هوافضا- علوم هوایی

توسعه و تولید نسل جدید باتری ها در دستور کار دانش بنیان ها قرار گرفت

توسعه و تولید نسل جدید باتری ها در دستور کار دانش بنیان ها قرار گرفت

هوا فضا: نسل جدیدی از باتری های فلز هوا ازطریق یک شرکت دانش بنیان در راه توسعه قرار گرفت تا ایران نیز به جمع کشورهای دارای فناوری صاحب این محصول اضافه شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سجاد مهرابی، مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه نسل جدید باتری ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، اظهار داشت: یکی از شاخصهای کلیدی باتری های فلز هوا مداومت انرژی است، از طرفی این نوع باتری ها انرژی زیادی هم تولید می کنند، ازاین رو در وسایلی به کار گرفته می شوند که به انرژی زیاد و مداوم نیاز است.
وی ضمن اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باتری توسط بخش های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در راه تجاری سازی محصول خویش را پرچالش توصیف کرد و اظهار داشت: مسؤلان با پشتیبانی از این محصول ایران ساخت امکان رقابت بخش خصوصی با محصولات مشابه دولتی و خصولتی را برای محصولات تولید داخل فراهم می کنند.
مهرابی، باتری های فلز هوا را دارای کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دانست و افزود: این باتری ها در دنیا به مرحله تجاری سازی نرسیده اند و هم اکنون تنها موردی که از این محصول به علت مداومت انرژی، نبود خطرات جانبی، قیمت تمام شده پایین و یک بارمصرف بودن استفاده می شود، در سمعک است.
مدیر عامل این شرکت با اشاره به اینکه ما در این شرکت مبادرت به توسعه این باتری ها کرده ایم، خاطرنشان کرد: تأمین انرژی در دکل های مخابراتی و صنایع مختلف، جایگزین مناسب سیستم های UPS، بعنوان باتری در وسایل نقلیه الکتریکی، سیستم روشنایی اضطراری، تفریحات زیرآبی، تجهیزات پزشکی و نظامی برخی بخش هایی هستند که این باتری کاربرد دارد.
وی افزود: باتری فلز هوا مزیت های زیادی ازجمله توان تولید انرژی بیشتر تا ۵ برابر نسبت به باتری های لیتیومی و تا ۴۰ برابر نسبت به باتری های سرب اسیدی، ایمنی بالا، مخرب نبودن برای محیط زیست، شارژ شدن سریع و قابلیت انعطاف در طراحی را دارد. در ساخت این باتری ها از اسیدها استفاده نمی گردد و این مورد هم جزو دیگر مزیت های آن به حساب می آید، همینطور بخشی از باتری به بیرون از فضای سلول منتقل شده و این مورد سبب می شود تا محدودیتی در کاتد باتری های فلز هوا به وجود نیاید.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، مهرابی با اشاره به اینکه این شرکت اجزای باتری فلز هوا از قبیل انواع نانو ذرات رسانای کربنی، کاتالیست منگنز و غشاهای مختلف عبور گاز را باکیفیت بسیار بالا می سازد، اظهار نمود: همه باتری ها به جهت اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند، باید از کاتالیست استفاده کنند. کاتالیست منگنز نه تنها در باتری سازی بلکه در کشاورزی، تصفیه آب، رنگ سازی و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد، سالیانه در حوزه باتری از این ماده ۵۰۰ هزار تن مصرف می شود و تولید این ماده می تواند در کنار تحول بزرگ، صرفه جویی ارزی بسیار بالایی به همراه داشته باشد.
به نقل از ایشان، باتری های فلز هوا یا به طورکلی پیل های سوختی که فرآیند گازی در آنها انجام می شود، نیازمند یک غشا هستند، بیشتر از ۴۰ پارامتر در کیفیت این غشاء مؤثرند و ساخت آنها بسیار پیچیده است.
منبع:

1401/02/27
11:40:36
0.0 / 5
629
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا