هوافضا- علوم هوایی
امكان تشخیص زودتر بیماری؛

شناسایی دقیق خطر مبتلا شدن به آلزایمر با آزمایش خون

شناسایی دقیق خطر مبتلا شدن به آلزایمر با آزمایش خون

در شرایطی که علل دقیق ابتلاء به آلزایمر هنوز ناشناخته مانده، محققان در کوشش برای پیشبینی سریع احتمال ابتلاء به آن هستند و یک آزمایش خون جامع این امر را ممکن کرده است.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، یک بررسی تازه در دانشگاه جان هاپکینز نشان داده است تمرکز برخی پروتئین های خاص در خون نشانه قطعی ابتلاء به آلزایمر در سالهای بعد است و شناسایی زودهنگام وجود این پروتئین ها با انجام آزمایش خون جامع امکان دارد.
تا پیش از این از روش های دیگر مانند بررسی چشم، آزمون بویایی و غیره هم به منظور تشخیص بیماری آلزایمر استفاده شده بود. اما یافته های این تحقیقات دقیق نبوده و لزوماً منجر به پیشبینی سریع ابتلاء به آلزایمر نمی شد. در عین حال آزمایش خون جامع جدید می تواند از چندین سال قبل به شناسایی آلزایمر کمک نماید.
پروتئین هایی که با استفاده از آزمایش خون جدید قابل شناسایی هستند، تائو و آمیلوید نام دارند و فعالیت آنها منجر به تشکیل پلاک های سمی در مغز و ابتلاء به آلزایمر می شود.
این تحقیق تازه با بررسی بیشتر از ۴۸۰۰ نمونه خون افراد میان سال و مسن انجام شده که از یک دهه قبل جمع آوری شده اند. وجود مقدار زیادی از این پروتئین ها در نمونه خون ۳۸ نفر از این افراد سبب شده آنها پنج سال بعد به آلزایمر مبتلا شوند. محققان می گویند با توسعه این روش امکان پیشبینی ابتلای افراد به آلزایمر بین یک تا دو دهه زودتر وجود دارد.


منبع:

1400/02/31
15:08:26
0.0 / 5
888
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا