علوم هوا فضا

نقش آفرینی مراکز رشد به عنوان حلقه میانی رشد واحدهای نوآور

نقش آفرینی مراکز رشد به عنوان حلقه میانی رشد واحدهای نوآور

هوا فضا: مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مراکز رشد باید به عنوان یک حلقه میانی مهم در رشد واحدهای نوآور نقش آفرینی کنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر امید رضایی فر در نشست مدیران مراکز رشد واحدهای فناور کشور که با همکاری معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم برگزار شد، ضمن اشاره به شعار سال اظهار نمود: بهبود زیرساخت های زیست بوم فناوری باید مورد توجه قرار گیرد.
رضایی فر با اشاره به اینکه تیم سازی در این راه حائز اهمیت می باشد، اظهار نمود: مجموعه های این مراکز باید از نظر مسئولیت اجتماعی و هم توسعه کسب و کار خودشان، از افراد جدید در تیم سازی استفاده کنند.
مدیرکل امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) سامانه مهمی است که برای پارک ها و مراکز رشد طراحی شده است. فعالان این بخش می توانند با ورود اطلاعات خود در این سامانه، توانمندی ها و نیازهای تکنولوژیک خویش را به اشتراک گذارند. نکته مهمی که وجود دارد، این است که این طرح برای اتصال به پارک های بین المللی طراحی شده است. این فرایند می تواند کمک مؤثری در توسعه و صادرات خدمات فناوری و نوآوری باشد.
رضایی فر اظهار داشت: ما به دنبال تدوین آئین نامه های اجرایی به کمک دستگاههای ذی ربط برای قانون جهش دانش بنیان هستیم، ازاین رو لازم است نظر فعالان این حوزه به ما منتقل شود.
وی ادامه داد: امروز نباید در مراکز رشد در انتظار آمدن ایده های مختلف بنشینیم، بلکه باید یک خط دهی و سیاستگذاری برنامه ریزی شده داشته باشیم تا بتوانیم زنجیره تولید را تکمیل نماییم.
مدیرکل پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: لازم است مراکز رشد در طرح هایی که در راهبردهای پنج گانه وجود دارد، فعال باشند. حالا در مجموع ۲۴۶ مرکز رشد وجود دارد که ۱۱۰ مرکز در پارک های علم و فناوری و ۷۲ مرکز در دانشگاه ها فعال می باشند. یکی از معضلات ما در مراکز رشد موضوع خروج شرکت ها از پارک های فناوری است که متاسفانه آئین نامه مشخصی در این حوزه نداریم.
رضایی فر در بخشی دیگر، به تحلیل SWOT مراکز پرداخت و اظهار نمود: امکان تشریک مساعی با واحدهای دانشگاهی مجاور و تعامل با شهرک های صنعتی، مراکز پژوهشگاهی و تحقیقاتی جزو نقاط قوت و مواردی چون نبود روحیه مرکز با همکاران ستادی واحدهای فناور یا کمبود فضای کار جزو نقاط ضعف مراکز رشد به حساب می آید.
وی تصریح کرد: سیاست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، بیشتر ایجاد مراکز کارآفرینی و نوآوری و همینطور رشد مراکز پردیس های مشترک است. در این خصوص لازم است تعامل و ارتباط موثری با دستگاههای ذی ربط وجود داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه که از روز گذشته در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شروع شده و تا امروز ادامه دارد، بیشتر از ۱۵۰ نفر از مدیران مراکز رشد کشور و مسؤلان مرتبط حضور دارند که به بیان چالش ها و راهکارهای امروز عرصه فناوری و نوآوری کشور می پردازند.
منبع:

1401/04/17
20:17:33
0.0 / 5
710
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا