هوافضا- علوم هوایی
رئیس مركز ذخایر ژنتیكی عنوان كرد؛

ضرورت حفظ ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران

ضرورت حفظ ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران

به گزارش هوا فضا رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی در پیامی به مناسبت روز ذخایر ژنتیکی و زیستی به لزوم حفظ ذخایر متنوع ایران تاکید نمود.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، دکتر مجید تولیت پیامی به مناسبت «روز ذخایر ژنتیکی و زیستی» در خصوص ضرورت حفظ و نگهداری از تنوع ژنتیکی و زیستی ایران صادر کرد.
متن این پیام به شرح زیر است؛
«از موهبت ها و نعمت های بی شمار خالق هستی، ثروت های فراوانی است که در دل طبیعت برای بشر از زمان خلقت تا کنون به ودیعه گذاشته شده است. گذشت زمان و پیشرفتهای بیش از پیش علمی هر روز دریچه تازه ای را به روی همگان گشوده و سبب شده تا انسان به اهمیت و ارزش حتی ریزترین موجودات زنده و نقش آنها در تنوع زیستی و زنجیره حیات پی ببرد.
همه این موجودات زنده (اعم از گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم هاو…) و در اقلیم ها و شرایط جغرافیایی مختلف پراکنده هستند، نه فقط تأثیر زیادی در همه عرصه ها از تولید غذا گرفته تا تولید دارو، درمان بیماریها، محیط زیست و غیره دارند، بلکه بعنوان تنوع زیستی و ژنتیکی هر کشور و ثروت ملی و آینده حیات بشریت به شمار می روند و رکن اصلی برای امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی هستند که باید در جهت حفظ و نگهداری آنها کوشید.
کشور ایران به سبب شرایط اقلیمی خاص از تنوع ژنتیکی و زیستی بالایی برخوردار است؛ از طرفی همین تنوع زیستی عظیم، به سبب شرایط مختلف مانند حوادث طبیعی، دستکاری ها و بی توجهی انسان سبب انقراض و یا از میان رفتن گونه های مختلف گیاهی، جانوری و میکربی شده است. این در حالیست که در دنیای امروز با بهره گیری از این ذخایر و منابع زیستی در حوزه های مختلف به ویژه بیوتکنولوژی، نانو بیوتکنولوژی، کشف دارو و واکسن برای بیماریهای صعب العلاج، لاعلاج و بیماریهای همه گیر مانند به ثروت عظیمی دست یافت.
بنابراین حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی و استفاده از تکنولوژیهای جدید برای بهره مندی از این ثروت ملی بمنظور توسعه و پیشرفت کشور و ایجاد کارهای درآمدزا و بهره رسان، از اهمیت بالایی برخوردارست.
روز ذخایر ژنتیکی و زیستی، بهانه ای است تا یکبار دیگر یادآور شویم که چگونه از این مزیت الهی محافظت و در امتداد بهبودی و ارتقای کیفیت زندگی، سطح سلامت و پیشرفت کشور بهره مند شویم. پس گرامیداشت روزی از ایام سال به نام ذخایر ژنتیکی و زیستی در کشور جمهوری اسلامی ایران را می توان بعنوان اولین گام فرهنگی برای حفاظت و بهره برداری صحیح از این نعمات باارزش الهی دانست.
شرایط اقلیمی متنوع کشور ما به شکلی است که موجب تنوع زیستی بالا در گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم ها شده است و این یک سرمایه عظیم ملی است که در صورت استفاده صحیح می توان قاطعانه چهره فقر و گرسنگی را از این کشو زدود.
امید است تا با همیاری همه اقشار در حفظ و حراست از این گنجینه های باارزش کشورمان کوشا بوده و بر غنای آنها بیفزاییم. این مرکز بعنوان یک بخش خدمتگزار در حوزه ذخایر ژنتیکی افتخار آنرا دارد که طی ۱۳ سال قبل توانسته است هسته مرکزی برای جمع آوری، شناسایی، حفاظت و تکثیر این ذخایر را فراهم سازد. از خداوند متعال خواهان توفیق در حفاظت از این گنجینه باارزش هستیم.»


1400/01/19
11:36:46
0.0 / 5
793
تگهای خبر: تكنولوژی , كیفیت , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا