هوافضا- علوم هوایی
در گزارش هوا فضا عنوان شد؛

بارش شهابی برساوشی امسال ۲ اوج دارد

بارش شهابی برساوشی امسال ۲ اوج دارد

هوا فضا: عضو ستاد استهلال استان تهران با اعلان اینکه بارش شهابی برساوشی در 21 و 22 مردادماه به اوج می رسد، اظهار داشت: امسال برمبنای پیش بینی ها ممکنست دو اوج بارش شهابی برساوشی رخ دهد.علی ابراهیمی سراجی منجم آماتور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بارش های شهابی زمانی به وقوع می پیوندند که دنباله داری از کنار زمین عبور کند و مدارش به زمین نزدیک باشد و زمانی که زمین از توده ذرات بجای مانده از دنباله دار عبور کند بارش شهابی به وجود می آید. در حقیقت شهاب باران حاصل سوختن این سنگ های باقی مانده از دنباله دارها در جو زمین است.
وی با اعلان اینکه بارش های شهابی یک نقطه کانون دارند که شهاب ها از آن نقطه به سمت زمین می آیند، اظهار داشت: کانون این بارش ها در حقیقت صورت های فلکی هستند که میزبان بارش ها بوده ولی در حقیقت به سبب پدیده عمق نمایی اینگونه شهاب ها را می توانیم ببینیم.
عضو ستاد استهلال استان تهران با اعلان اینکه بارش شهابی برساوشی از باقیمانده دنباله دار «سوئیفت تاتل» است که در یک دوره ۱۳۳ ساله به دور خورشید می چرخد، اظهار داشت: بازه فعالیت این بارش از ۲۷ تیر ماه شروع می شود و تا سوم شهریور هر سال ادامه دارد.
ابراهیمی سراجی با اعلان اینکه اوج این بارش ۲۱و ۲۲ مرداد است، اظهار داشت: برمبنای پیش بینی های اتحادیه بین المللی بارش های شهابی، اوج بارش برساوشی امسال در ساعت ۱۱و نیم شب پنجشنبه ۲۱ مرداد تا دو نیم بامدادان جمعه ۲۲ مرداد خواهد بود.
منجم آماتور با اعلان اینکه به طور معمول این بارش ها توده های در کنار هم دارند که ممکنست یک تا چند اوج داشته باشند، اظهار داشت: برمبنای همین پیش بینی ها، ممکنست دو اوج بارش شهابی برساوشی رخ دهد که دومین اوج در ساعت ۶: ۳۰ بامداد ۲۲ مردادماه است.
وی اشاره کرد: این پیش بینی ها برمبنای نرم افزاری های خاصی بررسی می شوند که از گزارشات سالهای قبل رصدگران بروزرسانی می شود.
منجم آماتور با اشاره به بهترین زمان رصد بارش شهابی برساوشی اشاره کرد: پس از غروب ماه از ساعت ۲۲: ۳۰ تا بامدادان امکان رصد بارش شهابی برساوشی وجود دارد.
ابراهیمی سراجی با اعلان اینکه در سالهای قبل تعداد شهاب ها حدود ۸۰ شهاب در ساعت بوده است، افزود: پیش بینی شده امسال می توان تا ۱۱۰ شهاب را در ساعت در شرایطی خاص رصد کرد.
وی با اشاره به مناطقی که امکان رصد وجود دارد اظهار داشت: طلوع این بارش از سمت شمال شرقی بوده ولی می توان در ۳۰ درجه اطراف کانون بارش تعداد شهاب بیشتری را مشاهده کرد.
وی اشاره کرد: از داخل شهر می توان شهاب های پرنورتر را رصد کرد اما در خارج از شهر به سبب دور شدن از آلودگی نوری امکان رصد شهاب های بیشتری وجود خواهد داشت.
عضو ستاد استهلال استان تهران افزود: باتوجه به مقارن شدن اوج بارش در شب به وقت ایران مناطق خاورمیانه و مکان هایی که در نیمکره شمالی شب باشد و کانون بارش طلوع کرده باشد اوج این بارش قابل رویت است. ولی در شب های قبل و بعد کماکان بارش برساوشی با تعداد شهاب های کمتری دیده می شود.


منبع:

1400/05/23
22:36:07
0.0 / 5
893
تگهای خبر: نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا