هوافضا- علوم هوایی
تحقیقات جدید نشان داد؛

بررسی اثربخشی و ایمنی واكسن های كرونا

بررسی اثربخشی و ایمنی واكسن های كرونا

هوا فضا: شواهد موجود نشان میدهد واکسن ‎هایی که در برنامه ایمن سازی کرونا استفاده می شوند، مؤثر و ایمن هستند. با وجود اینکه هیچ واکسنی کاملاً ایمن نیست اما نباید هراس از واکسیناسیون ایجاد شود.به گزارش هوا فضا به نقل از موسسه ملی تحقیقات سلامت کشور، موضوع واکسن کرونا و فوت افراد بر اثر تزریق واکسن کرونا از طرف پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفت.
دستیابی برخی کشورها به فناوری تولید واکسن کرونا و ورود به فاز انسانی آن با تأییدیه سازمان های غذا و دارو در کشورهای مختلف سبب شده در ایام اخیر نگرانی هایی درباره برخی عوارض تزریق واکسن کرونا ایجاد شود و مطالبی درباره پیامدها و عوارض تزریق واکسن کرونا شکل گیرد.
در حالی که دنیا امیدوار است با واکسیناسیون همگانی، انسان ها بتوانند به زندگی عادی و روزمره بازگردند، هراس از انجام واکسیناسیون در بین برخی افراد جامعه به مشکل تازه ای تبدیل گشته است. حال این سوال مطرح می شود که آنچه می شنویم و می خوانیم چقدر درست است و آیا تزریق واکسن کرونا ایمن است و آیا فوت افراد متعاقب تزریق واکسن می تواند طبیعی باشد؟
شواهد موجود دراین زمینه نشان میدهد واکسن هایی که در برنامه ایمن سازی استفاده می شوند، بسیار مؤثر و ایمن هستند. با این وجود هیچ واکسنی، کاملاً ایمن نیست و ممکنست بعد از ایمن سازی، منجر به بروز عارضه شود.
به علاوه ماهیت واکسن ها و مراحل ایمن سازی، می توانند منابع بالقوه ای برای ایجاد نتایج نامطلوب باشند. عوارض گزارش شده، ممکنست واقعی باشند (مثلاً در نتیجه استفاده از واکسن) یا در ضمن مراحل ایمن سازی به وجود آمده باشند و یا مربوط به واکسن یا مراحل ایمن سازی نبوده ولی فقط از نظر زمانی با ایمن سازی همراه شده باشد.
عوارض نامطلوب بعد از ایمن سازی به پنج گروه طبقه بندی می شوند:
واکنش به واکسن: عوارضی که می توانند به علت ماهیت واکسن به وجود آیند.
اشتباه در برنامه: عوارضی که ممکنست به علت بروز اشتباه در مراحل ایمن سازی روی دهند.
همزمانی: عوارضی که ممکنست به ایمن سازی مربوط نباشند (و در اثر سایر علل به وجود آمده باشند) اما موقتاً به واکسن ارتباط داده شوند.
واکنش تزریق: عوارضی که به علت اضطراب و تشویش در اثر ترس و یا درد ناشی از تزریق بروز می کند.
واکنش ناشناخته: عوارضی که در اثر عوامل ناشناخته ایجاد می شوند.
بیشتر واکنش های نادر و شدید واکسن ها مثل تشنج، کاهش تعداد پلاکت های خون، حملات مربوط به کاهش حجم مایعات بدن، گذرا بوده و سبب مشکلات طولانی مدت نمی شوند و شوک ناشی از دارو- که بالقوه کشنده است- نیز به شرط شناسایی سریع آن و اقدام مناسب، قابل درمان است، بدون اینکه اثرات طولانی مدت بر روی بیمار داشته باشد.
اگرچه آنسفالوپاتی (اختلال در کارکرد مغز)، بعنوان واکنش های نادر به واکسن هایی مانند سرخک و ثلاث (سه گانه) منتسب می شود ولی با اطمینان نمی توان اظهار داشت که واکسن، علت بروز آنسفالوپاتی است.
همچنین برخی از عوارض شدید واکسن که بعد از ایمن سازی اتفاق می افتد می تواند یک حادثه همزمان باشد. بطور مثال در رابطه با یکی از واکسن های تولید شده مربوط به کرونا اعلام گردید که بعد از تزریق واکسن ۶ نفر جان خودرا از دست دادند اما عملاً ۴ نفر از این افراد جزء گروه کنترل بودند و دارونما مصرف کردند (محلول آّب نمک) و اساساً هیچ واکسنی دریافت نکرده بودند. در رابطه با دو نفر دیگر نیز هیچ رابطه ای بین واکسن و مرگ این افراد یافت نشد و گزارش ها مطابق با مرگ و میر طبیعی بود که برای جمعیت عمومی رخ می دهد.
علاوه بر این، فوت ۶ نفر از حدود ۴۰ هزار نفری که در این مطالعه شرکت کرده اند، نمی تواند دلیلی بر نامناسب بودن این واکسن باشد؛ چونکه بدون شرکت در مطالعه هم تعدادی به سایر دلیلهای فوت می کنند و اگر تعداد فوت بیشتر از حد معمول منتسب به یک واقعه باشد می توانیم آن واقعه را غیر طبیعی عنوان نماییم.
نتیجه گیری این تحقیق نشان میدهد هدف ایمن سازی، حفاظت فرد و جامعه در مقابل بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن است. گرچه واکسن های مورد استفاده از نظر میزان اثربخشی، بسیار مورد اطمینان هستند و عوارض جانبی آنها ناچیز است اما بطور کلی هیچ واکسنی عاری از عوارض جانبی نیست.
افرادی که واکسن را دریافت می کنند ممکنست اثرات جانبی خفیفی را از خود بروز دهند و یا در موارد نادر، با عوارض شدید و حتی تهدید کننده زندگی مواجه شوند.
اما در صورت عدم واکسینه شدن، احتمال ابتلاء به بیماری، عدم مصونیت و مرگ و میر بسیار بیشتر و شدیدتر از این عوارض خواهد بود، بدین سبب برای افزایش پذیرش ایمن سازی و بالابردن کیفیت خدمات، باید به موضوع غلبه بسیار چشم گیر منافع واکسیناسیون در مقابل عوارض نادر احتمالی تاکید نمود.
در انتساب اثرات نامطلوب به پروسه ایمن سازی دقت کافی مبذول شود تا بی جهت هراس و نگرانی از واکسن در جامعه ایجاد نشود.


منبع:

1399/12/07
23:32:17
0.0 / 5
1091
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كیفیت , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا