هوافضا- علوم هوا فضا

۱۰ مبحث داغ در ۲۰ حوزه علمی ارائه شد

۱۰ مبحث داغ در ۲۰ حوزه علمی ارائه شد

به گزارش هوا فضا برپایه داده های مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، ۱۰ مبحث داغ در ۲۰حوزه علمی ارائه شد.به گزارش هوا فضا به نقل از مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، شناسایی موضوعات داغ علمی از جهات مختلف حائز اهمیت می باشد.
آگاهی از موضوعات داغ پژوهشی حوزه های مختلف علمی می تواند نمایی از فعالیت پژوهشی حوزه تخصصی را برای هر محقق فراهم آورد و پژوهشگر مسیر آتی خویش را با دانش بهتری ترسیم نماید.
همچنین سیاست گذاران پژوهشی در سطوح مختلف با آگاهی از موضوعات داغ علمی می توانند ارزیابی آگاهانه تری نسبت به مجموعه تحت مدیریت خود داشته باشند.
گزارش حاضر که برای بار دوم منتشر می شود، به معرفی ۱۰ مبحث داغ در بیست حوزه علمی بر مبنای داده های مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در بهار ۱۴۰۰ می پردازد.
۱. مبحث علمی: عبارتی است که پژوهشگران بعنوان کلید واژه در مقالات خود معرفی کرده اند؛ که موضوعات داغ علمی از میان این کلیدواژه ها با میانگین سنی کمتر انتخاب می شوند.
۲. میانگین سنی یک موضوع: میانگین سنی انتشار مقالاتی که این مورد را بعنوان کلیدواژه معرفی کرده اند. موضوعات داغ علمی باید میانگین سنی نزدیک به زمان حال داشته باشند. بعنوان نمونه، اگر مبحث متن کاوی در پنج مقاله بعنوان مبحث به کار رفته باشد و آن مقالات به ترتیب در سالهای ۱۳۹۶، ۱۳۹۷، ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ به کار رفته باشد، میانگین سنی این مورد برابر با ۱۳۹۷.۶ خواهد بود.
۳. حوزه علمی: گروه های موضوعی مجلات است که توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت معرفی شده است.
۴. مبحث داغ: یک مبحث علمی است که ۲ شرط را داراست: الف) این مورد حداقل در تعداد قابل قبولی از مقالات علمی بعنوان کلیدواژه استفاده شده باشد، از این طریق موضوعات کم تکرار که تنها توسط تعداد کمی از پژوهشگران حائز اهمیت نگارش مقاله بوده اند، حذف می شود.
ب) میانگین سنی آن در بین موضوعات حوزه علمی مذکور، در بین ۱۰ مبحث جدید قرار گیرد؛ ازاین رو موضوع هایی بعنوان موضوعات داغ علمی شناخته می شوند که تعداد مناسبی از پژوهشگران یک حوزه موضوعی در مقالات علمی سالهای اخیر به آن پرداخته باشند.
در این گزارش تنها ۱۰ مبحث داغ از بیست حوزه موضوعی معرفی شده است که موضوعات داغ علمی در رابطه با تمام حوزه های علمی در سایت depth.sid.ir قابل دسترسی و استفاده است.
اگر رشته شما در این گزارش نیست و یا موضوعات بیشتری می خواهید، به مناسبت هفدهمین سالگرد تأسیس SID دسترسی به بخش رشته های ژرفای دانش به صورت مجانی در اختیار کاربران خواهد بود.


منبع:

1400/04/18
14:14:34
0.0 / 5
810
تگهای خبر: ناسا , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا