هوافضا- علوم هوا فضا

نقش پارک های فناوری در توسعه فناوری و نوآوری به رسمیت شناخته شود

نقش پارک های فناوری در توسعه فناوری و نوآوری به رسمیت شناخته شود

به گزارش هوا فضا رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن اشاره به اقدامات این پارک در توسعه فناوری و کارآفرینی از سال ۱۳۷۹ تاکنون، اظهار داشت: به منظور اثرگذاری بیشتر پارک ها درخواست می شود نقش پارک بعنوان متولی توسعه نوآوری و فناوری در دانشگاه به رسمیت شناخته و از ادغام ردیف بودجه پارک ها در سازمان های مادر، جلوگیری شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر مجید دهبیدی پور در نشست رؤسای پارک های علم و فناوری کشور، با اشاره به اینکه امروز ۱۱ آبان ماه دانشگاه شریف ۵۶ ساله شد، اضافه کرد: در ۲۰ سال گذشته این دانشگاه در حوزه کارآفرینی اقداماتی را اجرایی کرده است که از آن جمله ایجاد زیست بوم ناحیه شریف است.
وی ۵۰۰ استارت آپ و شرکت دانش بنیان، ۱۶ شتابدهنده، هشت سرمایه گذار خطرپذیر، سه فضای کاری اشتراکی، پنج مجتمع فناوری، ۱۰ مرکز نوآوری، دو هاب نوآوری و ۱۰ تأمین کننده خدمات را از بازیگران اصلی این ناحیه نوآوری نام برد.
دهبیدی پور با تکیه بر این که در این ناحیه سه هزار نفر مشغول شدند که در کنار آنها ۴۷ هزار نفر از شهروندان در این منطقه زندگی می کنند، اظهار نمود: از سال ۱۳۷۹ با راه اندازی مرکز کارآفرینی در این دانشگاه، تابحال اتفاقات مختلفی در این عرصه شکل گرفته است.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی مرکز رشد این دانشگاه را در ارتباط با سال ۱۳۸۴ دانست و خاطرنشان کرد: مأموریت اصلی این مرکز فرهنگ سازی و توانمندی سازی است و "تلوبیون" یکی از خروجی های این مرکز است.
وی ایجاد صندوق پژوهش و فناوری در سال ۱۳۸۸، مجتمع خدمات فناوری را در سال ۱۳۹۲، شتابدهنده شریف را در سال ۱۳۹۳، مدرسه اشتغال شریف را در سال ۱۳۹۴، پارک علم و فناوری را در سال ۱۳۹۵، ناخیه نوآوری شریف را در سال ۱۳۹۷ و برج فناوری این دانشگاه را در ارتباط با سال ۱۴۰۰ دانست.
دهبیدی پور، افزود: سفارش من برای پارک ها در زمینه راه اندازی صندوق های پژوهش و فناوری این است که در ایجاد این صندوق ها تعداد سهامداران حداقلی باشد و از تعدد سهامداران پرهیز شود.
وی ضمن اشاره به نخستین تجربه این مرکز در زمینه احیای فضاهای فرسود، خاطرنشان کرد: ۶۲ واحد خدمات فناوری، ۱۴ مرکز، ۴۶ دفتر کاری و دو آزمایشگاه در این فضاها بوجود آمده و با این اقدام برای ۵۴۰ نفر اشتغال بوجود آمده است.
وی افزود: فضای بلا استفاده ای در اطراف دانشگاه شریف وجود داشت که با راه اندازی هاب نوآوری، هم اکنون میزبان ۶ شتابدهنده، دو استارت آپ استودیو، سه مرکز نوآوری، یک صندوق پژوهش و فناوری و ۵۲ شرکت است.
به قول وی ایرانسل، درسا دارو، سیناژن همچون مراکزی هستند که مراکز نوآوری خویش را در این منطقه مستقر کردند.
دهبیدی پور برج فناوری طرشت این دانشگاه را با مساحت ۲۵ هزار متر از دیگر مراکز توسعه نوآوری نام برد که هم اکنون ۱۰۰ شرکت در آن مستقر شده اند.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن اشاره به مدل عملکرد پارک های دانشگاهی، اظهار داشت: یک پارک دانشگاهی ابزارها و زیر ساخت هایی را در اختیار دارد که با این ابزارها و حمایت های قانونی که در اختیار دارد، اقدامات مختلفی را اجرایی می کند.
وی "ارتقای جایگاه پارک در نظام تصمیم گیری و اجرایی دانشگاه"، "استقلال حداکثری در فرآیندهای مالی و معاملاتی"، "به رسمیت شناختن نقش پارک بعنوان متولی توسعه نوآوری و فناوری در دانشگاه"، "بازطراحی شاخص ها و ملاک های جذب و توسعه نیروی انسانی پارک ها"، "جلوگیری از ادغام ردیف بودجه پارک ها در سازمان مادر" و "کمک به توسعه زیر ساخت های فیزیکی" را ۶ پیشنهاد برای اثرگذاری بیشتر پارک ها عنوان نمود.
منبع:

1400/08/12
23:49:53
0.0 / 5
650
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا