هوافضا- علوم هوایی
دبیر ستاد فناوری نانو:

خطر مهاجرت خاموش در انتظار فارغ التحصیلان دانشگاهی

خطر مهاجرت خاموش در انتظار فارغ التحصیلان دانشگاهی

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تکیه بر این که دانشجویان در دانشگاه ها توانمند تربیت نمی شوند و تنها با دریافت مدرک از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، اظهار داشت: چنین دانشجویانی بعد از فارغ التحصیلی منتظر استخدام هستند و شاهدیم که آنها در فعالیتهایی به غیر از تخصص شان مشغول به فعالیت هستند که این امر پدیده مخرب مهاجرت تخصصی را به همراه دارد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر سعید سرکار امروز در اختتامیه جشنواره دانشجویی بنیاد آموزش فناوری نانو با ابراز تاسف از این که دانشگاه ها مبتنی بر آموزش فعالیت می نمایند و پژوهش هم طفیلی آموزش است، اضافه کرد: دانشجویان در این برنامه مجبورند رساله ای تهیه کنند و مقالاتی از آن به چاپ برسانند که این امر در جای خود پرارزش است؛ چون که کشور نیازمند تقویت بنیه علمی خود است.
وی تقویت بنیه علمی را فونداسیون ساختمان علمی توصیف کرد و افزود: تا وقتی که این فونداسیون تقویت نشود، فعالیتهای حوزه توسعه فناوری ابتر خواهد ماند؛ چون که زمانی می توانیم به عرصه توسعه فناوری و نوآوری وارد شویم که در مرزهای دانش حرکت نماییم. در این نقطه است که گستره ناشناخته ها دیده می شود و نوآوری صورت می گیرد.
سرکار، ضمن اشاره به اقدامات فناوران کشور در زمینه بومی سازی، اظهار نمود: بومی سازی یعنی فناوری که ۱۰ تا ۳۰ سال قبل در دنیا ساخته شده است، حالا ما به دانش ساخت آن رسیدیم که پرارزش خواهد بود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که مطالبه مقام معظم رهبری تبدیل شدن به مرجعیت علمی است و مرجعیت علمی مد نظر مقام معظم رهبری یعنی مرجعیت در بعضی از حوزه های علم و فناوری است.
سرکار با تکیه بر این که بحث تقویت بنیه علمی مهم می باشد، ولی کافی نیست، اظهار نمود: علم از جنس "دانایی" و فناوری از جنس "توانایی" است و این که بر توسعه علمی تاکید شود، ولی ادامه داده نشود، ابتر ماندن در حوزه های فناوری است و متاسفانه دانشگاه های کشور بیشتر بر آموزش و تقویت دانایی دانشجویان تمرکز دارند، ولی در زمینه توانمندسازی دانشجویان برنامه خاصی ندارند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه خیلی از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از آنجاییکه فاقد مهارت خاصی هستند، منتظر استخدام هستند، اظهار داشت: هم اکنون با خیل عظیم فارغ التحصیلان بیکار مواجهیم، چون دانشگاه ها برای توانمندسازی آنها اقدامی نکرده اند.
وی افزود: در زمانی داشتن سواد توانمندی محسوب می شد، ولی امروز توانمندی بگونه ای متفاوت تفسیر می شود و توانمندی همراه با دانایی همانند بذر در زمین حاصلخیز است، ولی امروزه دانشجویان در دانشگاه ها همانند بیمار ضایعه نخاعی تربیت می شوند. فکر آنها خوب کار می کند، گوش آنها خوب می شوند، زبانشان خوب مطالب را بیان می کنند، ولی برای کارهای روزمره خود وابسته به دیگران هستند.
سرکار برگزاری رویدادهایی چون مسابقه فناوری نانو و نانو استارت آپ را نمونه ای از کارهایی دانست که می تواند دانشجویان را توانمندساز کند و تصریح کرد: حضور دانشجویان در چنین رویدادهایی باعث ارتقای مهارت و توانمندی آنها خواهد شد و چنین فردی نه تنها برای خود کسب و کار بوجود می آورد بلکه می تواند برای سایر افراد هم کسب و کار تولید نماید.
وی خطاب به دانشجویان حاضر در این رویداد با تکیه بر این که تنها با یک مدرک از دانشگاه فارغ التحصیل نشوید، بلکه همراه با دانایی، بنیه علمی و توانمندی در عرصه های فناوری خویش را هم ارتقا دهیم، ابراز امیدواری کرد که فرآیندی که در حوزه نانو در کشور شروع شده است، در تمامی عرصه ها تسری یابد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تکیه بر این که در خارج از دانشگاه ها کسی در انتظار استخدام فارغ التحصیلان نیست، افزود: در صورتی که نسبت به ارتقای توانمندی های دانشجویان اقدام نشود، فاجعه ای مصیبت بارتر از مهاجرت نخبگان رخ می دهد و آن مهاجرت تخصصی است.
سرکار افزود: مهاجرت تخصصی یعنی آنکه فرد در زمینه تخصصی خود مشغول به فعالیت نشود، در حالیکه جامعه سرمایه گذاری زیادی برای تحصیل وی کرده است. این مهاجرت یک مهاجرت خاموش است که در جامعه رخ می دهد.
وی بابیان این که در صورتیکه دانشجویان با یک مهارت و یک فناوری از دانشگاه ها فارغ التحصیل شوند، پدیده مهاجرت خاموش رخ نخواهد داد، خاطرنشان کرد: از طرفی دانشجویان باید در برابر جامعه و مردم مسئولیت پذیر باشند و این در شرایطی است که دانشگاه ها، دانشجویان مسئولیت پذیر تربیت نمی کنند، چون که خود دانشگاه ها هم مسئولیت پذیر نیستند و دانشگاهی که خویش را مسئولیت پذیری ندارد، نمی تواند دانشجویان مسئولیت پذیر تربیت کند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: مسیری که شما دانشجویان با شرکت در این رویداد در پیش گرفته اید، نوید از مسئولیت پذیری شما دارد، چون که این احساس را در خود دیده اید که وارد عرصه های جدید فناوری شوید.
سرکار با تکیه بر این که دانشجویان باید در حوزه های تخصصی خود پهلوان باشند، اظهار داشت: پهلوانی در فرهنگ ما معنای خاصی دارد. پهلوانی در فرهنگ ما قهرمانی است که از جایگاه قهرمانی خود با نگاه الهی در خدمت جامعه باشد.
وی تصریح کرد: تنها رسیدن به اوج قله های فناوری کافی نیست، بلکه باید در کنار آن پهلوان باشیم.1400/09/20
15:51:38
0.0 / 5
928
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا