هوافضا- علوم هوا فضا
مدیرعامل بانك خون بند ناف پژوهشگاه رویان:

ذخیره سازی پالپ دندان در دستور کار قرار داد

ذخیره سازی پالپ دندان در دستور کار قرار داد

به گزارش هوا فضا مدیرعامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان اظهار داشت: امسال قصد توسعه محصول و ارائه خدمات در زمینه خدمات ذخیره سازی پالپ دندان را داریم.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، مرتضی ضرابی بعدازظهر دوشنبه در نشست با خبرنگاران در بوشهر گفت: فرآوری پرده آمنیوتیک در دستور کار قرار پژوهشگاه رویان دارد.
وی با اعلان اینکه دانش سلول های بنیادی کشور ما بومی است و بیش از چهار نوع فعالیت را شامل می شود، اشاره کرد: جمع آوری سلول های بنیادی از منابع مختلف، تبدیل سلول های بنیادی به سلول های تخصصی قلبی، عصبی و غیره، استفاده از سلول های بنیادی در بیماریهای خونی و غیر خونی، ذخیره سازی سلول های بنیادی به مدت ۲۰ تا ۳۰ سال همچون کارهای سلول های بنیادی در کشور است.
ضرابی با اشاره به این که ایران جزو ۵ کشور برتر دنیا در دانش سلول های بنیادی است اظهار داشت: جلوگیری از دور ریز سلول های بنیادی خون بند ناف، ذخیره سازی و صادرات آن می تواند سبب ارزآوری برای کشور شود.
وی با اعلان اینکه در استان بوشهر بطور متوسط ماهانه حدود ۳۵ مورد خون بند ناف ذخیره می شود گفت: در حاضر در بانک خون بند ناف رویان ۱۸۰ هزار نمونه ذخیره شده است که بزرگ ترین ظرفیت ذخیره سازی سلول های بنیادی در سطح منطقه خاورمیانه شمرده می شود.
وی با اشاره به اینکه بانک اهدا خون بند ناف از سال ۹۷ در استان بوشهر شروع به کار کرد، اضافه کرد: حدود ۱۵۰۰ نمونه به همت دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف استان بوشهر در بانک خون بند ناف خصوصی ذخیره سازی می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان عنوان کرد: در استان بوشهر بطور متوسط ماهانه حدود ۳۰ مورد خون بند ناف ذخیره می شود که این رقم باتوجه به ظرفیت این استان می تواند افزایش یابد.
ضرابی با اشاره به اینکه در همه استانهای کشور نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف و دو دفتر نمایندگی در کشور عراق و عمان فعال است، افزود: روند ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف در کشور رو به رشد است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان، ایران را دارای بزرگ ترین بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در منطقه خاورمیانه اعلام نمود و افزود: علاوه بر نمونه های داخلی، برخی از نمونه های سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان از کشورهای ترکیه، رومانی، عراق، عمان، امارات متحده عربی و انگلستان نیز در بانکهای خون ایران ذخیره سازی شده است.
وی افزود: سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان ظرفیت درمان بیش از ۸۰ بیماری به ویژه بیماریهای خونی همچون تالاسمی، سرطان های خون، نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی را دارد.
ضرابی با اشاره به اینکه هم اکنون از سلول های بنیادی برای درمان بیماریهای خونی و فلج مغزی استفاده شده است، اشاره کرد: در بانک خصوصی، خانواده ها با عقد قرارداد، نمونه را جهت استفاده اعضای خانواده خود ذخیره می کنند ولی در بانک عمومی، این نمونه ها جهت استفاده تمامی افراد جامعه اهدا می شوند.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به انجام تحقیقات برای بهره مندی از ضمائم زایمانی همچون بافت بندناف، پرده آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک جنینی، افزود: پرده آمنیوتیک بعنوان پانسمان برای سوختگی یا زخم های دیابتی و مایع جنینی نیز بعنوان درمانی برای صدمات غضروفی در ورزشکاران می تواند قابل استفاده می باشد.


منبع:

1401/03/03
22:48:37
0.0 / 5
589
تگهای خبر: خدمات , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا