علوم هوا فضا

یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با الکترودهای نوین بر پایه گرافن، یون زدایی آبهای لب شور را باکیفیت بهتری انجام دهند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سارا مدنی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «الکترودهای نوین بر پایه گرافن جهت به کارگیری در فرآیند یون زدایی خازنی» اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه، بررسی و کاربرد اکسید گرافن سایز بزرگ برای ذخیره سازی انرژی و همینطور نمک زدایی از آبهای لب شور بوده است.

وی با اشاره به اینکه حیطه ذخیره سازی انرژی موضوعی است که در کشور ما مغفول بوده، اظهار داشت: تحقیق در قسمت کاربرد ابرخازنی نتایج قابل توجهی را از خود نشان داد و تا این زمان عدد چگالی ظرفیت بدست آمده از آن برای یک سیستم ابرخازنی دو الکترودی و تماما کربنی در قیاس با پژوهش های مشابه در کل دنیا عدد بسیار قابل توجه و منحصر به فردی بود.

وی با اشاره به اینکه در ابرخازن ساخته شده از هیچ افزودنی یا اتصال دهنده ای استفاده نکردیم، اظهار داشت: در دسترس بودن مواد مورد استفاده در الکترولیت این سیستم ها، از نقاط قوت این تحقیق است. در قسمت یون زدایی از آب هم این ماده در تلفیق با موادی مانند نانولوله های کربنی و کربن فعال، نتایج قابل قبولی داد. گرم پایین استفاده از مواد فوق الذکر و تأثیر آن با همین میزان اندک می تواند پتانسیل خوبی برای تجاری سازی این سیستم ها با استفاده از اکسید گرافن سایز بزرگ فراهم آورد.
وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: دوستدار محیط زیست، سهولت دسترسی به عمده مواد و امکانات در داخل کشور، اقتصادی و به صرفه بودن پروژه از مزیت های طرح به حساب می آید.

به قول این محقق، یون زدایی خازنی در صورت تجاری سازی از آب های لب شور یا زیرزمینی یا در بازیافت آبهای کشاورزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از سیستم های ابرخازنی هم بعنوان مثال میتوان برای بازیابی انرژی برای وسایل نقلیه برقی و آسانسورها (قطارها و ترن ها و مترو... ) بهره برد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر کاووس فلامکی و دکتر سید حامد ابوطالبی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز پژوهش های دانش های بنیادین هستند.
منبع:

1400/07/26
23:07:54
0.0 / 5
607
تگهای خبر: سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا