علوم هوا فضا
با تلاش یك مجموعه فناور آزمایشگاهی صورت گرفت

سنجش خواص آنتی باكتریال ضدعفونی كننده ها و ماسك ها در بحران كرونا

سنجش خواص آنتی باكتریال ضدعفونی كننده ها و ماسك ها در بحران كرونا

هوا فضا: یک مجموعه فناور آزمایشگاهی خدمات سنجش کیفیت تولیدات مقابله با کرونا همچون آزمون های خاصیت آنتی باکتریال تجهیزات و مواد ضد عفونی کننده و نساجی را ارائه می دهد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا و نیاز جدی کشور به تولید تجهیزات و مواد ضدعفونی کننده، ماسک ها و مواد اولیه دیگر الزامات مقابله با این بیماری، خیلی از شرکت های دانش بنیان و فناور دست به کار شدند و در راه تامین این نیازها با تولیدات ایران ساخت گام برداشتند.
اما مهم تر از تولید این محصولات، کیفیت سنجی و آزمون کارآمدی آنها بود که به کمک آزمایشگاه های فعال در این عرصه میسر شد. در همین راستا، خیلی از مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، زمینه های لازم را برای ارائه این خدمات ایجاد کردند تا روند تولید محصولات و تجهیزات با کیفیت و کارآمد حوزه سلامت، شتاب بگیرد.
همراه با اولویت های کشور و با هدف تامین نیازها در این عرصه، سال قبل یکی از آزمایشگاه های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، ارائه خدمات تخصصی در حوزه کرونا را بعنوان اصلی ترین محورهای فعالیت خود قرار داد.
این مجموعه فناور آزمایشگاهی به یاری واحد تحقیق و توسعه خود، ارائه خدمات آزمون های تخصصی در این عرصه را شروع کرد و توانست خدمات متنوعی چون آزمون های خاصیت آنتی باکتریال مواد ضد عفونی کننده دست، سطوح، نساجی و دیگر فرآورده های حساس در حوزه پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا را عرضه نماید.
این مجموعه فناور آزمایشگاهی، آزمون های خاصیت آنتی باکتریال دستگاه های تولید بخار ضد عفونی کننده، گاز ازون و پلاسما، تونل های ضدعفونی کننده، اشعه یو وی و دیگر تجهیزات ضدعفونی را انجام می دهد؛ در همین راستا و باتوجه به نیاز کشور، آزمون ماسکهای پزشکی نیز در دستور کار قرار گرفت که در ابتدا آزمون های شمارش میکروبی، صحه گذاری استریلیتی و آنتی باکتریال برای ماسک ها انجام می شود.
برمبنای اعلام پایگاه شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، همین طور باتوجه به استاندارهای بین المللی، می بایست آزمون های تخصصی قابلیت تنفس، الزامات فیزیکی، پالایش باکتری و پالایش ذرات برای تمامی ماسک ها انجام می شد که آزمون الزامات فیزیکی قابل انجام بود، اما سایر آزمون ها به دستگاه های تخصصی نیاز داشت که واردات این دستگاه، مستلزم صرف هزینه های هنگفت ارزی بود، ناظر به همین نیاز، سعی شده است تجهیزات مورد نیاز این حوزه طراحی و ساخته شود.
منبع:

1400/01/30
14:16:49
0.0 / 5
777
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا