هوافضا- علوم هوایی
در پژوهشگاه رویان صورت گرفت؛

تولید شبه بافت كبدی از سلول های بنیادی پرتوان انسانی

تولید شبه بافت كبدی از سلول های بنیادی پرتوان انسانی

به گزارش هوا فضا محققان با بررسی تاثیر غلظت اکسیژن محلول در تولید شبه اندام کبدی از سلول های بنیادی پرتوان انسانی در بیوراکتور به روش جدید درمان ضایعات کبدی دست پیدا کردند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، بیماری های کبدی پنجمین عامل مرگ و میر در جهان است و منجر به بیشتر از یک میلیون مرگ در سال می شود.
با آنکه پیوند کبد می تواند درمان مناسبی برای ضایعات کبدی باشد، اما افزایش روزافزون شمار بیماران و کمبود اهداکننده استفاده از این درمان را محدود می کند؛ بنابراین استفاده از روش های پزشکی بازساختی مورد توجه پژوهشگران این حوزه است.
یکی از روش های مورد توجه برای درمان ضایعات کبدی و همینطور آزمایش داروهای ساخته شده برای درمان بیماری های کبدی، تولید شبه اندام (ارگانوئید) کبدی از سلول های بنیادی پرتوان است.
محققان کشور با همکاری محققان خارجی در جهت توسعه روش های درمانی برای ضایعات کبدی، روشی برای تولید شبه بافت کبدی از سلول های بنیادی پرتوان انسانی، در شرایط کاملا کنترل شده در بیوراکتور هم زن دار ابداع نموده اند که در آن از غلظت فیزیولوژیک اکسیژن استفاده می شود.
طی این پژوهش، محققان دریافتند غلظت ۲۰ تا ۴۰ درصد از اکسیژن محلول با تقویت تمایز به مزودرم (لایه میانی جنین) به شکل مفهوم داری بازده تمایز به کبد را می کاهد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Biotechnology Bioengineering به چاپ رسیده است، نشان داد، تنظیم غلظت اکسیژن محلول روی ۳۰ درصد منجر به تولید شبه اندام های مشابه کبد جنین انسان با بازده مناسب می شود.
شبه اندام های حاصل دارای اندازه یکدست و محتوای سلول های خونی و سلول های کبدی دارای عملکرد بودند.
سلول های کبدی حاصل ژن های اختصاصی کبد را بهتر بیان می کردند و فعالیتهای در ارتباط با کبد مانند فعالیتهای متابولیک را بهتر بروز می دادند.
این شبه اندام های کبدی به ضایعه حاد کبدی پیوند زده شده و بعد از پیوند موفق به تولید آلبومین شدند.
نتایج این پژوهش نشان داد غلظت اکسیژن محلول تاثیر قابل توجهی در بازده و کیفیت تمایز سلول های بنیادی پرتوان انسان به شبه اندام کبدی دارد.
دکتر حسین بهاروند، دکتر زهرا فرزانه، دکتر سعید عباسعلی زاده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه لیسبون پرتقال این تحقیقات را به ثمر رساندند.

1400/03/13
23:30:10
0.0 / 5
762
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا