هوافضا- علوم هوایی
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم:

نظام برای تحقق شعار سال توقع بیشتری از آموزش عالی خواهد داشت

نظام برای تحقق شعار سال توقع بیشتری از آموزش عالی خواهد داشت

به گزارش هوا فضا معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: تولید دانش بنیان گرچه وظیفه ای فرابخشی و فرا دستگاهی است لیکن برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه اولیه و ذاتی است، پس نظام در این خصوص توقع بیشتری از آموزش عالی خواهد داشت.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی فرخی با اعلان اینکه انتخاب شعار سال سنت حسنه و راهبردی هوشمندانه است که رهبر معظم انقلاب از چند دهه قبل آنرا ابداع کردند، اظهار داشت: سیاست مداران غربی که به دنبال فهم حرکت های پیچیده نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابله با دشمنی های دنیای سلطه گر غربی است، از تدبیر مقام معظم رهبری شگفت زده هستند، در شطرنج سیاست حرکت مهره ها تابعی از حرکات دشمن استبرهمین اساس نام گذاری سال مفهوم خاصی دارد و نشانگر شناخت و فهم حرکات دشمن است.
وی ادامه داد: در همه این سال ها شعار سال بسیار دقیق بوده است، شعارهای انتخاب شده توسط مقام معظم رهبری در دهه ۹۰ و امسال جز در سال ۱۳۹۴، همه در زمینه اقتصاد بوده است و کلید واژه تولید در همه این سال ها پررنگ تر بیان شده است و این نشان میدهد رهبری ضمن تشخیص برنامه دشمن برای به زمین زدن اقتصاد کشور، کلید حل مشکل اقتصادی کشور را تولید دانسته است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجه تمایز شعار امسال با سالهای قبل، اشاره کرد: تفاوت شعار امسال با سالهای قبل تاکید بر کیفیت تولید و چگونگی آنست و نشان میدهد تولید مطلوب باید چه خاصیت هایی داشته باشد، پس وجه تمایز شعار امسال با سالهای قبل در همین نکته نهفته است. مهم ترین بستر تحقق شعار سال، زنجیره های ارزش شامل دانش، نخبگان، شغل و بخش خصوصی است که می بایست فرصت ظهور و بروز داشته باشند.
وی با تاکید براینکه به سبب تغییرات ماهوی در زندگی امروزی و مفاهیم تابعه آن مثل شغل، کار، تولید، آموزش و ارتباطات، مفهوم اولیه تولید نیز دستخوش تحول شده است، اظهار داشت: یکی از اقسام تولید یا به تعبیری مهم ترین نوع تولید، تولید دانش بنیان است، در تولیدات دانش بنیان "خلاقیت و نوآوری" و " بهره گیری از آخرین "مرزهای دانش" حاکم است که اینها، وجه تمایز اصلی با تولیدات سنتی است که در یک شرایط رقابتی، مزیت شمرده می شود. به عبارتی افزایش توان رقابت، حضور قدرتمند در بازارها همراه با ارزش افزوده بیشتر، به روز بودن و پایدار بودن تولید، از خاصیت های تولید دانش بنیان است.
بگفته دکتر فرخی، باتوجه به وجود نیروی انسانی تحصیل کرده و فارغ التحصیل، کشور در جایگاه مناسبی قرار دارد و باید با ایجاد نهضت به کارگیری نخبگان و فارغ التحصیلان متخصص و مستعد در زمینه های مختلف در قالب شرکت های ‎ دانش بنیان، به معضل و دردآزار دهنده چندین ساله فارغ التحصیلان و نخبگان بیکار در کشور، اختتام داده شود. اگر دقت کنیم در شعار امسال دو وصف دانش بنیان و اشتغال آفرین برای تولید قید شده است و نکته ظریف اینجاست که صرف تولید دانش بنیان بدون خاصیت اشتغالزایی دردی را دوا نخواهد کرد.
وی اشاره کرد: البته در کنار ضرورت ایجاد زیرساخت های سخت افزاری همچون تسهیلات مالی برای بسط حوزه دانش بنیان، باید از نظر نرم افزاری همچون صدور مجوزهای کسب وکار و شناسایی مزیت های نسبی مناطق کشور نیز اقدامات اساسی صورت پذیرد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، گام دوم برای تحقق شعار سال را حرکت به سمت بازاریابی و بازار سازی تولیدات دانش بنیان در سطح کشور، منطقه و دنیا اعلام و اصرار کرد که با این اقدام پایه اصلی درآمدزایی تولیدات دانش بنیان از محل صادرات محقق می شود.
وی با اعلان اینکه پیش بینی مشوق های صادراتی به تولیدکنندگان دانش بنیان از طرف متولیان امر صادرات از راهکارهای منطقی برای تسریع و تسهیل صادرات است، اظهار داشت: شعار سال برای همه دولت مردان منشور یک ساله عمل است ولی برای وزارت علوم یک ضرورت است. تولید دانش بنیان گرچه وظیفه ای فرابخشی و فرا دستگاهی است لیکن برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه اولیه و ذاتی است، پس نظام در این خصوص توقع بیشتری از آموزش عالی خواهد داشت.
دکتر فرخی اظهار داشت: خوشبختانه جذب و بکارگیری دانش آموختگان مستعد و نخبگان در شرکت های دانش بنیان و پشتیبانی از فارغ التحصیلان دانشگاهی و نخبگان جهت راه اندازی شرکت های دانش بنیان بعنوان یکی از رویکرد های دولت سیزدهم و خصوصاً وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در برنامه های پیشنهادی به مجلس نیز مطمح نظربوده است، پس این رویکرد هم راستا با تحقق شعار سال است.
وی افزود: یکی از راهکارهای عملیاتی برای این امر پیش بینی "نظام ایده ها و نیازها" با نام اختصاری "سامانه نان" است که از شش ماه گذشته شروع شده و مورد استقبال جامعه دانشگاهی و نخبگانی قرار گرفته است. کارویژه اصلی این سامانه، شناسایی تمام نیازهای کشور و ارائه هوشمند آن به جامعه نخبگانی و دانشگاهی و اشخاص صاحب ایده و نظر است و بالعکس.
بگفته دکتر فرخی، از بایسته های مهم "سامانه نان" این است که دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری موظف می شوند در پایان نامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی، نیازها و جهت گیری های تولیدی و اقتصادی کشور را برای دانشجویان و اساتید دانشگاهی مشخص کنند تا تحقیقات و پایان نامه های دانشجویی منطبق بر اولویت های مورد نیاز کشور به خصوص با محور تولید دانش بنیان و اشتغال زایی باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی با تاکید بر این که فرایندی کارشناسی و مبتنی بر نیازهای کشور، پشتوانه فلسفه نام گذاری هر سال توسط مقام معظم رهبری است، اظهار داشت: اگر این هدف گذاری های اقتصادی با رویکرد تولید، در سالهای قبل بصورت دقیق تر و بهتری اجرائی و عملیاتی می شد بخش زیادی از مشکلات فعلی کشور یا وجود نداشت یا به طرز شایان توجهی کاهش می یافت.
منبع:

1401/01/15
10:00:35
0.0 / 5
804
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا