علوم هوا فضا
مخبر دزفولی در كمیسیون تدوین سند ملی امنیت غذایی دانش بنیان:

با اهمیت ترین مسئله در سند امنیت غذایی اجرائی شدن آنست

با اهمیت ترین مسئله در سند امنیت غذایی اجرائی شدن آنست

به گزارش هوا فضا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: با اهمیت ترین مسئله در سند امنیت غذایی اجرائی شدن آنست که باید مورد توجه قرار گیرد، البته در ساختار کل این سند طراحی مهمی داریم که تمام موارد مربوط به سند شامل بازبینی، اجرای سیاست ها و غیره را پوشش خواهد داد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، جلسه هجدهم کمیسیون تدوین سند ملی دانش بنیان کشاورزی و غذا به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی رئیس این کمیسیون و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد؛ دستور اول این جلسه به ارائه گزارشی در مورد کاربرگ های بخش سوء تغذیه، سواد غذا و تغذیه و الگوی مصرف اختصاص داشت که توسط دکتر عبداللهی از اعضای این کمیسیون ارائه شد.
دکتر مخبر دزفولی بعد از ارائه این گزارش، ضمن تقدیر از گزارش ارائه شده در سخنانی اظهار نمود: لازم است گزارش های گوناگون تهیه شده باهم تجمیع شود که حاصل اینها به عنوان یک سند برای کشور سرمایه بزرگی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف شیر در کشور ما نسبت به میانگین جهانی پایین است، اظهار داشت: شیر برای هوش، سلامت و مسائل مربوط به بلوغ از ضریب اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بدین سبب باید در سند امنیت غذایی شیر در اولویت قرار داده شود.

دکتر مخبر دزفولی اضافه کرد: گزارش ارائه شده پیرامون سبد مطلوب غذایی، از بُعد سلامت نیاز به ارزیابی مجدد دارد، به سبب اینکه اعداد و ارقام را همکاران وزارت کشاورزی با امکانات تولید و همکاران تغذیه ای با نگاه ریزمغذی ها تهیه کرده اند، اما برای ارتقای سلامت مردم نیاز است باردیگر مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با اعلان اینکه لازم است سبد غذایی مطلوب، ارزیابی خطر شود، افزود: بعنوان مثال، شرایط آلاینده ها در کشور ما خاص است و باید موضوع آلاینده، با دقت بیشتری در سند بررسی شود و در سبد غذایی مطلوب دیده شود.

رئیس کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا تاکید کرد: یک نسخه عام درباب تغذیه را نمی توان برای کل کشور در نظر گرفت، حتی مناطق مختلف تهران از لحاظ تغذیه با هم متفاوت هستند.
دستور بعدی این جلسه بررسی «کاربرگ های بخش منابع انسانی، مدیریت تولید و نظام دانش و اطلاعات» بود که دکتر اسکندر زند دبیر کمیسیون تدوین ملی سند دانش بنیان کشاورزی و غذا گزارشی دراین زمینه ارائه کرد.

وی اظهار نمود: ضعف مهارت شاغلان و علاقمندان به بخش کشاورزی، نبود نظام سنجش مهارت، کم جاذبه بودن مشاغل بخش کشاورزی، ناکافی بودن آموزش ها برای کشاورزان و دانشجویان و جایگاه ضعیف تشکل های مردمی برای تصمیم سازی ها از چالش های بخش منابع انسانی است.

دبیر کمیسیون دانش بنیان کشاورزی و غذا با اعلان اینکه تهیه و تدوین برنامه تربیت کشاورزان آینده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، افزود: بسیاری از کشورها این برنامه را دارند، ما هم باید در کشورمان این برنامه را عملیاتی نماییم، برای اینکه آینده بخش کشاورزی، آینده امنیت غذایی است، پس باید مشخص شود عاملین تولید غذا، در آینده چه برنامه ای دارند.

وی به فاکتورهای مهم در کاربرگ مدیریت اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد کارکنان دولت در بخش کشاورزی، نقش دولت در تولیدات کشاورزی و در سیاست گذاری، نقش بخش خصوصی در تولید و در سیاست گذاری، تعداد تشکل ها، درصد بهره برداران عضو تشکل ها، نقش دولت در تحقیقات و نقش دانشگاه ها در تحقیقات، از فاکتورهای مهمی است که برای این سند استخراج شده است.

دکتر زند اشاره کرد: بخش نظام دانش و اطلاعات وزن اصلی در سند امنیت غذایی است و باید آنرا دانش بنیان نماییم و برای دانش بنیان شدن باید سازوکارهای موجود را تقویت کرد و از علم و فناوری های دانشی جدید کمک گرفت.

برمبنای اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه اعضا به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در امتداد ارتقای سند امنیت غذایی پرداختند.
منبع:

1399/12/28
14:10:43
0.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا