هوافضا- علوم هوا فضا
دستاورد محققان در سوئد؛

یافتن حیات فرازمینی با نقشه سه بعدی از جو یک سیاره فراخورشیدی

یافتن حیات فرازمینی با نقشه سه بعدی از جو یک سیاره فراخورشیدی

محققان می گویند با استفاده از نقشه سه بعدی جو یک سیاره فراخورشیدی امکان دارد بتوان حیات را در جهان های مشابه زمین در دوردست ترین نقاط یافت.به گزارش هوا فضا به نقل از انگجت، خیلی از سیارات فراخورشیدی کاملاً غیرقابل سکونت هستند، اما با این وجود میتوان از راه بررسی آنها برای یافتن حیات فرازمینی اقدام نمود.
دانشمندان دانشگاه لوند سوئد یک نقشه سه بعدی از جو غول گازی فوق داغی معروف به WASP-۱۸۹b تهیه کرده اند که درک انسان از آسمان سیارات دور را ارتقا می دهد. این گروه از یک طیف نگار با وضوح بالا برای مطالعه نور ستاره ها در حین عبور از جو سیاره مذکور استفاده نمود.
از این طریق هم شناسایی عناصر و موارد موجود در ستاره های مذکور ممکن می شود و هم شناسایی مواد موجود در لایه های سه بعدی جو این سیاره برای محققان ممکن خواهد شد.
این نخستین بار است که با استفاده از روش مذکور شواهد محکمی از وجود اکسید تیتانیوم در جو غول گازی مذکور به دست آمد. همینطور به همین شیوه مواد شیمیایی دیگری مانند آهن، کروم و منیزیم شناسایی شد.
پژوهشگران می گویند استفاده از این روش طیف نگاری، مطالعات جوی بر روی سایر سیارات فراخورشیدی را تسهیل می کند و با بررسی جو آنها مشخص خواهد شد که امکان حیات در آنها وجود دارد یا خیر.


منبع:

1400/11/14
13:06:07
0.0 / 5
643
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا