هوافضا- علوم هوایی
در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران محقق شد

تولید صنعتی ۲ نوع پیش آغشته برای ساخت قطعات کامپوزیتی حساس

تولید صنعتی ۲ نوع پیش آغشته برای ساخت قطعات کامپوزیتی حساس

به گزارش هوا فضا، پژوهشگران گروه کامپوزیت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران موفق شدند پیش آغشته های کربن اپوکسی و شیشه اپوکسی را در مقیاس صنعتی تولید کنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، از این پیش آغشته ها برای ساخت کامپوزیت های با کارایی بالا و پیشرفته استفاده می شود. پیش آغشته یک محصول حد واسط میان مواد اولیه و کامپوزیت نهایی بوده که تمامی فرآیندهای طراحی، فرمولاسیون، آغشته سازی الیاف، تنظیم محتوای رزین و تثبیت رزین بر روی الیاف در آن صورت پذیرفته و برای ساخت محصول نهایی تنها نیازمند لایه چینی و پخت نهایی است. ازاین رو با استفاده از این مواد میتوان قطعات کامپوزیت حساس را در محیطی تمیز و با دقت بالا و تکرارپذیری عالی تولید کرد.
دکتر محمدحسین بهشتی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و مجری طرح فناور تولید صنعتی پیش آغشته، در اینباره اظهار داشت: بعد از چند سال تحقیق و توسعه و اجرای طرح های کارشناسی ارشد و دکترا، با همکاری مهندس امیررضا پولادوند، دانشجوی دکترای این پژوهشگاه موفق شدیم تا دانش فنی تولید انواع مختلفی از این پیش آغشته ها را استخراج کرده و دو نوع از آنها را در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه نماییم.
وی ضمن اشاره به تولید موفق صنعتی پیش­ آغشته های اپوکسی به طول حدود ۳۰۰ متر در عرض یک متر در انتها ماه شهریور ۱۴۰۱، اظهار نمود: هدف از تولید این محصول کمک به صنایع تولید قطعات کامپوزیتی حساس کشور و بازاریابی و بازارسازی این محصول است. تولیدکنندگان محصولات کامپوزیتی برای مصارف داخلی و صادراتی، به منظور افزایش کیفیت قطعات تولیدی و همینطور سرعت تولید خود می توانند از این محصولات استفاده نمایند.
هیچ محدودیتی در زمینه نوع الیاف، درصد رزین و نوع پارچه وجود ندارد و تیم فناور مجری این طرح می توانند انواع پیش­ آغشته­ ها را در مقیاس صنعتی تولید و عرضه کنند.
به نقل از وزارت علوم، تولید صنعتی پیش­ آغشته­ های فنولی شیشه چند سال قبل توسط گروه کامپوزیت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران انجام شده بود.1401/07/11
10:12:29
0.0 / 5
264
تگهای خبر: طراحی , كارشناس , كیفیت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا