با اشاره به اینکه با همکاری سایر نهادهای مسئول بررسی ها به صورت متناوب رصد و استمرار خواهد یافت، اشاره کرد: به طور قطع تیم های ارزیاب و امدادی در محل مستقر و تمامی پیش بینی های لازم صورت گرفته است.

این خبر در حال تکمیل شدن است...منبع:

1399/10/28
17:35:36
0.0 / 5
939
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , كارشناس , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا