هوافضا- علوم هوایی
در افتتاح مركز نوآوری علوم زمین اعلام شد

آمادگی معاونت علمی برای پشتیبانی از طرح‎ های رسوخ فناوری در زمینه زمین شناسی

آمادگی معاونت علمی برای پشتیبانی از طرح‎ های رسوخ فناوری در زمینه زمین شناسی

به گزارش هوا فضا رئیس مرکز توسعه فناوری‎ های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: در سالهای نه چندان دور فارغ التحصیلان علوم زمین در نهایت به حرفه دبیر دبیرستان ها و یا استاد دانشگاه می اندیشیدند؛ چونکه ظرفیت های کشور جهت استفاده از این افراد متخصص کم بود و این در حالیست که گنجینه بالقوه ای در کشور در زمین نهفته که خدا به ما عطا کرده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر اسماعیل قادری فر در مراسم افتتاح مرکز نوآوری علوم زمین با اشاره به اقدامات سازمان زمین شناسی در حوزه توسعه علوم و فناوری های زمین شناسی، اضافه کرد: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تلاش شده است که توسعه فناوری ها در همه حوزه های علمی پیگیری شود.
وی افزود: زمانی که ایده راه اندازی مرکز نوآوری علوم زمین عنوان شد، چالش هایی در حوزه ایجاد شتابدهنده ها و دعوت از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در زمینه علوم زمین بوجود آمد، ولی راه اندازی شتابدهنده ای دراین زمینه این امید را ایجاد کرد که می توان به راه اندازی شتابدهنده های حوزه IT و ICT توجه کرد.
قادری فر با اشاره به نقش شتابدهنده‎ ها در توسعه نوآوری در زمینه علوم زمین، اشاره کرد: در سالهای نه چندان دور فارغ التحصیلان علوم زمین در نهایت به حرفه دبیر دبیرستان ها و یا استاد دانشگاه می اندیشیدند؛ چونکه ظرفیت های کشور جهت استفاده از این افراد متخصص کم بود و این در حالیست که گنجینه بالقوه ای در کشور در زمین نهفته که خدا به ما عطا کرده است.
رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، افزود: بدین جهت آمادگی معاونت علمی را برای پشتیبانی از رسوخ نوآوری و فناوری در زمینه های زمین شناسی بعنوان یک حوزه اقتصاد محور و اثرگذار در کشور اعلام می‎کنم.
وی با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری در زمینه علوم زمین، اشاره کرد: دانه ای که امروز کاشته شد، اساسا تبدیل به درخت تنومندی خواهد شد که آینده اقتصاد کشور با حضور جوانان توانمند زنده می ماند.
قادری فر ابراز خرسندی کرد که خروجی های شتابدهنده در حوزه علوم زمین تبدیل به شرکت های دانش بنیان شود و مدل برد-برد برای توسعه اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در این حوزه شود.
کامبیز مهدی زاده، دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم راه اندازی مرکز نوآوری در زمینه علوم زمین را اقدام مبارکی برای جامعه متخصصان علوم زمین دانست و اظهار داشت: این سومین مرکز نوآوری است که در کشور در زمینه علوم زمین راه اندازی می شود.
وی با تاکید بر این که پژوهشگران حوزه علوم زمین بیشترین تلاش با کمترین چشمداشت را دراین زمینه دارند، افزود: در خیلی از کشورها، سازمان های زمین شناسی، وزارتخانه هستند که نشان دهنده اهمیت این حوزه است.
مهدی زاده با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مراکز نوآوری، اشاره کرد: ما باید از دید و تفکر نفتی فاصله بگیریم، در صورتیکه متاسفانه مدیران ما نفتی هستند. مدیریت نفتی یک مدیریت سیاه است و باید به سمت مدیریت زیست محیطی و پاک پیش برویم و این امر با تاکید بر فناوری و نوآوری امکان پذیر است.
منبع:

1400/04/21
18:52:37
0.0 / 5
1036
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا