هوافضا- علوم هوایی

بومی سازی ربات زیرآبی آب های عمیق در كشور

بومی سازی ربات زیرآبی آب های عمیق در كشور

پژوهشگران پژوهشکده ˮعلوم وفناوری زیردریاˮی دانشگاه صنعتی اصفهان با طراحی و ساخت ربات زیرآبی کنترل ازراه دور (کاوش 8) بعنوان اولین ربات زیرآبی آب های عمیق(400 متر) کشور، این فناوری باارزش و کاربردی را بومی سازی کردند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پژوهشکده علوم و فناوری زیردریای دانشگاه صنعتی اصفهان با پشتوانه بیش از سه دهه فعالیت پژوهشی، ضمن فعالیت مرزهای دانش حوزه زیرسطحی، دستاوردهای ارزشمندی چون طراحی و ساخت ۸ ورژن از ربات زیرآبی کنترل از راه دور(ROV) و یک ربات هوشمند زیرآبی (AUV) و نیز طراحی و تولید نرم افزار قدرتمند شبیه سازی مجازی جهت طراحی، ساخت و تست این شناورها را در کارنامه دارد.
جمهوری اسلامی ایران به سبب برخورداری از بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و نیازمندی های مختلفی همچون بازرسی لوله های نفتی، سکوهای نفتی، تأسیسات دریایی، برخورداری از سدهای گوناگون همچون کشورهای نیازمند فناوری پیچیده ربات های زیرآبی آب های عمیق است.

با اعمال تحریم های همه جانبه و قرار گرفتن این نوع فناوری در لیست تحریم های خارجی، هم اینک اجاره این نوع ربات از پیمانکاران خارجی، روزانه بیش از ۶ هزار دلار ارز را از کشور خارج می کند.

دکترسیدمهدی ابطحی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلان اینکه ساخت ربات زیرآبی کاوش ۸، ایران را در زمره کشورهای برخوردار از فناوری ربات های زیر آبی با ماموریت های عملیات برای آب های عمیق قرار می دهد، اظهار داشت: باتوجه به فناوری سطح بالای این نوع سامانه، این فناوری قبل از این در اختیار برخی کشورهای پیشرفته همچون آمریکا، انگلیس و نروژ بود.

وی ادامه داد: در طراحی و تولید این ربات، از به روزترین فناوری ها در رشته های مهندسی مکانیک گرایش های دینامیک وکنترل، هیدرودینامیک، طراحی کاربردی و ساخت و تولید، مهندسی برق گرایش های الکترونیک، قدرت و مخابرات، مهندسی کامپیوتر گرایش های نرم افزار و سخت افزار، مهندسی مواد بهره گیری شده است.

دکتر ابطحی افزود: این سامانه که برای فعالیت در عمق ۴۰۰ متری زیردریا تولید شده است، دارای ۴ مجموعه اصلی شامل بدنه(ROV)، سیستم به آب اندازی و بازیابی (LARS)، سیستم گاراژ و آزادسازی کابل(TMS) و کابین کنترل است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلان اینکه این ربات از حداکثر سرعت افقی و قدرت انجام عملیات در جریان های تا ۳ گره دریایی برخوردار است، بیان کرد: محصول تولیدشده ضمن برخورداری از دو بازوی هیدرولیک با درجات آزادی ۵ و ۶ جهت انجام انواع عملیات زیرسطحی، مجهز به دو بازوی سه درجه آزادی دیگر جهت بازرسی و فیلمبرداری در زیرآب است.

دکتر ابطحی اشاره کرد: ربات زیرآبی آب های عمیق (کاوش ۸) با برخورداری از دو دوربین در قسمت جلو و یک دوربین در قسمت عقب و دو دوربین بر روی بازوهای سه درجه آزادی، چهار چراغ در قسمت جلو و یک چراغ در قسمت عقب و دو چراغ بر روی بازوها، حسگرهای عمق سنج، جهت سنج و سونارهای مانع یاب و پروفایلر، امکانات ویژه ای برای عملیات در حالت های مختلف زیرسطحی فراهم می آورد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: مشخصات فنی شناوری و دینامیکی بدنه این ربات زیرآبی به همراه نرم افزارهای کنترلی پیش بینی شده در واحد سطح، امکان کنترل و هدایت ربات را در وضعیت مختلف به صورت دستی و نیز خودکار فراهم نموده است.

وی با اشاره به امکان نصب بازوهای مکانیکی بر روی بدنه این ربات، اشاره کرد: این قابلیت ارزشمند، امکان بهره گیری از این فنآوری در زمینه های مختلف صنایع نفتی و گاز همچون بازرسی لوله های تعبیه شده در بستر دریا را تسهیل می کند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلان اینکه اتاق کنترل این ربات زیرآبی، یک کانتینر فرا ساحلی ۲۰ فوتی است، افزود: این کابین برمبنای استانداردهای خاص دریایی طراحی و تولید شده و به دو بخش اتاق کنترل و اتاق کارگاه تقسیم می شود.

وی ادامه داد: استانداردهای ویژه حمل و نقل در ساحل و عرشه، شیوه چینش و قرارگیری تجهیزات اتاق کنترل، برخورداری از مؤلفه های امنیتی همچون استانداردهای حریق و تعبیه کلیه تجهیزات و لوازم جانبی لازم برای فعالیت دقیق ربات، از خاصیت های کابین و اتاق کنترل این ربات زیرآبی است.

دکتر ابطحی افزود: هدایت و کنترل کامل ربات در زیر آب و نظارت بر تجهیزات، سنسورها و شرایط محیطی توسط تیم اپراتوری و بوسیله سیستم های مانیتورینگ و پانل کنترل نصب شده در این اتاق انجام می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به کاربردهای ویژه این نوع ربات در صنایع مختلف خصوصاً نفت وگاز، مخابرات زیرآب، صنایع نیروگاهی مبتنی بر سدها و مخازن و شیلات، اشاره کرد: همچون کاربری های عملیاتی این محصول باارزش فناورانه در حوزه بازرسی، انجام عملیات زیرآب همچون نصب سکوهای دریایی و عملیات لوله گذاری، کابل گذاری در بستر دریا، پیدا کردن و بازیابی اشیای گم شده در آب، بازنگری سازه سدها و مخازن بزرگ است.

برمبنای اعلام وزارت علوم، پروژه بزرگ طراحی، ساخت و راه اندازی ربات کاوش ۸ بعنوان اولین ربات زیر آبی آب های عمیق (۴۰۰ متر) کشور حاصل تلاش سه ساله پژوهشگران پژوهشکده علوم و فناوری زیردریا دانشگاه صنعتی اصفهان است که با اعتباری بیش از ۵۲ میلیارد ریال و ۷۲۰ هزار دلار به انجام رسیده است.
1399/12/27
11:49:38
0.0 / 5
1430
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا