هوافضا- علوم هوایی

تولید دستگاه شناسایی و تعیین غلظت عناصر در صنایع مختلف

تولید دستگاه شناسایی و تعیین غلظت عناصر در صنایع مختلف

هوا فضا: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه شناسایی و تعیین غلظت عناصر در صنایع مختلف (اسپکتروفتومتر) شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمدجواد کارگر، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد فعالیت این شرکت اظهار داشت: شرکت ما از دانش بنیانی نوع دوم برخوردار است، یعنی در بالاترین گرید دانش بنیانی در زمینه طیف سنجی فعالیت می کند. دستگاه اسپکتروفتومتر اصلی ترین محصول ما است که شناسایی و تعیین غلظت عناصر مختلف را در صنایع مختلف انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه به یکسری صنایع مادر همچون نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب، محیط زیست، داروسازی، صنایع غذایی و همه آزمایشگاه های مراکز علمی و تحقیقاتی وابسته است، اضافه کرد: این دستگاه در صنایع آب و فاضلاب، پیش از این که آب وارد شبکه خانگی شود، جهت سنجش میزان نیترات آب و غلظت ها، عناصر و پارامترهای داخل آب را تعیین می کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: سنجش میزان استاندارد مواد نگهدارنده در صنایع غذایی از وظایف اصلی دستگاه اسپکتروفتومتر است.

کارگر با اشاره به این که تعیین استاندارد استفاده از دستگاه در صنایع مختلف، متفاوت می باشد، اظهار داشت: جهت استفاده از این دستگاه در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی به علت عمومی نبودن محصول، استانداردی تعریف نشده است؛ اما میزان عناصر در مواردی همچون آب و فاضلاب و صنایع غذایی، باید از استانداردهای جهانی تعیین شده، برخوردار باشد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: هم اکنون در ایران برای تولید این دستگاه رقیبی نداریم، چونکه خام این دستگاه در صنایع استفاده نمی گردد و ما نیز به همراه این دستگاه، یکسری ماده مصرفی که از تکنولوژی های بسیاری برخوردار است، ساخته ایم.

کارگر تصریح کرد: شرکت هایی وجود دارند که وقتی ساخت هر دستگاهی تمام می شود، این شرکتها جهت استانداردسازی، با سریال نامبر بویژه، گواهی تایید عملکرد دستگاه مربوطه ارائه می کنند که این مهم استاندارد جهانی را شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار رسمی از گمرک، سالیانه بین ۲۴۰۰ دستگاه اسپکتروفتومتر وارد کشور می شود، اظهار داشت: قیمت این دستگاه از ۱۶۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان است.

به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان به حمایت های صندوق نوآوری در جهت دانش بنیانی محصولات این شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: صندوق نوآوری تنها مجموعه ای در کشور است که از شرکت های دانش بنیان، بسیار حمایت می کند و ما تا حالا از تسهیلات متنوع صندوق جهت پیشبرد اهدافمان بهره برده ایم.

منبع:

1400/07/12
22:00:54
0.0 / 5
707
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا