علوم هوا فضا
با حضور رییس صندوق نوآوری و شكوفایی؛

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد

مراسم افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اجرا شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مراسم افتتاح نخستین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری انجام شد.
در این مراسم دکتر طهرانچی و دکتر وحدت به ارائه سخنانی درباب لزوم اهمیت پشتیبانی از صندوق های پژوهش و فناوری پرداختند.
ماموریت صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی جذب و هدایت سرمایه گذاران بخش خصوصی است
عسکری غلام زاده، رئیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای این مراسم اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی طی دو سال اخیر تحولات بسیار مثبتی داشته و باتوجه به وجود ۱۲۸ مرکز رشد، ۱۲۰۰ هسته فن آور، واحد فن آور و شرکت دانش بنیان، بیش از ۳۰ هزار عضو هیأت علمی تمام وقت و نیمه وقت و ۳۵ هزار عضو هیأت علمی مدعو در دانشگاه، ضرورت تأسیس یک صندوق پژوهشی و فناوری کاملاً در دانشگاه آزاد اسلامی احساس می شد.
وی با اشاره به سند کلی نظام جمهوری اسلامی در افق ۱۴۰۴، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی به سبب بستر و پتانسیل فراوان نقش به سزایی در تحقق اهداف این سند خواهد داشت و به همین دلیل صندوق پژوهش و فناوری تأسیس می شود و تحقق اهداف سند کلی نظام جمهوری اسلامی در افق ۱۴۰۴ را در تمام اهداف و تصمیمات خرد و کلان خود قرار داده است.
غلام زاده با اعلان اینکه صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی ماموریت خودرا جذب و هدایت سرمایه گذاران بخش خصوصی به حوزه پژوهش و فناوری می داند، اظهار نمود: این صندوق تمام تلاش خودرا به کار خواهد بست تا بازوی اصلی دانشگاه درباب تامین مالی به صورت تخصصی باشد.
رئیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ماموریت های این صندوق، اظهار داشت: ایجاد بستر و زمینه مناسب برای مشارکت سرمایه گذاری بخش غیردولتی در حوزه پژوهش و فناوری، کمک به توسعه و ایجاد بستر مناسب برای دستگاهها، صاحبان ایده و شرکت های دانش بنیان برای تجاری سازی طرح های دانش بنیان، ایجاد کسب وکارهای جدید با ارزش افزوده بالا در حوزه های مختلف فناوری های پیشرفته ازجمله ماموریت های صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی افزود: اهداف راهبردی و بلندمدت صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی شامل تجاری سازی طرح های پژوهشی بوسیله حمایت مالی، اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی برای اجرای ایده پژوهش های کاربردی نوآوری و فناوری، تامین سرمایه خطرپذیر و مشارکت و سرمایه گذاری در ایده ها و شرکت های دانش بنیان، تضمین بازپرداخت و پرداخت به موقع تعهدات اقساط شرکت های دانش بنیان و صدور ضمانت نامه های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان است.
غلام زاده با اشاره به سیاست های صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار نمود: ارائه خدمات حمایتی به پژوهشگران و فناوران، ایفای نقش نهاد پیونددهنده بین پژوهشگران و کاربران نتایج پژوهشی، پشتیبانی از کارهای پژوهشی منجر به نوآوری، تهیه بانک اطلاعات پژوهشی و نوآوری، تشکیل کرسی های پژوهشی، کمک به مخترعان در سطح بین المللی و مشارکت در تجاری سازی نتایج تحقیقات ازجمله این سیاست هاست.
ایشان سپس به آماری از افتخارات پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: این دانشگاه بر طبق ویرایش ۲۰۲۱ رتبه بندی بین المللی بهترین دانشگاه های جهان«یو. اس. نیوز»، جایگاه نخست جهان در حوزه مهندسی مکانیک را کسب کرده است. دانشگاه آزاد اسلامی همین طور رتبه اول ایران و ۷۱ جهان در تولیدات علمی سال ۲۰۲۰، رتبه اول ایران و رتبه ۳۹۵ جهان در سال ۲۰۲۱ بر طبق تازه ترین رده بندی «مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان»، رتبه ۲۳ جهان در مهندسی عمران، رتبه ۲۹ جهان مهندسی شیمی، رتبه ۳۱ جهان در ریاضیات و رتبه ۳۹ جهان در حوزه انرژی و سوخت را از آن خود کرده است.
رئیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله با اهمیت ترین نهادهای دانشگاهی کشور با پتانسیل قابل توجه در زمینه های علمی و فناوری است، اظهار داشت: هم اکنون کارهای این دانشگاه در سطح اول حوزه علم و دانش در کشور در جریان است و بی گمان دانشگاه آزاد اسلامی را می توان فراگیرترین نهاد علمی کشور به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری برشمرد.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، او در آخر اشاره کرد: باتوجه به ارتقای شرکت های دانش بنیان از نظر کمی و کیفی در سراسر کشور بعنوان یکی از سیاست های تشکیل صندوق، ارائه خدمات مالی در صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی محدودیت ویژه جغرافیایی نخواهد داشت.1399/11/16
13:09:39
0.0 / 5
853
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا