هوافضا- علوم هوا فضا

سهم ایران در پذیرش و ارسال نیروی انسانی چگونه است؟

سهم ایران در پذیرش و ارسال نیروی انسانی چگونه است؟

یکی از مهم ترین سرمایه های توسعه و رونق اقتصاد، نیروی انسانی هر کشوری به حساب می آید. آمارهای سالنامه مهاجرتی ایران نشان داده است ایران در مؤلفه مهاجرفرساتی در مقایسه با ۲۳۲ کشور، در جایگاه ۵۴ قرار دارد. همینطور رتبه مهاجرپذیری کشور، ۲۳ است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین سرمایه های توسعه و رونق اقتصاد، نیروی انسانی هر کشوری محسوب می شود. موضوعی که شناخت آن به برنامه ریزی و سیاست گذاری صحیح در جذب و ماندگاری این سرمایه کمک می نماید.
مهاجرفرستی و مهاجرپذیری، دو مؤلفه ای است که در شاخص سرمایه انسانی کشورها اهمیت دارد و عمدتا در تحلیل ها و پایش های مربوط به توانمندی کشورها در جذب و ماندگاری استعدادها مورد بررسی قرار می گیرد.
در صورتیکه آمارهای مختلفی درباره وضعیت ایران در این دو مؤلفه بیان شده است، سالنامه مهاجرتی ایران به بیان جایگاه واقعی کشور در این عرصه پرداخته است.
برمبنای آمارهای این سالنامه، بعد از بررسی جمعیت ایرانیان ساکن خارج از کشور در سال ۲۰۲۰ و در مقایسه با سایر کشورها، مشخص شد که ایران در مقایسه با ۲۳۲ کشور، در جایگاه ۵۴ قرار دارد. همین طور رتبه مهاجرپذیری کشور، ۲۳ است.
جذب و ارسال دانشجویان
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، اما تعداد دانشجویان ایرانی غیر مقیم و دانشجویان غیر ایرانی مقیم ایران هم دو معیار دیگری هستند که میزان دانشجوفرستی و دانشجوپذیری ایران برمبنای آن مشخص می شود. برمبنای آخرین آمارهای منتشرشده، ایران در جایگاه نوزدهم دانشجوفرستی و رتبه ۳۱ در پذیرش دانشجویان غیر ایرانی را به خود مختص کرده است. موضوعی که نشان میدهد ایران باوجود ظرفیت های بالقوه در جذب نیروی انسانی و تربیت دانش آموختگان، باید در راه استفاده هرچه بهتر از سرمایه های انسانی بومی و غیر بومی حرکت نماید.
این اقدام با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب برنامه جذب و همکاری با ایرانیان متخصص خارج از کشور، ایجاد بستر حمایتی برای جذب نیروی انسانی نخبه و اشتغال در مراکز علمی، پژوهشی، کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق تحقق یافته است.
منبع:

1400/11/13
09:28:13
0.0 / 5
964
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا