هوافضا- علوم هوایی
از سوی محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ارائه شد

مدلی پیشرفته و بومی برای برآورد تلفات و خسارات اقتصادی ناشی از زلزله در کشور

مدلی پیشرفته و بومی برای برآورد تلفات و خسارات اقتصادی ناشی از زلزله در کشور

به گزارش هوا فضا، محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، مدلی جدید و مبتنی بر شرایط کشور را برای برآورد تلفات و خسارات اقتصادی ناشی از زلزله عرضه کردند؛ این مدل برای برنامه ریزی مدیریت بحران و همینطور اقدامات امداد و نجات بعد از رخداد زلزله در کشور کاربرد زیادی دارد و می تواند در جهت کاهش اثرات زلزله مورد استفاده مدیران ذیربط قرار گیرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، عرفان فیروزی کرمانشاهی، دانش آموخته پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و یکی از همکاران اصلی طرح «توسعه مدلهای تجربی برای برآورد تلفات و خسارت اقتصادی ناشی از زلزله بمنظور استفاده در سامانه های برآورد سریع خسارت»، اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی مدیران بحران و متولیان امر امداد و نجات، تعیین تعداد تلفات و خسارات اقتصادی ناشی از رخداد زلزله در ساعات اولیه بعد ار وقوع حادثه است.
وی ادامه داد: در خیلی از زلزله های گذشته ایران و جهان تلفات و خسارات ناشی از زلزله بخاطر تاخیر در شناسایی موقعیت و ابعاد حادثه و به تبع آن تعلل در پاسخ بموقع به اثرات ناشی از آن، بالا رفته است. بمنظور کاهش تبعات ناشی از عدم اطلاع از موقعیت و اثرات احتمالی زلزله های کشور، در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، توسعه سامانه ارزیابی سریع خسارات و تلفات ناشی از زلزله های ایران (RAISE) در دستور کار قرار گرفته است که از قدمهای مهم جهت راه اندازی این سامانه، بکارگیری الگوریتم های مناسب محاسباتی برای برآورد اثرات زلزله است.
فیروزی کرمانشاهی اشاره کرد: در این طرح با بررسی تجارب قبلی و به کارگیری روش های محاسباتی پیشرفته، مدل هایی بومی و کاربردی برای برآورد تلفات و خسارت اقتصادی ناشی از زلزله برمبنای سطح اطلاعات موجود از سرمایه در معرض ریسک ارائه شد.
این محقق اشاره کرد: نخستین و با اهمیت ترین خروجی این طرح که هم اکنون قابل استفاده می باشد، امکان برآورد اثرات زلزله در دقایقی پس از رخداد زلزله است. بدین ترتیب مدیران بحران کشور می توانند برآوردی از وضعیت تلفات و خسارات زلزله در مناطق تحت تاثیر زمین لرزه را در ساعات اولیه پس از وقوع آن کسب کنند و بر طبق آن نسبت به اعزام نیروهای امدادی و اختصاص منابع لازم در اسرع وقت و بصورت مؤثر اقدام نمایند.
وی اشاره کرد: در کنار این موضوع، شرکت های بیمه نیز می توانند برمبنای مدلهای خسارت اقتصادی ارائه شده در این طرح، نرخ بیمه را برای گونه های مختلف ساختمانی در بخش های مختلف کشور ارائه نمایند.
این محقق افزود: مدلهای ارائه شده در این طرح برمبنای اطلاعات زلزله های پیشین در کشور است و پس تطبیق خوبی با خیلی از رویدادهای لرزه ای کشور دارد.
به نقل از پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، مجریان طرح مذکور دکتر امینی حسینی و دکتر انصاری از اعضای هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی هستند و نتیجه این تحقیقات تا حالا در مجلات معتبر خارجی و داخلی انتشار یافته است و مورد اقبال جامعه تخصصی ذیربط قرار گرفته است.1401/06/19
15:57:26
0.0 / 5
443
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا