هوافضا- علوم هوایی

شناسایی کانون دقیق صرع در حین عمل جراحی با روش پژوهشگران کشور

شناسایی کانون دقیق صرع در حین عمل جراحی با روش پژوهشگران کشور

هوا فضا: بمنظور تکمیل روش درمان صرع با جراحی، پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان دستگاهی را به جامعه پزشکی کشور معرفی کردند که قادر به شناسایی کانون صرع در حین عمل جراحی است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، بیماری صرع نوعی بیماری مزمن و چهارمین بیماری شایع در جهان است که در طبقه بندی بیماریهای مغز و اعصاب قرار می گیرد. بیشتر مبتلایان به این بیماری، سن پایین دارند یا در سنین سالمندی خود به سر می برند.
بطور معمول اگر بیمار طی ۱۰ سال قبل تشنج نداشته و از این ۱۰ سال، پنج سال بدون مصرف دارو، با توقف تشنج مواجه بود، می توان اظهار داشت که صرع بهبود یافته است.
با این وجود هنوز تعریف دقیق علمی دراین زمینه ارائه نشده و قطع درمان دارویی فقط با صلاح دید پزشک صورت می گیرد.
بگفته متخصصان درمان این بیماری در ایران بیشتر مبتنی بر دارو درمانی است که عوارض جانبی دارد و پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان روش مکملی برای تشخیص کانون صرع معرفی کردند که با دقت بالا قادر به تعیین کانون صرع است.
دکتر شهباز عسکری، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، طراحی و ساخت دستگاه اینتراکرانیال EEG را از دستاوردهای این شرکت نام برد و اضافه کرد: این دستگاه سیگنال های مغزی را از سطح مغز ثبت می کند، به این معنا بجای این که الکترودها بر روی سطح سر قرار گیرند، در عمل های جراحی، این الکترودها بر روی مغز نصب و سیگنال ها رکورد می شود.
وی با اشاره به اهمیت کاربرد این دستگاه، اظهار نمود: بطور معمول در بیماریهای صرع که منجر به جراحی می شوند، لازم است که کانون صرع بطور دقیق مشخص شود.
عسکری افزود: برای این منظور با بهره گیری از این دستگاه ابتدا کانون صرع توسط دستگاه با روش غیر تهاجمی مشخص می شود و در مرحله بعد برای آنکه مختصات کانون صرع با دقت بیشتری تعیین شود تا در حین جراحی، همان بخش مورد جراحی قرار گیرد، الکترودها بر روی سطح مغز قرار داده می‎شود و سیگنال های مغزی به ثبت می رسد.
مجری طرح با اعلان اینکه این امر سبب می شود که دقت تشخیص کانون صرع ارتقا یابد، اشاره کرد: این دستگاه طراحی و تولید شده است و تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت شده و همین طور ‎ در بعضی از بیمارستان ها همچون بیمارستان خاتم الانبیا و در دو بیمارستان مشهد مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، در پاسخ به این پرسش که پیش از ارائه این دستگاه، کانون های صرع برای عمل جراحی چگونه تعیین می شد، اظهار داشت: درمان بیماری صرع در ایران بیشتر برمبنای دارو درمانی انجام می شود و استفاده از عمل جراحی زیاد متداول نیست، ولی از آنجا که داروهای درمان صرع عوارض جانبی بر روی سطح هوشیاری مبتلایان به صرع خصوصاً برای مبتلایانی با سن کم دارد و همین طور عوارض طولانی مدت این داروها، ترجیح بر این است که در بعضی از انواع صرع، این بیماری بوسیله عمل جراحی درمان گردد.
عسکری افزود: عمل جراحی بر روی این بیماران هم یک درمان دراز مدت و دائمی است و هم آنکه عوارض درمان دارویی را در پی ندارد، ولی مشکل اصلی درمان صرع بوسیله جراحی این است که ممکن بخش های دیگری از مغز لطمه ببیند، بدین جهت این دستگاه به شکلی عمل می کند که در حین جراحی بیمار هوشیار است و بیهوش نمی گردد و الکترودها بر سطح مغز نصب و سیگنال های مغز رکورد خواهد شد.
این محقق افزود: در گذشته از روش های غیر تهاجمی و کم دقت برای تعیین کانون صرع استفاده می شد و الان نیز این روش متداول می باشد، ولی برای آنکه این کانون با دقت بالایی مشخص شود، از این دستگاه استفاده می شود تا کانون صرع با دقت بالایی تعیین شود.
به گفته ی ایشان، این دستگاه جایگزین روش های قبلی نیست، بلکه تکمیل کننده روش های پیشین است.
عسکری با اشاره به مکانیزم عملکردی الکترودها، توضیح داد: این الکترودها برای ثبت سیگنال های مغزی در پیش از جراحی و یا در حین جراحی بر سطح مغز نصب و در آخر جراحی الکترودها برداشته خواهد شد.
منبع:

1400/06/07
13:25:55
0.0 / 5
688
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا