هوافضا- علوم هوا فضا
كارشناس نجوم ؛

ماه خونی فردا در اقیانوس آرام

ماه خونی فردا در اقیانوس آرام

به گزارش هوا فضا کارشناس نجوم با اشاره به اینکه ماه گرفتگی کامل در اقیانوس آرام شمالی و جنوبی رخ می دهد، اظهار داشت: این ماه گرفتگی در ایران قابل رویت نیست.محسن شریفی کارشناس نجوم در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: ماه گرفتگی کاملی که تحت عنوان ماه خونی در تاریخ فردا ۲۶ می رخ می دهد تنها در اقیانوس آرام شمالی و جنوبی قابل رویت است و فقط اهالی ساکن در خشکی های این منطقه می توانند این ماه گرفتگی را رصد کنند.
وی با اشاره به اینکه در این ماه گرفتگی ماه در سایه کامل زمین قرار می گیرد، اظهار داشت: به علت این که این ماه گرفتگی به صورت کامل است، سرخ رنگ دیده می شود بنابراین از آن بعنوان «ماه خونی» یاد می کنند.
وی با اشاره به اینکه زمان گرفت کامل، ۱۴ دقیقه به طول می انجامد، اظهار داشت: در این زمان کوتاه ماه به صورت قرمز رنگ برای بخش عظیمی از قاره اقیانوسیه قابل رویت است.
کارشناس نجوم ضمن اشاره به زمان شروع و آخر این ماه گرفتگی اظهار داشت: این ماه گرفتگی ۲۶ می به وقت جهانی در ساعت ۸: ۴۷: ۳۹ و ۱۳: ۴۹: ۴۴ تمام می شود. در واقع این ماه گرفتگی به ساعت ایران از ۱۳: ۱۷: ۳۹ شروع و ۱۸: ۱۹: ۴۴ تمام می شود. این زمان ماه گرفتگی از آغاز گرفت جزئی تا آخر ماه گرفتگی است.
وی اضافه کرد: به علت این که در زمان این ماه گرفتگی در ایران ماه در زیر افق قرار می گیرد نمی توانیم این رویداد را رصد نماییم.
شریفی اظهار داشت: همینطور در همین زمان ماه در حضیض مداری قرار می گیرد به این معنا که ماه در نزدیک ترین فاصله به زمین بوده و اندازه ظاهری آن چند دقیقه قوسی بزرگ تر دیده می شود؛ اصطلاحاً به این حضیض مداری ماه، سوپر مون یا ابرماه هم گفته می شود که در کل کره زمین همچون ایران می توانند این بزرگی ماه را رصد کنند.


منبع:

1400/03/05
23:11:26
0.0 / 5
880
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا