هوافضا- علوم هوایی
مهندسان یكی از شركت های فناور موفق شدند؛

تولید داخلی ۲ نانوذره صنعتی با استفاده از مواد معدنی کشور

تولید داخلی ۲ نانوذره صنعتی با استفاده از مواد معدنی کشور

به گزارش هوا فضا، مهندسان یکی از شرکتهای فناور با استفاده از مواد معدنی، دو نانو ماده مورد نیاز صنایع کشور را که تابحال وارداتی بوده است، به تولید رساندند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، با عنایت به ممنوعیت صادرات مواد خام منیزیت از کشور، گروهی از پژوهشگران یکی از شرکتهای فناور مستقر در زاهدان تصمیم گرفتند وارد عرصه فرآوری این ماده معدنی شوند و در این خصوص به تولید ۲ محصول نانو ذرات منیزیم و منیزیم کربنات با خلوص بالای ۹۸ دست پیدا کردند. این دو محصول علاوه بر حاشیه سود مناسب، جزو مواد اولیه با خلوص بالایی هستند که در صنایع کاربردهای وسیعی دارند، ضمن آنکه قابلیت صادراتی هم دارند.

طبق گزارش شرکت "Technavio" که تحت عنوان "گزارش بازار جهانی نانو ذرات اکسید منیزیم" انتشار یافته است، بازار جهانی نانو ذرات اکسید منیزیم به علت افزایش تقاضا در کشورهایی چون چین، هند، آمریکا و همینطور کشورهای «EMEA» (متشکل از ۱۱۶ کشور اروپایی، خاورمیانه و آفریقا)، از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد.

امیر نظر جنگجو از اعضای هیئت مدیره این شرکت فناور در گفتگو با ایسنا، گفت: در این شرکت به تولید نانوذرات منیزیم اکساید و کربنات منیزیم دست یافتیم. این محصولات در صنایعی چون فولاد سازی، آرایشی بهداشتی، دارو، الکترونیک، لاستیک و رنگ کاربرد دارند.

وی با اشاره به اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این دو محصول به صورت داخلی تأمین می شود، اظهار نمود: سنگ معدن از معادن استان زاهدان تهیه شده و بعد از اعمال اقدامات فیزیکی و شیمیایی به نانوذرات تبدیل می شوند. این محصولات هم اکنون در مرحله تولید نیمه صنعتی قرار دارند.

جنگجو، کاربرد نانوذرات اکسید منیزیم را در حوزه های الکترونیک، کاتالیز، سرامیک و محصولات پتروشیمی دانست و اضافه کرد: از نانو ذرات اکسید منیزیم همینطور میتوان برای ساخت سبک عایق حرارتی و تخته فیبر نسوز و سرامیک فلزی استفاده نمود. همینطور نانو ذرات اکسید منیزیم بعنوان افزودنی سوخت، پاک کننده، ماده ضدانعطاف پذیر و مهارکننده خوردگی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

عضو هیئت مدیره این شرکت، ظرفیت تولید نانوذرات منیزیم اکساید و کربنات منیزیم در این شرکت را ۶ تن در ماه ذکر کرد و خاطرنشان کرد: تا پیش از این نیاز بازار داخلی به نانوذرات تنها از راه واردات تأمین می شد و هم اکنون تنها تولیدکننده منیزیم اکساید هم با درجه خلوص بالا در کشور هستیم.

وی، مقرون به صرفه بودن و دسترسی مداوم به این مواد را از مزایای این محصول داخلی دانست و خاطرنشان کرد: استفاده از نانوذرات در صنعت فولاد هنوز به خوبی جا نیفتاده است و تنها یک کارخانه فولاد از آن استفاده می نماید که میزان مصرفی خویش را از چین وارد می نماید و این در شرایطی است که منیزیم اکساید مصرف بالایی در کشور دارد و سالانه ۱۰ هزار تن در صنایع داخلی مصرف می شود.منبع:

1401/07/15
14:46:51
0.0 / 5
400
تگهای خبر: الكترونیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا