علوم هوا فضا
در مراسم آغاز كارآزمایی بالینی واكسن تزریقی - استنشاقی كرونا اعلام شد

پلت فرم واكسن رازی كووپارس در مقابله با جهش های كروناویروس قابلیت بازطراحی مجدد دارد

پلت فرم واكسن رازی كووپارس در مقابله با جهش های كروناویروس قابلیت بازطراحی مجدد دارد

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پلت فرم تولید واکسن تزریقی - استنشاقی کووپارس یکی از امن ترین پلت فرم های دنیا است؛ اظهار داشت: در این پلت فرم جرم زنده، نیمه زنده یا کشته از ویروس را وارد بدن نمی کند، حجم تزریقی که اتفاق می افتد، خیلی کم است و حدود دو دهم میلی لیتر تزریق می شود. این پلت فرم بگونه ای ترکیب شده است که با سایر واکسن های تزریق شده به بدن تداخل ندارد، همینطور در مورد جهش های ویروس کرونا این پلت فرم قابلیت باز طراحی مجدد واکسن را دارد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، کاظم خاوازی در مراسم آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس «پروتئین نو ترکیب» که امروز در بیمارستان رسول اکرم انجام شد، اظهار داشت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بروز علایم بیماری کرونا در کشور مانند سایر بیماری های عفونی دیگر که در کشور رایج می شد، نسبت به آن مسئولیت پذیر بود و کوشش کرد تا بتواند با تولید واکسن به کادر درمان و مردم کمک نماید. من همزمان با وقوع کرونا در کشور رئیس موسسه تحقیقات و آموزش ترویج کشاورزی بودم که بالغ بر ۲۰ موسسه تحقیقاتی دارد. ما ویروس شناسان زیادی در سطح این سازمان داریم که با گیاه و حشرات و انواع جانوران آبزی مانوس بودند که برای مبحث کرونا گردهم آوردیم تا مبحث را از ابعاد گوناکون بررسی نماییم. در دل این جلسات به تیم خوبی رسیدیم.

وی ادامه داد: انگیزه این دانشمندان جوان بسیار ستودنی بود. طراحی واکسن و الزامات آن بسیار پیچیده است، اما در این قسمت با لطف خداوند داده های مطالعات پیشین انستیتو رازی هم به کمک ما آمد. در اسفندماه سال قبل تا اواخر فروردین سالجاری کار طراحی واکسن صورت گرفت تا با حداقل قطعه از ویروس واکسن ساخته شود و قطعات اضافی نداشته باشد تا شاهد عوارضی نباشیم. از اواخر فروردین تا اردیبهشت ماه دوز سنجی ها را انجام دادیم.

خاوازی تصریح کرد: یک اصل مهم داشتیم که با بروز هر اتفاقی ما کار خویش را انجام دهیم و تحت تأثیر هیجانات اجتماعی قرار نگیریم و واکسنی تولید نماییم تا همه دنیا به آن احسنت بگویند. بعد از دوز سنجی واکسن یکبار روی تمام حیوانات تست شد و ما گایدلاین ها را در اختیار دوستان قراردادیم و با ۵۰۰ حیوان آزمایشات را شروع کردند. ما در بحث تدارک میمون برای آزمایش فرایند پیچیده ای داشتیم و حتی برخی همکاران ما در جریان انتقال میمون ها از کشورهای آفریقایی بیمار شدند. سرانجام با بالاترین تعداد میمون آفریقایی کارآزمایی بر میمون را انجام دادیم. در نهایت با اتمام آزمایش بر حیوانات پرونده ها به وزارت بهداشت ارسال شد.

وی با تقدیر از دکتر نمکی_وزیر بهداشت، اضافه کرد: به محض ورودم به دولت ایشان برای تیم واکسن سازی پدری کردند و لحظه به لحظه شرایط را رصد کردند تا تایید کارآزمایی بالینی انسانی را بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: این واکسن نوترکیب چند خصوصیت دارد که باید اعلام نماییم. اولا چندین نسل است که حداقل یک واکسن از انستیتو رازی را دریافت نمودند، ما می توانستیم از تکنولوژی های قدیمی واکسن سازی استفاده نماییم، اما تصمیم گرفتیم از تکنولوژی دیگری بهره ببریم که بهترین واکسن سازهای دنیا آنرا انتخاب کردند و این پلت فرم جرم زنده، نیمه زنده یا کشته از ویروس را وارد بدن نمی کند، ازاین رو یکی از امن ترین پلت فرم های دنیا است. حجم تزریقی که اتفاق می افتد، خیلی کم است و حدود دو دهم میلی لیتر تزریق می شود که این هم خصوصیت خاص دیگر این واکسن است. ما تنها به خود واکسن فکر نکردیم و اینکه زنجیره انتقال بیماری قطع شود، از تاکیدات ما بود که منجربه تهیه دوز استنشاقی واکسن شد. خیلی از واکسن سازهای دنیا در دوز استنشاقی در مرحله ای نیستند که مثل ما کارشان به لحاظ علمی به اتمام رسیده باشد.

او در آخر با تکیه بر اینکه در مراحل پیش بالینی این واکسن وسواس فراوانی صورت گرفته است، اظهار داشت: این پلت فرم بگونه ای ترکیب شده است که با سایر واکسن های تزریق شده به بدن تداخل ندارد، همینطور در مورد جهش های ویروس کرونا این پلت فرم قابلیت باز طراحی مجدد واکسن را دارد.
1399/12/10
22:39:24
0.0 / 5
837
تگهای خبر: آموزش , تكنولوژی , ناسا , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا