هوافضا- علوم هوایی
محققان اثبات كردند؛

درمان بیماریهای کبدی با سلول های بنیادی مزانشیمی خارج جنینی

درمان بیماریهای کبدی با سلول های بنیادی مزانشیمی خارج جنینی

پژوهشگران اثبات کردند که سلول های مزانشیمی خارج جنینی یک ابزار سلولی توانمند با اثر ضدالتهابی و ضد فیبروتیک هستند که می تواند عامل درمانی بیماریهای التهابی کبد باشد.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، میزان مبتلاشدن به بیماریهای کبدی در سالهای اخیر رشدی جهانی داشته است. این بیماریها با درصد بالای مرگ و میر و تحمیل هزینه های سنگین به سیستم درمانی همراه هستند.
نارسایی حاد کبد، بیماری کبدی مزمن و مادرزادی و سرطان هپاتوسلولار همچون بیماریهای کبدی هستند که تا امروز درمانی جز پیوند کبد نداشته اند.
با این حال در سالهای اخیر روش های درمانی جدید با رویکرد های سلول محور گسترش قابل توجهی داشته است. بافت های خارج جنینی مانند بندناف، غشاء آمنیون و صفحه کوریون (جفت) حاوی سلول های بنیادی مختلفی هستند. در همین راستا پژوهشگران طی یک مقاله مروری به بررسی ظرفیت استفاده از سلول های بنیادی یا سلول های مزانشیمی به دست آمده از بافت های خارج جنینی در مدیریت بیماریهای کبدی پرداختند.
این مقاله که در مجله بین المللی Cells به چاپ رسیده است، سلول های مزانشیمی خارج جنینی را بعنوان یک ابزار سلولی توانمند با اثر ضدالتهابی و ضد فیبروتیک معرفی می کند که بعنوان عامل درمانی در بیماریهای التهابی کبد مانند فیبروز کبدی و سیروز پیشرفته قابل استفاده می باشد.
این پروژه توسط دکتر مسعود وثوق، دکتر روبرتو گرامیگنولی، محمد امین شهرباف و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، شرکت بن یاخته های رویان و انیستیتو کارولینسکای سوئد به انجام رسیده است.

1401/03/17
12:22:54
0.0 / 5
512
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا