علوم هوا فضا
هشدار پژوهشگران؛

ریز پلاستیك ها سبب تغییر شكل سلول های ریه می شوند

ریز پلاستیك ها سبب تغییر شكل سلول های ریه می شوند

به گزارش هوا فضا نتایج یک بررسی جدید در مورد تاثیر ریز پلاستیک ها بر روی سلول های ریه نشان می دهد، این مواد مضر بر روی کارکرد این سلول ها تاثیر منفی می گذارند.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، تاکنون در مورد تاثیر انتشار ریز پلاستیک ها در محیط زیست و تاثیر این ماده بر روی سلامت انسان و دیگر موجودات تحقیقات متنوعی انجام شده اما یک پژوهش تازه که به صورت خاص در مورد اثرات این ماده بر روی سلول های ریه افراد صورت گرفته، نشان داده است ریز پلاستیک ها شکل سلول های ریه اشخاص را تغییر می دهند و متابولیسم آنها را هم کند می کنند.
این تحقیق در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شده و نشان داده است وسعت آلودگی به انواع ریز پلاستیک در حدی است که حتی در یخ های دریای قطب جنوب، نزدیکی قله کوه اورست، در برف های قطب شمال و در نمونه های مدفوع انسانی که در سرتاسر جهان جمع آوری شده وجود داشته است.
تا به حال مشخص شده که ریز پلاستیک ها سبب بیمار شدن ماهی ها، اختلال در اعصاب خرچنگ ها، کاهش رشد گیاهان و صدمه دیدن سلول های مغز انسان ها می شوند. اما این نخستین بار است که تحقیقی مستقل نشان داده است ریز پلاستیک ها سلول های ریه را هم به شکل جدی تحت تاثیر قرار می دهند.
بر اساس این پژوهش ذرات پلاستیک باعث کند شدن متابولیسم سلول های ریه هم می شوند و از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می کنند. در نتیجه این سلول ها شکل اولیه خویش را از دست می دهند و با اینکه از بین نمی روند، اما دیگر نمی توانند مثل سابق عملکردی عادی داشته باشند.
ریز پلاستیک ها سبب ایجاد شکاف هایی در بعضی لایه های سلول های ریه هم می شوند و در بعضی موارد با ایجاد حلقه هایی مزاحم بر روی این سلول ها عملکرد آنها را مختل می کنند. پس از ورود ریز پلاستیک ها به بدن تنها ۲۴ ساعت طول می کشد که تأثیرگذاری منفی آنها بر روی سلول های ریه آغاز شود. پژوهشگران اخطار می دهند که این روند در بلند مدت سبب ابتلای افراد به انواع بیماری های تنفسی شده و بر کیفیت تنفس اشخاص هم تاثیر منفی می گذارد.


منبع:

1400/02/01
21:40:45
0.0 / 5
782
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا