علوم هوا فضا
قتلگاه آخرالزمانی هند پیش روی ایران!

اخطار فوری محققان در برخورد با موج دلتا پنجره ای که امکان دارد بزودی بسته شود

اخطار فوری محققان در برخورد با موج دلتا پنجره ای که امکان دارد بزودی بسته شود

به گزارش هوا فضا یکی از محققان کشور بر مبنای تحلیل داده هایی که انجام داده، اعتقاد دارد کشور با بحران بزرگی از شیوع سویه دلتا روبرو است و تا این سویه آتش خویش را شعله ور نکرده و همانند هند، کشور را به یک قتلگاه آخرالزمانی تبدیل نکرده است و صدایش در لابلای صدای خیلی از دیگر کشورها گم نشده، باید از جهان برای تأمین واکسن های موثرتر کمک بخواهد، ولی این پنجره بزودی بسته خواهد شد و لازم است از این فرصت استفاده گردد.


دکتر سید علی حسینی اسفیدواجانی، متخصص سامانه های پیچیده و عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با ایسنا با عرضه علل خود برای بسته شدن پنجره احتمالی نجات کشور از بحران اپیدمیک فعلی، اظهار داشت: اجازه دهید پیش از آنکه وارد بحث اصلی یعنی بحران این روزهای کشور شوم، یک سابقه از تحلیل بحران عرضه دهم تا دوستان احتیاج به تحلیل های علمی داده های اپیدمیک را درک کنند.
وی افزود: هنگامی که کرونا وارد ایران شد، پس از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها رئیس جمهور اعلام نمود که کرونا از هفته پس از تعطیلی از کشور خواهد رفت و من با تحلیل داده های در ارتباط با تعداد مبتلایان در جهان که آن روز خارج از کشور چین تنها هزار نفر بودند، به این جمع بندی رسیدم که با یک "قوی سیاه" مواجه می باشیم. قوهای سیاه یا black swans در علم داده به رخدادهایی گفته می شوند که بسیار نادر هستند و در پیشبینی های معمول گنجانده نمی شوند.
دکتر حسینی با اشاره به اینکه تحلیل های انجام شده از این داده ها به مسئولان وزارت بهداشت عرضه شده است، اضافه کرد: در ملاقات با بعضی از مسئولان دولتی تحلیل های داده های اپیدمی را عرضه کرده و در مورد ابعاد بحران کرونایی اخطار دادم و این در حالی بود که در تحلیل برخی از متخصصین اپیدمولوژی مورد مشورت سیاستگذاران، سطح اخطار بسیار پایین تر تخمین زده شده بود.
این محقق حوزه سیستم های پیچیده ضمن اشاره به مذاکراتش با یکی از اپیدمولوژیست های طرف مشاوره سیاستگذاران، تصریح کرد: این متخصص که معتقد بود کرونا با بسته شدن مدارس و دانشگاه ها هفته بعد خواهد رفت، در مذاکراتی که با وی داشتم، چهار انگشت خویش را نشان داد و اظهار داشت که در بدترین شرایط تنها چهار هزار ایرانی امکان دارد فوت کنند! ضمناً تصریح کرد با گرمای تابستان بیماری به صورت کلی رخت خواهد بست!
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: بر خلاف تحلیل های عرضه شده در این حوزه، تحلیل های داده ای من نشان می داد که ما با یک "قوی سیاه" و یا "شاه اژدها" مواجه می باشیم و این کارشناسان علیرغم داشتن تخصص علمی پرارزش در حوزه تحقیقی خود از قدرت "شاه اژدهاها" در تغییر ماهیت بحران های نادر بی اطلاع بودند که البته از حوزه تخصصی ایشان به دور بود و احتیاج به داشتن تخصص در حوزه تحلیل داده ها، پدیده های بحرانی و سیستم های پیچیده داشت.
به نقل از ایشان، "شاه اژده ها" یا dragon kings که در تحلیل بازارهای مالی، فیزیک اقتصاد، پدیده های بحرانی و سیستم های پیچیده مورد توجه هستند، پدیده ای است که نه تنها از نظر احتمال وقوع نادر هستند، بلکه دارای ریشه های متفاوتی از بحران های نادر گذشته هستند.
دکتر حسینی افزود: در حالیکه خیلی از کارشناسان به گرمای اردیبهشت و تابستان دل بسته بودند، تحلیل های من از داده های در ارتباط با کشورهای استوایی حکایت از سرایت این ویروس در گرمای تابستان داشت که در این مورد در اردیبهشت سال قبل و زمانی که کاهش پیک اول دلخوشی ها را به مهار در تابستان زیاد کرده بود، نسبت به ماهیت متفاوت رفتار "شاه اژدهاها" در پدیده های بحرانی و احتمال بروز پیک در تابستان اخطار دادم.
حسینی بعد از مرور گذشته ضمن اشاره به بروز بحران عمیق این روزهای کرونایی، پیشبینی خود در خصوص کوچک بودن پنجره نجات از بحران کنونی را مطرح و چند نکته را گوشزد می کند.

جهش دلتا: بحرانی در دل بحران و پنهانکاری هند
حسینی افزود: چند ماه پیش به دوستی در وزارت بهداشت اخطار دادم که خبرنگار گاردین از هند گزارش کرده بود که هند درحال تکرار رویکرد اشتباه چین در مقابل جهان است، به این معنا که چین قدرت سرایت کرونا را از جهان پنهان کرد و هند قدرت عجیب جهش جدید را! خواستم که اخطار داده شود تا تمامی مرزها و رفت و آمدها به هند بسته شود که البته نشد و بحران از درگاه مراودات با هند یعنی سیستان و بلوچستان وارد کشور شد.

قرنطینه؛ شاید مفید و ضروری، اما التیام موقتی
وی سیاست قرنطینه و "لاک داون" را به طور موقت آرام بخش توصیف کرد و اظهار داشت: واکسیناسیون شاید بسیار ضروری می باشد، اما در مورد سویه فعلی به اندازه سویه "ووهان" اثرگذار نخواهد بود؛ چون که ویروسی که با چنین قدرت سرایتی ظرف یک ماه از سیستان و بلوچستان به کل کشور آمد و کل کشور را سیاهپوش کرد، از فردای برداشتن قرنطینه تنها زمان کوتاهی می خواهد که باردیگر کل کشور را سیاهپوش کند. بنابراین گرچه امکان دارد قرنطینه یک چاره فوری و لازم باشد (که ستاد کرونا با عنایت به ابعاد بحران تصمیم خواهد گرفت) اما این چاره بسیار موقتی تر از دفعات قبل خواهد بود و چاره موثرتر، واکسیناسیون فوری کشور است. اما مشکل واکسناسیون کجاست؟

واکسیناسیون؛ کارساز اما دور از دسترس
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به چالش کشور در زمینه واکسیناسیون سراسری، تصریح کرد: مشکل واکسیناسیون آن است که واکسن های موفق از ماه ها قبل، پیش خرید شده اند و بعید است بتوان به سرعت برای کشور واکسن مؤثر تهیه کرد. توضیح آن که مقایسه داده های کشورهای "امارات" و "انگلستان" نشان داده است که قدرت اثرگذاری واکسن سینوفارم امکان دارد تنها ۵۰ درصد باشد و اگر این عدد درست باشد، به مفهوم آن است که اگر کل کشور را با سینوفارم واکسینه نماییم، همانند یک کشور ۴۰ میلیونی واکسینه نشده خواهیم بود و موج های بعدی کرونا در راهست.
وی افزود: از این رو لازم است در کنار خرید واکسن های چینی که در دسترس تر هستند، به فکر خرید واکسن های موثر همانند "آسترازنکا" و یا "بایو-ان-تک" بود. مشکل اما اینجاست که این واکسن ها برای ماه های پیش رو پیش خرید شده اند و شانس تهیه فوری چند ۱۰ میلیونی نیاز کشور، خیلی کم است.

راه حل چیست؟
حسینی تنها راه علاج برای برون رفت از بحران کنونی کرونا را نشان دادن سطح بحران ایران به جهان و تقاضای کمک فوری از جهان برای دریافت واکسن های بدون نوبت عنوان نمود و خاطرنشان کرد: شاید این تنها گزینه پیش روی کشور باشد، ولی این احتمال هم وجود دارد که پنجره این گزینه بزودی بسته شود.
وی با طرح این سوال که چرا پنجره درخواست اورژانسی از جهان امکان دارد بزودی بسته شود، توضیح داد: نکته در اینجاست که سویه دلتا در حدود ۱۰ ماه پیش در هند مشاهده شد. چندین ماه طول کشید که این سویه آتش خویش را شعله ور کند و هند را به یک قتلگاه آخرالزمانی تبدیل کند. همانند مسیر سویه ووهان طبیعی بود که نخستین کشورهایی که با گونه جدید روبرو شوند، کشورهای صنعتی باشند که بیشترین مراودات و رفت و آمدها را با بقیه جهان همچون هند دارند.
این متخصص سامانه های پیچیده با تکیه بر اینکه هم اکنون تخمین زده می شود بالای ۸۰ درصد آلودگی ها در آمریکا از سویه دلتا باشد، اظهار نمود: کشورهای صنعتی اما به واسطه واکسیناسیون گسترده با بحران جدی روبرو نشدند. تقاضای کمک ایران هم اکنون امکان دارد خریداری در جهان داشته باشد. اما زمانی که سویه دلتا مسیر خویش را به کشورهای کم درآمد باز کند، صحنه های دلخراش آخرالزمانی هند، بسیار مشاهده خواهد شد و همه جهان نیازمند کمک اورژانسی خواهند شد؛ ازاین رو تا زمانی که ایران جزو معدود کشورهای محروم مانده از واکسنی است که با بحران سویه دلتا روبرو شده و صدایش در لابلای صدای خیلی از دیگر کشورها گم نمی گردد، بایستی از جهان کمک بخواهد.
وی تصریح کرد: دقت کنید که اگر ابعاد بحرانی ایران گوشزد شود، هند حتی با تولید ۱۵ روز خود می تواند ایران را نجات دهد. کشورهای بسیاری با مازاد واکسن روبرو و درحال جمع آوری برخی از واکسن های خود هستند و کمک خواستن ایران در شرایط فعلی در جهان امکان دارد شنونده های بسیاری داشته باشد.
حسینی با تکیه بر این که اعلام نیاز و کمک از جهان نشانه ضعف کشورها نیست، اظهار داشت: بگذارید توضیح دهم که هند که بزرگترین شرکت تولیدکننده واکسن جهان یعنی انستیتو سرم هند را داراست، در برخورد با سویه دلتا درمانده بود! و از جهان کمک خواست. ایران هم نخستین کشوری نیست که در برخورد با سویه دلتا از جهان کمک خواسته و آخرین کشور هم نخواهد بود. حتی این درخواست می تواند به صورت غیر رسمی و در محافل دیپلماتیک مطرح شود.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: با بحران بزرگی روبرو می باشیم و امکان دارد علیرغم همه تمهیدات با دریافت واکسن در مقیاس لازم روبرو نشویم، بایستی از الان با یک تحلیل داده درست از میزان مبتلایان و متوفیان و با نگاه به پروفایل سنی آنها و واکسن هایی که دریافت کرده اند، نوبت های واکسن را باز تعریف نماییم. برای مثال امکان دارد تحلیل داده ها نشان دهد که افراد مسنی که فلان واکسن را دریافت کرده اند، علیرغم دریافت واکسن هنوز شانس مرگ بیشتری از افراد فلان پنجره سنی داشته باشند. بنابراین در صورت دریافت واکسن محدود بهتر است در اتخاذ استراتژی درست و موفق تر علمی عمل نماییم.
به نقل از ایشان، یک مثال موفق کشور انگلستان است که ابتدا یک دوز به درصد بالایی از جمعیت خود زد و سپس به فکر دوز دوم افتاد. البته در مورد ایران کمی ماجرا پیچیده تر است؛ چون که افراد مختلف سنی واکسن های متفاوتی دریافت کرده اند و یک تحلیل داده برای اتخاذ سیاست درست نیاز است.
منبع:

1400/05/24
14:26:39
0.0 / 5
616
تگهای خبر: سیستم , كارشناس , ناسا , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا