هوافضا- علوم هوایی
در قطب جنوب؛

شناسایی قدیمی ترین هسته یخی جهان با ۵ میلیون سال قدمت

شناسایی قدیمی ترین هسته یخی جهان با ۵ میلیون سال قدمت

به گزارش هوا فضا، محققان با حفاری در عمق قطب جنوب موفق به شناسایی قدیمی ترین هسته یخی جهان شده اند که قدمت آن به بیشتر از 5 میلیون سال قبل بازمی گردد.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، برای آگاهی از آینده آب و هوای زمین، می توانیم به گذشته بنگریم و یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار، حفاری و نمونه برداری از هسته های یخ عمیق موجود در کره زمین است. هم اکنون، دانشمندان قدیمی ترین هسته یخی جهان را شناسایی کرده اند که در بعضی از بخش ها بیش از ۵ میلیون سال قدمت دارد.
حفظ طبیعی انبوه یخ در مکان هایی مانند قطب جنوب، جایی که حباب های هوای کوچک از گذشته های دور به دام افتاده اند، شناسایی نمونه های بکری از جو زمین را از هزاران یا حتی میلیونها سال پیش ممکن می کند. شاخص هایی مانند غلظت دی اکسید کربن را می توان با دیگر سوابق باستانی مقایسه کرد تا درک عمیق تری از وضعیت آب و هوا در گذشته های دور و چگونگی تغییر همه چیز به دست آورد.
اکنون تعدادی از محققان دانشگاه داکوتای شمالی به قدیمی ترین هسته یخی حفر شده تا حالا دست یافته اند. این نمونه از دره اونگ در قطب جنوب گرفته شده است، جایی که رانش های یخ های باستانی رسوب هایی که توسط لایه ای از سنگ محافظت می شدند را به سطح زمین آورده است. این گروه در طول تابستان سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در نیمکره جنوبی، یک هسته یخی به طول ۹.۵ متر را حفاری کرد و از آن زمان به بررسی سن مواد یافت شده در این هسته یخی پرداخته است.
محققان تجمع ایزوتوپ های بریلیم، نئون و آلومینیوم را در سراسر هسته یخی بررسی کردند. این ایزوتوپ ها توسط پرتوهای پرانرژی کیهانی در برخورد با مواد سنگی تولید می شوند و میزان غلظت آنها می تواند نشانه ای از آخرین زمان قرار گرفتن لایه های مذکور بر روی هم باشد.
با استفاده از همین روش مشخص شد که هسته مذکور از دو توده یخی بزرگ تشکیل شده که بر روی هم قرار گرفته اند و احیانا مربوط به دو رویداد جداگانه یخبندان هستند. قدمت بخش بالایی حدود ۳ میلیون سال تخمین زده شده است، در صورتیکه قدمت بخش پایینی بین ۴.۳ تا ۵.۱ میلیون سال تخمین زده شده است. این رکورد حدودا دو برابر رکورد قبلی، یعنی ۲.۷ میلیون سال است.


منبع:

1401/05/24
08:57:37
0.0 / 5
556
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا