هوافضا- علوم هوا فضا
در گزارش هوا فضا عنوان شد؛

شروع سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی

شروع سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی

با فرا رسیدن عید نوروز همه برای شروع یک سال جدید و قرنی متفاوت آماده می شوند تا سالی بهتر از سال قبل را تجربه کنند.مرصاد جعفری به خبرنگار مهر درباب تحویل سال ۱۴۰۱ با اعلان اینکه از لحاظ نجومی لحظه تحویل سال، زمانی است که مرکز خورشید از دید ناظر زمینی در حرکت ظاهری سالانه خودش از نقطه اعتدال بهاری عبور می کند، اظهار داشت: امسال این لحظه یکشنبه ۲۹ اسفندماه ساعت ۱۹ و ۳ دقیقه و ۲۶ ثانیه رخ می دهد.
کارشناس نجوم با تاکید بر این که تقویم ایرانی یکی از دقیق ترین تقویم های جهان است و علت آن همزمانی شروع سال نو با یک پدیده نجومی است، اظهار داشت: در حقیقت تحویل سال، به صورتی تولد زمین شمرده می شود برای اینکه زمین یک دور کامل طی یکسال به دور ستاره اش چرخیده و آماده می شود تا چرخشی دیگر را به مدت ۳۶۵ روز شروع کند.
جعفری اضافه کرد: در لحظه اعتدال بهاری طول روز و شب در سرتاسر زمین برابر است و در هر دو نیم کره زمین ۱۲ ساعت روز و ۱۲ ساعت شب خواهد بود.
لحظه سال تحویل؛ عبور ظاهری مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری

نقطه اعتدال بهاری کجاست؟!
وی اضافه کرد: در حقیقت اعتدال بهاری از تلاقی دو دایره وسیع «استوای سماوی» (ادامه استوای زمین در آسمان با مرکزیت ناظر زمینی یا مرکز زمین) و «دایره البروج» (مسیر ظاهری حرکت خورشید در آسمان یا همان صفحه نداری زمین) که با هم زاویه ۲۳ و نیم درجه در آسمان می سازند، ایجاد می شود.
چرا روز یکم فروردین، فردای سال تحویل است؟
به گفته وی، مبدا سال جدید شمسی، سال تحویل است که همان لحظه عبور ظاهری مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری است. هر زمان که لحظه سال تحویل پس از نیمروز (ساعت ۱۲) باشد، فردای آن روز، یکم فروردین و روز اول سال جدید خواهد بود (همانند امسال) و زمانی که لحظه سال تحویل قبل از ظهر باشد (قبل از ساعت ۱۲)، همان روز یکم فروردین خواهد بود.
سال ۱۴۰۱؛ شروع قرن جدید
جعفری با اعلان اینکه عموم مردم به اشتباه، سال قبل را اختتام قرن می دانستند، اظهار داشت: در واقعیت امسال اختتام قرن ۱۴ شمسی است و قرن جدید از اول فروردین ماه ۱۴۰۱ آغاز می شود.
به گفته کارشناس نجوم، به طور معمول شروع سال جدید برمبنای مبدا تقویم است بدین جهت نخستین روز از اولین قرن، روز جمعه اول فروردین ماه ۱۳۰۱ بوده است و با محاسبه ای ساده مشخص می شود که آخرین روز قرن چهاردهم، ۲۹ اسفند سال ۱۴۰۰ است و یکم فروردین ۱۴۰۱، اولین روز قرن ۱۵ شمسی خواهد بود. بدین جهت اول فروردین مصادف است با شروع قرن پانزدهم.
وی با اشاره به سایر رویدادهای قابل رصد در فروردین ماه اظهار داشت: سحرگاه اول فروردین ماه در افق شرقی سه سیاره مریخ، سیاره زهره و زحل در نزدیکی هم در آسمان قابل رؤیت هستند.

1401/01/08
18:59:51
0.0 / 5
784
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا