علوم هوا فضا
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اعلام كرد

شرط ایران برای مشاركت دركارآزمایی های بالینی جهانی واكسن كرونا

شرط ایران برای مشاركت دركارآزمایی های بالینی جهانی واكسن كرونا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ضمن اشاره به علل واکسیناسیون کشورهای همسایه و آغاز نشدن واکسیناسیون عمومی در کشور، اظهار داشت: حالا به مرحله ای وارد شدیم که تا شهریور سال آینده واکسن ایرانی کرونا در انواع مختلف به تولید می رسد که در این صورت ما بعنوان قطب تولید واکسن در دنیا محسوب می شویم


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی در نشست «ترویج علم با مبحث تشریح روش های ساخت واکسن کرونا» که توسط جایزه مصطفی (ص) و به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به اینکه مدیریت و تأمین واکسن کرونا از لحاظ تولید در کشور شروع شده و الان چندین پلت فرم توسط محققان در حال پیگیری است، اضافه کرد: در اینباره سوالاتی مینی بر تولید متنوع واکسن در کشور مطرح شد؛ چون که برخی اعتقاد داشتند که کرونا بعد از 3 تا 4 ماه از بین می رود و امکان دارد اپیدمی در کشور به وجود نیاید اما این اپیدمی به وجود آمد و ما در عین حال، اقدامات برای تولید واکسن را آغاز کردیم.
وی با تاکید بر اینکه همزمان پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در جهت تولید واکسن انجام شد، اظهار داشت: هم اکنون شرکتهای دانش بنیان و سایر شرکت ها به 4 تا 5 شیوه وارد حوزه تولید واکسن کرونا شدند و هنوز برای ما معلوم نیست که این واکسن متناسب چه گروه سنی است. چونکه همانطور که مشاهده شد که بعضی از واکسن ها در بعضی از سنین مشکلاتی را به وجود آورده و این مورد ایجاب می کند که از واکسن های متنوع دیگری استفاده نماییم.
قانعی با تکیه بر اینکه پیشبینی می شود که در خرداد ماه 1400 در حوزه واکسن کرونا به نتیجه برسیم و واکسیناسیون را در کل کشور داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در حوزه تولید واکسن این گونه نیست که بتوان واکسن های متنوع را از سایر کشورها تهیه کرد ازاین رو باید انواع واکسن ها در کشور موجود باشند تا بتوان برای هر گروه سنی از واکسن خاصی بهره برد ضمن آنکه هنوز فواصل تزریق این واکسن برای ما معلوم نیست و اینکه آیا فواصل 6 ماه کفایت می کند یا خیر؟ و اینکه کدام گروه سنی از چه واکسنی باید استفاده نماید.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، با اشاره به اینکه در خرداد ماه وضعیت واکسیناسیون کشور مشخص خواهد شد، اظهار نمود: هم اکنون این برنامه واکسیناسیون مبتنی بر یک برنامه است و تست های انسانی هنوز نتیجه نداده اند.
وی به تجربیات جهانی در زمینه خرید واکسن کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: امکان دارد هر پروژه تولید واکسن در مراحل یک، دو و سه انسانی با شکست مواجه شود؛ همانطور که آفریقای جنوبی مبادرت به خرید واکسن «آستروزنیکا» کرد ولی وقتی در این ویروس موتاسیون بوجود آمد متوجه عدم کارایی این واکسن شدند که یا باید آغاز به تولید واکسن می کردند یا یک سفارش جدید از یک کشور دیگر می داشتند.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، افزود: انستیتو پاستور فرانسه تحقیقات تولید واکسن کرونا را آغاز کرد اما در فاز یک با شکست مواجه گردید از این رو نباید این انتظار را داشت که هر واکسن در مرحله تست بالینی نتیجه بدهد؛ امکان دارد تست های بالینی که در مورد واکسن کرونا در کشور آغاز کردیم، موفق نشوند.
قانعی با تاکید بر اینکه به ازای هر واکسن، یک فناوری در ایران نهادینه می شود، اظهار داشت: کرونا یک فرصت در کشور محسوب شد چونکه حالا در مرحله ای هستیم که دو آزمایشگاه سطح سه ایمنی در حال تأسیس است در حالیکه در گذشته احتیاج به وجود چنین آزمایشگاهی احساس نمی شد ولی حالا جزو دارایی های کشور به حساب می آید.
وی نهادینه شدن تکنولوژی هایی مانند mRNA در کشور را از دیگر دستاوردهای اپیدمی کرونا نام برد و تصریح کرد: به واسطه این اپیدمی مسؤلان به حوزه تولید واکسن سازی در کشور توجه کردند و به عبارت دیگر این اولین باری است که واکسن سازها جایگاه مهمی در کشور پیدا کردند و به حرف های آنها گوش داده شد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه ما تنها نباید به فکر خرید واکسن باشیم، بلکه باید به تولید واکسن کرونا توجه زیادی داشته باشیم، اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری از همان ابتدای وظیفه حمایت مادی و معنوی از فناوران این عرصه را بر عهده داشت و معاونت علمی ریاست جمهوری هم تکمیل این زنجیره را در دستور کار خود قرار داد و علاوه بر آن مشاهده شد که برای انجام فاز ۳ یک واکسن احتیاج به زیرساخت های تولیدی است که به شدت هزینه بر است؛ از این رو دولت ها باید هزینه های تولید واکسن و مراحل پیش از تولید آنرا در نظر بگیرند.
قانعی خاطرنشان کرد: در ایران باید دولت ۱۵ میلیون دوز واکسن کرونا را از شرکتهای تولیدکننده که فاز ۳ کارآزمایی های بالینی را با موفقیت سپری کرده باشند، پیش خرید کند این پیش خرید باعث خواهد شد که صنعت ورشکسته نشود.
عدم مشارکت ایران در کارآزمایی های بالینی بین المللی
قانعی اضافه کرد: از همان ابتدا برخی کشورها تمایل داشتند که تست های مختلف فاز ۱، ۲ و ۳ انسانی واکسن کرونا را به صورت مشترک با کشور ما انجام دهند. این در شرایطی است که ایران می بایست ۵۰ درصد پول واکسن را پرداخت می کرد و اگر پروژه با شکست مواجه می شد، این پول به هیچ عنوان بازگشت داده نمی شد ضمن آنکه اگر در تست های بالینی عوارضی متوجه مردم مورد تست می شد، هزینه درمان آنرا باید دولت متقبل می شد به این علت ما این روش را برای مشارکت با سایر کشورها در تولید واکسن در اولویت قرار ندادیم.
وی با طرح این سوال که چرا کشورهای اطراف ما واکسینه شدند اما ایران واکسیناسیون را آغاز نکرده است، توضیح داد: دلیل آن است که ایران تست انسانی در مراحل اولیه کشورها را قبول نکرد و ما این شرط را عرضه کردیم که در صورت به نتیجه رسیدن اجرای فاز ۱، در فاز ۳ انتقال فنی صورت گیرد که تنها کشوری که با این شرط موافقت نمود کشور کوبا بود و با ایران وارد تعامل شد و همکاری خویش را با انستیتو پاستور شروع کرد.
قانعی با اشاره به اینکه در ابتدا کشور روسیه با این شرط حاضر به همکاری با ایران نبود اما حالا حاضر شده که واکسن خویش را در مراحل یک و دو انجام دهد و فاز ۳ را به صورت مشترک با ایران آغاز کند، خاطرنشان کرد: نیاز کشور ۱۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا است و پیشبینی ما این است که هرکدام از فناوری های در پیش گرفته شده تولید واکسن کرونا بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون دوز تولید داشته باشند که باز هم این میزان کم است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه تولیدات داخل پاسخگوی احتیاج به واکسن نیست اما باید در هر صورت نیاز خودمان را برطرف نماییم، اضافه کرد: اگر واکسیناسیون ۶ ماه دوام داشته باشد، باید سناریوی دیگری را در عرصه تولید واکسن در نظر بگیریم.
حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در فرایند تولید واکسن
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا اظهار داشت: نخستین بار بود که صندوق نوآوری و شکوفایی در فرایند تولید واکسن حمایت هایی در خصوص اهرم کردن پول برای صنعت از واکسن سازها داشت و معاونت علمی این کار را پیش می برد.
وی با اشاره به اینکه حالا پروژه تولید دو واکسن ایرانی کرونا دارای همکار صنعتی است، خاطرنشان کرد: زنجیره فناوری تا تولید در فرایند واکسن سازی کامل شده به صورتی که دو صنعت خواهان تولید واکسن های ایرانی پس از تست های موفقیت آمیز هستند که این جزو دستاوردهای کرونا به حساب می آید و اتفاقی است که امکان دارد هر 100 سال یک مرتبه در کشور رخ دهد.
قانعی با تکیه بر اینکه حالا به مرحله ای وارد شدیم که تا شهریور سال آینده واکسن ایرانی کرونا در انواع مختلف به تولید می رسد، افزود: در این صورت ما بعنوان قطب تولید واکسن در دنیا محسوب می شویم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اضافه کرد: بر مبنای اعلام یونیسف، حالا ما هشتمین کشور تولیدکننده واکسن (۲ واکسن) هستیم اما اگر ۵ واکسن را در دستور کار داشته باشیم، این رتبه هم ارتقاء می یابد.
وی تاکید کرد: احتمال دارد در برخی از روش های غیرمعمول تولید واکسن همچون واکسن خوراکی در سال آینده ورود پیدا نماییم که در این خصوص پژوهش هایی در حال انجام می باشد.1399/11/27
21:27:20
0.0 / 5
915
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا