هوافضا- علوم هوایی

وجود فلزات سنگین و دوده در ریزگردهای اصفهان

وجود فلزات سنگین و دوده در ریزگردهای اصفهان

به گزارش هوا فضا مدیرکل دفتر مخاطرات و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اظهار داشت: گرد و غبار اصفهان تلفیقی از ذرات معدنی، فلزات سنگین و دوده است و باتوجه به خاصیت های مختلف هر یک از سرچشمه ها، تنها با اتکاء به روش های سنتی مانند کاشت درخت نمی توان آلودگی گرد و غبار را رفع کرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، رضا شهبازی با اشاره به اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بعنوان یکی از اعضای کمیته ملی مقابله با گردوغبار، شناسایی و پهنه بندی سرچشمه های تولید و انتشار گرد و غبار را از سال ۱۳۹۳ در بعضی استانها شروع کرد، اشاره کرد: از سال ۱۳۹۶ تا حالا این طرح ملی در سراسر کشور در حال انجام می باشد که حدود ۸۵ درصد پیشرفت داشته است.
وی با اشاره به اینکه کانون ها پهنه بندی شده و نتایج آن در اختیار کمیته ملی مقابله با گرد و غبار قرار گرفته است، اضافه کرد: مطالعات ما اکنون روی موضوعات مراحل دیگر همچون جنس و ترکیبات ژئوشیمیایی گرد و غبار، میزان تأثیر آنها بر سلامت مردم و تأثیر تغییر اقلیم بر آلودگی هوا متمرکز بوده و اولویت برنامه، کمک به کمیته ملی در یافتن روش های مهار این پهنه ها است؛ برای اینکه تنها با روش سنتی و کاشت درخت نمی توان مشکلات گوناگون آلودگی گرد و غبار را رفع کرد.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی با اشاره به نتایج نمونه برداری های سطحی و اتمسفری گرد و غبار اصفهان، اشاره کرد: گرد و غبار اصفهان مانند شهرهای صنعتی تهران و اهواز، تلفیقی از ذرات غبار طبیعی یا معدنی (mineral aerosol) همچون سیلیس یا سیلیکا، کانی رسی و کمی آهک است که از زمینهای پیرامون یا ساخت و سازهای شهری سرچشمه می گیرد، بعلاوه فلزات سنگین ناشی از فعالیت صنایع که خصوصاً در شهری مثل اصفهان زیاد مشاهده می شود و دوده که از اگزوز ماشین ها خارج می شود.
شهبازی با تاکید بر اینکه کاشت درخت یا افزایش پوشش گیاهی به تنهایی نمی تواند راه حل مناسبی برای کاهش آلودگی هوا و گرد و غبار باشد، اشاره کرد: دیدگاه ها در این زمینه باید اصلاح شود؛ مسائلی مانند گرد و غبار، فرونشست زمین یا تخریب سرزمین، یکی دو روزه ایجاد نشده و عوامل مختلفی در طول زمان در شکل گیری آنها مؤثر بوده است؛ بدین جهت به بسته ای از راهکارها نیاز دارد که یکی از آنها پوشش گیاهی است. اما این که چه پایه گیاهی و چگونه کاشته شود، مهمست و یا احیای تالاب ها، بکارگیری روش های مصنوعی و دیگر راهکارها هر کدام نیاز به برنامه ریزی دارد.
وی با اعلان اینکه تغییر اقلیم بر پدیده گرد و غبار به شدت تأثیرگذار است، اشاره کرد: تغییر اقلیم در آلودگی هوای دو هفته ای تهران و اصفهان در دی ماه سال قبل نقش آشکاری داشته است. جهت بادهای غالب در حال تغییر است، به شکلی که ۷۰ تا ۸۰ درصد جهت وزش باد غالب در تهران و اصفهان در گذشته از سمت غرب و شمال غرب و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بادها از سمت جنوب و شرق بوده است؛ در صورتیکه اکنون مدت، شدت و فراوانی بادهای شرقی و جنوبی در فلات مرکزی بیشتر شده که این چالش، سبب انباشت آلودگی بیشتر می شود.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی و زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، اشاره کرد: شرق اصفهان بیابانی است، دشت سجزی و برخی صنایع در این منطقه قرار دارند و تغییر جهت وزش باد سبب انباشت آلودگی در اصفهان می شود و نمی گذارد شهر نفس بکشد.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات ‎معدنی کشور، شهبازی با تاکید بر اهمیت تأثیر تغییر اقلیم بر آلودگی هوا، اظهار داشت: جهت بادها مانند الگوی بارش ها در کشور متفاوت شده، در سالهای اخیر الگوی بارشی از برف به باران تغییر کرده و آرام آرام جهت بادهایی که از سمت جنوب و شرق کشور می وزند درحال بالا رفتن است، این ها نکاتی است که در زمینه آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت آن باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار وسعت دارد و بیش از ۹۰ درصد از آنرا معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه های طبیعی دربر گرفته است. یک سوم عرصه های طبیعی استان اصفهان در مساحتی حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مناطق بیابانی است.
بر پایه آخرین مطالعات انجام شده تا حالا ۱۶ کانون بحران فرسایش بادی در این حوزه های بیابانی شناسایی شده که حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار وسعت دارد. همچون کانون های فرسایش بادی می توان به بیابان های کاشان، برخوار، اردستان، خور و بیابانک، نائین، تالاب گاوخونی و سجزی اشاره نمود که بگفته کارشناسان دشت سجزی و بیابان های انارک (ریگ جن) کانون های بحران گرد و غبار درجه یک اصفهان شناخته شده اند.
منبع:

1400/02/06
22:35:12
0.0 / 5
781
تگهای خبر: كارشناس , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا