علوم هوا فضا
پژوهشگاه رویان از ثمرات انقلاب؛

نگاه دنیا به ایران با سلول بنیادی تغییر نمود

نگاه دنیا به ایران با سلول بنیادی تغییر نمود

به گزارش هوا فضا رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه عمر فناوری های سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل، ناباروری و مباحث بیوتکنولوژی همزمان با انقلاب بوده اظهار داشت: خوشحالیم که در این حوزه همپای دنیا حرکت کردیم.دکتر عبدالحسین شاهوردی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به دستاوردهای محققان در عرصه سلول بنیادی پس از انقلاب اظهار نمود: ما در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی مسیری را انتخاب کردیم که نیاز جامعه بود و در صدد برآمدیم تا در جهت رفع این نیاز جامعه پاسخ علمی توسط تیم های علمی داشته باشیم.
رئیس پژوهشگاه رویان با تکیه بر اینکه در واقع باید یک ساختاری در زمینه سلول بنیادی شکل می گرفت، اظهار داشت: ابتدا در چارچوب مؤسسه، بعد در چارچوب مرکز تحقیقات و به دنبال آن پژوهشکده، سپس امروز پژوهشگاهی را در کشورمان در زمینه سلول بنیادی و مباحث بیوتکنولوژی می بینیم که علاوه بر عرضه خدمات به تربیت نیروهای انسانی هم توجه می کند.
وی ضمن گرامیداشت یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی مؤسس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در واقع برای پاسخ به نیازهای جامعه در زمینه سلول بنیادی قدم هایی را در پژوهشگاه رویان برداشتیم و در این راه به تمام جوانب توجهات کافی داشتیم.
وی ضمن اشاره به یکی از اقدامات رویان اظهار داشت: یکی از نیازهای جامعه تربیت نیروی انسانی و مجربی است که بتواند به صورت تخصصی پاسخگوی نیازهای جامعه باشد؛ در این حوزه ها اتفاقات خوبی افتاده که تعداد زیاد دانشجویان دوره دکتری و فوق لیسانس گواه بر این مورد است؛ این دانشجویان رساله هایشان را در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گذراندند و با تجربه ای که به دست آوردند توانستند وارد بازار کار شوند و عرضه خدمت کنند.
شاهوردی با اشاره به اینکه تابحال نزدیک به هزار دانشجو پروژه های خویش را در چارچوب رساله در رویان گذرانده اند، اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است اگر دانشجویی می تواند مولد و کارآفرین باشد بیکار نمی نشیند و این مورد در دانشجویان حوزه سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل و ناباروری دیده می شود که در مراکز مختلف مرتبط مشغول به کار هستند و خدمات عرضه می کنند.
دانش هایی که پس از انقلاب شکل گرفتند
شاهوردی با تکیه بر اینکه علاوه بر تربیت نیروی انسانی پس از شکل گیری پژوهشگاه رویان، استفاده از دستاوردهای این حوزه هم اولویت های ما بود، اظهار داشت: دانش سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل و ناباروری، همینطور مباحث بیوتکنولوژی از دانش هایی هستند که عمر موثرشان حدود ۴ دهه است و این همزمانی با انقلاب ما بوده؛ خوشحالیم که همپای دنیا بموقع حرکت کردیم و تک بعدی پیش نرفتیم.
به گفته رئیس پژوهشگاه رویان، شاید در عرصه های مختلف «خدمات تخصصی» نیازمان بوده اما در کنار اینها به موضوعات ایجاد زیرساخت، چاپ نتایج کار در چارچوب کتاب، مجلات، مقالات، تربیت نیروهای انسانی و عرضه خدمات و… هم توجه کرده ایم.
وی اضافه کرد: ماحصل چاپ مقالات در مجلات معتبر این است که نام جمهوری اسلامی ایران بین کشورهای منطقه صاحب دانش روشن تر و شفاف تر می شود و این سبب افتخار است؛ یکی از نتایج این اقدامات پژوهشگران در حوزه سلول بنیادی این است که به وضوح تغییر نگاه به ایران را در سطح جهانی می بینیم.
وی اضافه کرد: همینطور برخی کشورها در مقابل پیشرفت های ایران واکنش نشان می دهند و ابراز تمایل می کنند که برای بعضی دانش ها بهتر است با ایران تعامل نماییم.
پژوهشگاه رویان در میان ۱۰ مرکز پزشکی تولید مثل و ناباروری
شاهوردی در مورد جایگاه ایران در زمینه درمان ناباروری خصوصاً ناباروری مردان اظهار داشت: پژوهشگاه رویان در ۱۰ مرکز برتر دنیا نهمین مرکز در حوزه ناباروری مردان از نظر تولید دانش و اثرگذار؛ شناخته شده است که تنها ۶ مرکز امریکایی هستند.
وی در مورد جایگاه ایران در عرصه سلول بنیادی و دانش پزشکی تولید مثل و ناباروری اظهار داشت: ما از کشورهای پیشرو در این حوزه ها هستیم؛ انجمن بین المللی سلول بنیادی بر مبنای چندین شاخص مشخص کرده که ایران همچون کشورهای تاثیر گذار در این حوزه ها است و همواره در منطقه حرف اول را در حوزه پزشکی تولید مثل، درمان ناباروری و سلول بنیادی می زند.
رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه فقط پژوهشگاه رویان نیست که در زمینه سلول بنیادی، پزشکی تولید مثل و ناباروری فعالیت می کند، اظهار داشت: ما در کشورمان مراکز خوب دیگری داریم که چنین خدماتی را عرضه می دهند.
تلاش برای ارتقای رتبه ایران در عرصه سلول بنیادی و پزشکی بازساختی
وی ضمن اشاره به برنامه های رویان برای ارتقا رتبه در عرصه سلول بنیادی، پزشکی بازساختی اظهار داشت: ارتقا این رتبه در برنامه ها و استراتژی های دوم پژوهشگاه با عنایت به نگاه و رویکرد جدید مد نظر است و بنا داریم مشارکت بیشتری با سایر کشورها داشته باشیم.
وی با تکیه بر اینکه درصد زیادی از مقالاتی که در این حوزه ها به چاپ می رسد در ارتباط با پژوهشگاه رویان است، اظهار داشت: اما تمام تلاش محققان این حوزه بر پرچمداری و جلودار بودن نام ایران در میان سایر کشورهاست.
ایجاد ۷۰ مرکز درمان ناباروری در کشور پس از انقلاب
شاهوردی با اشاره به اینکه یک زمانی بیماران برای درمان ناباروری به خارج از کشور می رفتند اما امروز در کشور درمان می شوند، اظهار داشت: حالا در مرحله ای هستیم که بیماران خارجی به خصوص مسلمان برای درمان به کشور ما می آیند.
شاهوردی با اشاره به اینکه ۷۰ مرکز درمان ناباروری در کشور فعالیت می نمایند، اظهار داشت: این بدان معناست که در هر استان یک الی چند مرکز ناباروری داریم که همه پس از انقلاب شکل گرفتند.
برند رویان به خارج می رود / ‏مشارکت‬ رویان در مراکز جدید
شاهوردی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها هستند که راغب به مشارکت با پژوهشگاه رویان هستند، اظهار داشت: کشورهایی در منطقه آسیا (آسیای شرقی)، برخی کشورهای آفریقایی تمایل دارند با کشور ما مشارکت کنند؛ شرایط برای مشارکت این بوده که برند رویان به این کشورها برود و مباحث ناباروری و بحث های تحقیقاتی همانند پژوهشگاه رویان در ایران دنبال شود.
وی با اشاره به اینکه با برخی کشورهای اسلامی منطقه به خصوص کشورهای آفریقایی تعاملاتی داشتیم و قراردادهایی منعقد شده اظهار داشت: بعنوان قدم اول قراردادهایی منعقد شده و امیدواریم در برنامه دوم پژوهشگاه رویان و در سال ۱۴۰۰ در یک الی دو کشور تعامل و ارتباط عرضه خدمات تخصصی و آموزشی پژوهشی داشته باشیم و برند رویان با همین رویکردها پیش برود.

1399/11/19
22:07:09
0.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا