هوافضا- علوم هوا فضا

رصد خورشید گرفتگی ۱۴۰۶ را از دست ندهید

رصد خورشید گرفتگی ۱۴۰۶ را از دست ندهید

به گزارش هوا فضا به اعتقاد کارشناسان حوزه نجوم، ایران در سال ۱۴۰۶ بهترین وضعیت خورشید گرفتگی را تجربه خواهد نمود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، علی ابراهیمی از فعالان حوزه نجوم در نشست مجازی "همنشینی با خورشید" ضمن اشاره به خورشید گرفتگی امروز پنج شنبه ۲۰ خرداد اظهار داشت: این گرفت از کشور کانادا از ساعت حدود ۹ بامداد به وقت جهانی شروع شده است و اوج این گرفت در گریلند است.
وی بهترین خورشید گرفتگی جزئی که در ایران هم قابل مشاهده می باشد در ارتباط با خورشید گرفتگی سال ۱۴۰۶ دانست و تصریح کرد: این گرفت خورشید در روز ۱۱ مرداد ماه سال ۱۴۰۶ رخ خواهد داد. این پدیده از کشور امریکا شروع می شود و پس از عبور از جبل الطارق وارد لیبی و مصر و عربستان خواهد شد.
ابراهیمی با تکیه بر این که شدت گرفت خورشید ۱۴۰۶ در مصر دانست و خاطرنشان کرد: مدت زمان گرفت در این کشور ۶.۵ دقیقه خواهد بود. علاوه بر آن ۵.۵ دقیقه این گرفت در شهر مکه است.
این فعال حوزه نجوم ضمن اشاره به وضعیت این گرفت در ایران، اظهار نمود: شهرهای جنوب غربی کشور بهترین وضعیت رصد خورشید گرفتگی ۱۴۰۶ را خواهد داشت بگونه ای که شهرهای جنوب غربی کشور ۸۰ درصد گرفت را تجربه خواهند کرد.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در این رویداد تصاویر زنده از خورشید گرفتگی امروز پخش گردید.
زمان اوج کسوف امروز پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ در ساعت ۱۰ و ۴۲ دقیقه به وقت جهانی است و در ساعت ۱۵ و ۲۳ دقیقه همین روز (به وقت ایران) ماه به وضعیت ماه نو در خواهد آمد و دوره ۲۹.۵ شبانه روزه خویش را به گرد زمین کامل می کند.
این خورشیدگرفتگی که بیشتر مناطق شمالی کره زمین را شامل می شود، متعلق به ساروس (دوره) ۱۴۷ است و بیست و سومین کسوف از ۸۰ خورشیدگرفتگی این ساروس بشمار می رود و تا ۶۳۰ کیلومتر پهنای قرارگیری سایه در مناطق شمالی کره زمین خواهد بود و به مدت ۳ دقیقه و ۵۱ ثانیه حداکثر مدت گرفت حلقوی خواهد بود.1400/03/21
20:02:40
0.0 / 5
901
تگهای خبر: كارشناس , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا