هوافضا- علوم هوایی
توسط محققان كشور؛

فركانس سیگنالهای مغز ایرانیان استخراج شد

فركانس سیگنالهای مغز ایرانیان استخراج شد

به گزارش هوا فضا محققان طی پروژه ای در صدد برآمدند تا فرکانسهای نرمال سیگنالهای الکتریکی مغز ایرانیان را بدست آورند و در چارچوب نرم افزاری برای روانپزشکان عرضه کنند.دکتر رضا خسرو آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد پروژه « استخراج نشانگرهای زیستی سلامت عملکرد مغز در نمونه ایرانی» اظهار داشت: ما در صدد برآمدیم تا داده های در ارتباط با فرکانسهای عملکردی مغزهای نرمال ایرانی را جمع آوری و تحلیل کرده و خروجی را در چارچوب نرم افزاری عرضه دهیم.
وی با اشاره به اینکه تابحال برای ارائه روشهای کمک تشخیصی برای بیماریها و اختلالات اعصاب و روان از نرم افزارهایی که از داده های خارجی بهره می بردند استفاده می شد، بیان نمود: اما پس از جمع آوری این داده ها، مبتنی بر فرکانس مغز ایرانیان که متاثر از شرایط محیطی و اجتماعی تفاوتهایی با نمونه های خارجی دارند، میتوان تشخیص دقیقتری از تغییرات به وجود آمده در فرکانسهای مغزی در بیماری ها بر اساس نمونه های ایرانی داشت.
به گفته خسروآبادی، با بدست آوردن میانگین فرکانس های نرمال مغز ایرانیان می توانیم یک معیار کمک تشخیصی به فعالان حیطه اعصاب و روان از قبیل روانپزشکان، نورولوژیستها و روانشناسان بالینی ارائه دهیم. این معیارها می تواند برای ارائه روشهای درمانی مبتنی بر تکنولوژیهای جدید از قبیل تحریکهای الکتریکی، الکترومغناطیسی هم کمک کننده باشد.
وی اظهار داشت: در اختلالات اعصاب و روان معمولا فرکانس مغزی بیمار به صورت معناداری از میانگین تعریف شده نرمال، بیشتر یا کمتر است؛ این تغییرات برای اختلالات مختلف با هم فرق داشته ازاین رو از این تغییرات فرکانسی میتوان بعنوان روشی کمک تشخیصی بخصوص در مواردی که همپوشانی بین نشانه های رفتاری بیماری ها وجود دارد بهره برد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: در واقع شاخصهای عملکرد نرمال مغز برای نمونه های ایرانی به واسطه این پروژه تعریف خواهد شد که این میانگینها برای رده های سنی مختلف مجزا تعریف می شوند.
وی با اشاره به اینکه تابحال از ۵۰۰ ایرانی داده هایی را بدست آوردیم، اظهار داشت: حالا این داده های اولیه بدست آمده و در صدد هستیم که در چارچوب یک نرم افزار این داده ها را دسته بندی نماییم و در اختیار روانپزشکان و نورولوژیستها قرار دهیم.
این محقق با اشاره به اینکه البته در این پروژه داده های ایرانی را با نمونه های خارجی مقایسه هم خواهیم کرد، افزود: تا آخر تابستان سال جاری این داده ها به همراه نرم افزار تهیه خواهد شد.
خسروآبادی افزود: در واقع این نرم افزاری است که داده های عملکرد نرمال مغز را برای روانپزشکان و نورولوژیست ها عرضه می دهد و قابل نصب روی دستگاههای ایرانی و خارجی خواهد بود.
وی اضافه کرد: این پروژه در چارچوب طرح شهید احمدی روشن با همکاری تیمی معرفی شده از بنیاد ملی نخبگان و با سرپرستی ایشان در حال انجام می باشد.

1400/02/30
22:59:17
0.0 / 5
1125
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا