علوم هوا فضا
مقیمی در بازدید از پارك دانشگاه تهران:

پارک فناوری بهترین مکانیزم پاسخگویی به نیازهای جامعه و تحقق دانشگاه کارآفرین است

پارک فناوری بهترین مکانیزم پاسخگویی به نیازهای جامعه و تحقق دانشگاه کارآفرین است

به گزارش هوا فضا سرپرست دانشگاه تهران اظهار داشت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، محمل بسیار مناسبی برای ایجاد ارتباط و تعامل میان دانشگاه و محیط جامعه و بهترین مکانیزم پاسخگویی به نیازهای جامعه است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در جریان بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، اظهار نمود: امروزه مأموریت اصلی دانشگاه ها این است که بتوانند نیازها و خواسته های جامعه را رصد و شناسایی کرده و سپس راهکارهایی برای پاسخ به این مسائل و مشکلات پیدا کنند. در گذشته و پیش از شکل گیری پارک های علم و فناوری در دانشگاه ها و کشور، این ارتباط ضعیف به نظر می رسید. در واقع نهاد واسطی نیاز بود تا خواسته ها و نیازها را متناسب با الزامات محیط اجتماعی برای دانشگاه ها تعریف کند و همینطور قادر باشد تا ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه را در یک فرآیند اجرایی و عملیاتی برای سازمان ها عرضه نماید. پارک های علم و فناوری این نهاد واسط هستند.
وی حضور افراد از رشته های مختلف و اشتغال میان رشته ای در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را نشانه ایجاد یک فرهنگ مؤثر دانست و اضافه کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، محمل بسیار مناسبی برای ایجاد ارتباط و تعامل میان دانشگاه و محیط جامعه و بهترین مکانیزم پاسخگویی به نیازهای جامعه است.
دکتر مقیمی ضمن اشاره به این که پارک های علم و فناوری، شرایط و محیط مراقبت شده ای را برای کارآفرینان فراهم می کنند، تشریح کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با در اختیار قرار دادن فضای مناسب، عرضه مشاوره های لازم و… به دانشجویان، فارغ التحصیلان و کسانی که می خواهند کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند، محیط مراقبت شده ای را بوجود آورده است. چونکه صاحبان کسب وکارهای جدید به علت عدم تجربه لازم، عدم توانایی مالی و فنی نمی توانند به سرعت وارد محیط رقابتی شده و امکان دارد با شکست مواجه شوند. پارک علم و فناوری با ایجاد این محیط مراقبتی و عرضه تمهیدات لازم، به رشد و توسعه کسب و کارها کمک می نماید.
سرپرست دانشگاه تهران ضمن اشاره به نواحی نوآوری، اظهار نمود: هم اکنون از آخرین دستاوردهای پارک های پیشرفته در دنیا بهره مند هستیم. در عین حال نیازهای بومی کشور هم به خوبی شناسایی شده است. این امر را میتوان در مبحث ایجاد نواحی نوآوری مشاهده کرد. پارک علم و فناوری بعنوان یک نهاد واسط به ایفای نقش خود پرداخته است و در تلاش است تا فرهنگ نوآوری را در کل بدنه دانشگاه و همینطور خدمت به جامعه محلی که در جوار دانشگاه هستند، ایجاد و عرضه کند.
دکتر مقیمی همینطور در ارتباط با نقش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در تحقق هدف دانشگاه کارآفرین هم اظهار داشت: با بررسی فلسفه شکل گیری پارک های علم و فناوری متوجه پررنگ شدن نقش این مراکز در کشور می شویم. البته کمتر از دو دهه از شکل گیری پارک های علم و فناوری در کشور می گذرد.
ایشان در ادامه اضافه کرد: امروزه صاحبان کسب و کارها و شرکت ها می توانند در مباحث فنی، حقوقی، بازاریابی و … از پارک ها بهره ببرند. ضمن این که در پارک های علم و فناوری، فضایی برای تصمیم و تبادل تجربیات میان صاحبان ایده، افراد صاحب اختراع و کسانی که قصد تجاری سازی محصولات خویش را دارند، بوجود آمده است. با بررسی دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و همینطور حمایت های مالی و عرضه خدمات در رابطه با استقرار با هزینه های بسیار پایین و... میتوان دریافت که زمینه ای برای توسعه ظرفیت های افراد و کسب و کارها بوجود آمده تا بتوانند به کشور خدمت کنند.
دکتر مقیمی تشریح کرد: وقتی از دانشگاه کارآفرین صحبت می نماییم، می بایست بر پارک علم و فناوری و مراکز این چنینی تمرکز کرده تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای جامعه باشیم و مسئولیت اجتماعی خویش را هم ایفا نماییم.
دکتر مقیمی در بخش دیگر سخنانش با تکیه بر ایجاد حس مثبت نسبت به تحصیل در دانشگاه تهران و اثرگذاری بر دانش آموزان، اظهار داشت: جنس فعالیتهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مرکز رشد، مرکز کارآفرینی و همینطور ناحیه نوآوری می تواند ایجادکننده این حس مثبت در دانش آموزان و خانواده هایشان باشد.
به نقل از دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی، سرپرست دانشگاه تهران در جریان حضور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، از پروژه های عمرانی و برخی از شرکتهای مستقر در پارک بازدید کرد.
منبع:

1400/08/24
21:07:53
0.0 / 5
767
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا