هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد

برنامه شتابدهی برای طرح های نوآورانه حوزه سلامت

برنامه شتابدهی برای طرح های نوآورانه حوزه سلامت

هوا فضا: یکی از شتابدهنده های فعال در حوزه دارو و مکمل ها با انتشار فراخوانی درصدد است تا تیم های فناورانه که دارای ایده های برتر در 3 حوزه تخصصی سلامت باشند را جذب نماید و تیم های برتر علاوه بر استقرار در این شتابدهنده، فناوری آنها تا رسیدن به بازار مورد حمایت قرار خواهد گرفت.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، یکی از شتابدهنده های تخصصی دارو و مکمل بمنظور جذب ایده های فناورانه در حوزه های تخصصی فراخوان "استارت آپ ویکند" خودرا در حوزه سلامت منتشر نموده است.
"دارو و مکمل"، "آرایشی و بهداشتی" و "فرآورده های طبیعی " از محورهای پذیرش ایده های فناورانه در این رویداد است و تیم ها از مزایای این شتابدهنده چون حمایت های آموزشی، مشاوره ای و منتورینگ، استقرار تیم های برگزیده در شتابدهنده و بهره مندی از امکانات اداری، آزمایشگاهی و پایلوت برخوردار خواهند شد.
دکتر محمد میرزایی، مدیر عامل یکی از شتابدهنده های حوزه سلامت در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه مدل کاری ما به این صورت است که در بازه های زمانی مشخصی فراخوانی را منتشر و برخی از تیم های استارت آپی و فناور را پذیرش می نماییم، اظهار داشت: در این پروسه تیم های استارت آپی با ارائه پروپوزال هایی که برای ما ارسال می کنند، ایده های فناورانه خودرا معرفی خواهند کرد و ما نیز مبادرت به بررسی ایده های این تیم ها خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه پروسه ارزیابی اولیه بصورت غیر حضوری است، اظهار نمود: بعد از ارزیابی اولیه، برخی از این طرح ها که برمبنای شاخص ها ی علمی، فنی و تیم سازی امتیاز بیشتری را دریافت نمایند، وارد رویداد استارت آپ ویکند می شنود و در این مرحله صاحبان ایده از طرح های خود در حضور داوران دفاع خواهند کرد.
میرزایی محور ایده های دریافتی در این رویداد را دارو، مکمل های دارویی و فرآورده های طبیعی دانست و افزود: در این مرحله چالش های تیم ها در حوزه هایی چون تجاری سازی، فنی، کنترل کیفی و الزامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ثبت داروها مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت تیم های فناور قادر هستند با مشاورهایی که دریافت کرده اند، پروپوزال های ارسالی خودرا تکمیل کرده و مورد بازنویسی قرار دهند.
مدیر عامل این شتابدهنده، افزود: پروپوزال های بازنویسی شده توسط تیم های استارت آپی در حضور داوران ارائه شده و در نهایت تیم های برتر وارد شتابدهنده خواهند شد.
وی جذب، پذیرش و تکمیل طرح های فناور را از اهداف برگزاری این رویداد نام برد و اظهار نمود: ما در تلاش هستیم تا با برگزاری رویداد استارت آپ ویکند طرح های فناورانه حوزه سلامت را در راه تجاری سازی قرار دهیم.تیم های برتر با استقرار در این شتابدهنده از مزایای حمایتی برخوردار می شوند
میرزایی با اعلان اینکه این رویداد نخستین رویداد استارت‎آپی این شتابدهنده است، اشاره کرد: بصورت رسمی این نخستین رویداد استارت‎آپی این مجموعه است، ولی نخستین دوره پذیرش شرکتها و تیم ها در این شتابدهنده به تیرماه سال قبل بر می گردد. در شروع فعالیت ما طی انتشار فراخوان محدودی حدود ۲۷ طرح را بررسی کردیم و از این تعداد ۱۰ طرح وارد این شتابدهنده شدند. از ۱۰ طرح مذکور تا حالا ۵ طرح وارد مرحله شتابدهی شده اند و یک طرح به مرحله پسا شتابدهی رسیده است.
بگفته این فعال حوزه توسعه فناوری حوزه سلامت، پروسه تجاری سازی تیم ها در شتابدهنده شامل سه مرحله "پیش شتابدهی"، "شتابد هی " و پسا شتابدهی" است. زمانی که ایده فناور به مرحله تجاری سازی نزدیک می شود، وارد پسا شتابدهی خواهد شد.
میرزایی، تمرکز شتابدهنده را در حوزه دارو، مکمل‎ها و فرآورده های طبیعی ذکر کرد و تصریح کرد: این شتابدهنده از دل صنعت دارویی کشور برآمده است و تجربه حدود دو دهه ما در حوزه تحقیق و توسعه، تولید و مارکتینگ، منجر به شکل گیری این شتابدهنده شده است.


حمایت هایی که مشمول تیم های استارت آپی می شود
مدیر عامل این شتابدهنده به بیان نحوه حمایت ها از تیم های فناور پرداخت و در این زمینه توضیح داد: فلسفه وجودی شتابدهنده ها این است که پتانسیل های موجود در کشور چون دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، صنایع و سرمایه گذاران را به هم متصل کنند و ما از همان ابتدای پذیرش طرح ها به دنبال تجاری سازی ایده ها هستیم. بدین جهت بر روی طرح ها بررسی هایی چون امکان سنجی اقتصادی، بازار و صنعتی سازی انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه حمایت های ما برای تیم های استارت آپی در مرحله پیش شتابدهی رایگان خواهد بود، اضافه کرد: در صورتیکه ایده ‎های تیم ها در پیش شتابدهی از نظر فنی و بازار در حد قابل قبولی باشد، با عقد قراردادی وارد مرحله شتابدهی خواهند شد.
میرزایی با اعلان اینکه در ضمن دوره شتابدهی تیم ‎ها به تولید دانش فنی صنعتی نائل خواهند شد، اظهار داشت: در این مرحله قسمتی از سهام این دانش فنی به شتابدهنده تعلق می گیرد که این میزان شامل ۱۵ تا ۲۰ درصد می شود. در مرحله شتابدهی تیم ها از حمایت " سرمایه بذری" شتابدهنده که از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص داده شده، برخوردار می شوند که شامل سرمایه اولیه برای تبدیل ایده به دانش فنی است.
مدیر عامل این شتابدهنده انجام آزمون های کنترل کیفی استاندارد را از نیازهای اصلی تیم ‎های فناور حوزه سلامت نام برد و اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته سرمایه اولیه به تیم ها برای دریافت این خدمات ارائه می شود، ضمن آنکه تیم ها از خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلف صنعتی سازی، بازاریابی، مالی و حقوقی برخوردار خواهند شد.


وی از ارائه قسمتی از هزینه های تحقیقاتی به تیم ها در این شتابدهنده آگاهی داد و افزود: این شتابدهنده تا سقف ۷۵ میلیون تومان هزینه های مربوط به آزمون های کنترل کیفی و استانداردسازی را پرداخت خواهدنمود. با اهمیت ترین بخش تحقیقات در عرصه تولید دارو، انجام آزمون های کنترل کیفی و استانداردسازی فرآورده های دارویی است.


میرزایی افزود: زمانی که تیم ها به انتها مرحله شتابدهی می ‎رسند، تلاش می شود تا با حمایت یک سرمایه گذار ایده های آنها توسعه یابند.
فرآیند استارت آپ ویکند
مدیر عامل این شتابدهنده با اشاره به پروسه برگزاری رویداد استارت آپ ویکند حوزه سلامت، اضافه کرد: این رویداد از شروع سال جاری شروع شد و تیم های فعال در حوزه سلامت تا ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری فرصت دارند ایده های خودرا ارسال نمایند و از ۲۵ اردیبهشت تا ۳۰ اردیبهشت ماه جاری ارزیابی اولیه صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: پیش بینی ما این است که حدود ۱۰ طرح وارد دوره مجازی این رویداد که از اول تا ۱۲ خرداد ماه امسال برگزار می شود، وارد شوند.
بگفته وی رویداد اصلی و حضوری این پروسه از ۱۹ تا ۲۱ خرداد ماه انجام می شود. در آخر روز سوم، داوری نهایی تیم ها به انجام رسیده و تیم های منتخب وارد شتابدهنده می شوند.
منبع:

1400/02/15
21:37:06
0.0 / 5
1117
تگهای خبر: آموزش , خدمات , فناوری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا