هوافضا- علوم هوا فضا

استاد دانشگاه شیراز دانشمند برتر آكادمی علوم دنیا شد

استاد دانشگاه شیراز دانشمند برتر آكادمی علوم دنیا شد

به گزارش هوا فضا حمیدرضا پورقاسمی بعنوان تنها استاد ایرانی و یكی از ۵ دانشمند برتر زیر ۴۰ سال آكادمی علوم دنیا (TWAS-CASAREP) در سال ۲۰۱۹ انتخاب گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از دانشگاه شیراز، حمیدرضا پور قاسمی الان بعنوان دانشیار بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست در دانشكده كشاورزی دانشگاه شیراز مشغول تدریس و پژوهش است.
آكادمی علوم دنیا (TWAS) با هدف پیشرفت علم در كشورهای در حال توسعه در سال ۱۹۸۳ در Trieste كشور ایتالیا با گروهی از دانشمندان ممتاز دنیا و به افتخار پروفسورعبدالسلام برنده جایزه نوبل از كشور پاكستان بنیان گذاری شد.
در حال حاضر TWAS دارای ۱۱۱۶ عضو از ۹۰ كشور دنیاست كه ۷۳ عضو آن از كشورهای درحال توسعه هستند. اعضای TWAS از دانشمندان زیر ۴۰ سال و بر مبنای فعالیت های پژوهشی انتخاب و معرفی می گردند.
پس از داوری اولیه، ۱۰ دانشمند جوان معرفی و سپس كمیته TWAS از بین ۱۰ پژوهشگر معرفی شده، ۵ نفر نهایی را انتخاب و آنها را به مدت ۵ سال تحت حمایت های پژوهشی قرار می دهد.
نكته قابل توجه آن است كه پژوهشگران برتر در ۱۰ گروه علمی با یكدیگر رقابت می كنند كه دارای تخصص های مختلف شامل كشاورزی، شیمی، ریاضیات، فیزیك، اقتصاد، علوم پزشكی، بیولوژی مولكولی- سلولی، سیستم های بیولوژیك، علوم مهندسی، علوم زمین و نجوم می باشند.
پژوهشگر برتر كشور در بخش كشاورزی (سال ۱۳۹۵)، مجری و همكار در ۷ طرح پژوهشی، پژوهشگر جوان دانشگاه شیراز (۱۳۹۷)، پژوهشگر برتر دانشكده كشاورزی دانشگاه شیراز (۱۳۹۶)، استاد نمونه آموزشی دانشكده كشاورزی دانشگاه شیراز (۱۳۹۶)، چاپ سه كتاب در انتشارات معتبر بین المللی Elsevier و Springer، ۱۲۰ مقاله ISI در مجلات معتبر بین المللی، ۴۵ مقاله در مجلات ISC، داور ۵۱ مجله بین المللی و ۲۲ مجله ملی و راهنمایی و مشاوره ۴۴ رساله دكتری و رساله كارشناسی ارشد؛ در كارنامه علمی و پژوهشی دكتر حمیدرضا پورقاسمی، این استاد پركار دانشگاه شیراز مشاهده می شود.
پیش از این بهرام همتی نژاد، استاد دانشگاه شیراز جایزه جوان TWAS را دریافت كرده بود.
گفتنی است پروفسور افسانه صفوی، پروفسور كرامت الله ایزدپناه و پروفسور حبیب فیروزآبادی از استاد دانشگاه شیراز هستند كه الان در TWAS عضویت دارند.

1398/08/15
20:21:18
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا