علوم هوا فضا
دبیر جشنواره بین المللی فارابی خبر داد

شیوه نامه سرآمدان ابلاغ گردید

شیوه نامه سرآمدان ابلاغ گردید

به گزارش هوا فضا، دبیر جشنواره بین المللی فارابی از تصویب و ابلاغ شیوه نامه سرآمدان اطلاع داد و اظهار داشت: در این شیوه نامه تلاش شده است که به علوم انسانی توجه گردد و از یکسو نگری ها فرا رویم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی وزیر علوم در نشست خبری امروز جشنواره فارابی که در محل مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، اضافه کرد: با عنایت به اصلاحاتی که در جشنواره به وجود آمد، شاهد بهبود برگزاری این جشنواره هستیم.
وی برگزاری این جشنواره را حاصل تلاش دانشمندان و محققان علوم انسانی دانست و اظهار نمود: در این دوره از جشنواره وزارت علوم چند رویکرد را مد نظر قرار داده که نشان از اهمیت علوم انسانی دارد. یکی از این رویکردها بازبینی آئین نامه ارتقا است که بازبینی اولیه صورت گرفته است و امیدواریم بعد از بازبینی، این آئین نامه اقتضائات لازم را در علوم انسانی داشته باشد.
کلانتری افزود: اتفاق دیگر تدوین شیوه نامه سرآمدان توسط وزارت علوم است که تصویب و ابلاغ گردیده است. در این شیوه نامه تلاش شده است که به علوم انسانی توجه گردد و از یکسو نگری ها فرا رویم.
معاون وزیر علوم تصریح کرد: در جشنواره دوره قبل فارابی تلاش شد جایزه ای به برگزیدگان جشنواره داده شود که معادل جایزه خوارزمی باشد. این اقدام سبب می شود از برنامه های پژوهشی این حوزه حمایت شود.
دبیر جشنواره بین المللی فارابی اضافه کرد: در این خصوص باید به جایی برسیم که علوم انسانی بتواند مشکلات جامعه را حل کند و این علم به سبدی برای حل مشکلات مردم تبدیل گردد.
وی افزود: علوم انسانی می تواند به حل مسائل کشور منجر شود، چون که انبوهی از مشکلات و مسائلی که در کشور با آنها مواجه هستیم، همچون ترافیک، محیط زیست و انرژی با استفاده از علوم انسانی قابل حل هستند.
معاون فرهنگی وزیر علوم تصریح کرد: بر این اساس امروزه بسیاری به این ادراک رسیده اند که بخش عظیمی از مسائل، در رابطه با علوم انسانی است که با کمک این علم میتوان آنها را مرتفع کرد.
کلانتری مسائل در رابطه با رفتار شهروندان، نوع سیاست گذاری و فعالیت ها را همچون مسائل در رابطه با حوزه علوم انسانی نام برد و خاطرنشان کرد: علوم انسانی است که امکان مدارا در جامعه را فراهم می آورد، فرهنگ گفتگو را ارتقا می دهد و تحمل را نهادینه می کند.
دبیر جشنواره بین المللی فارابی، ارتقای مطالبه گری و پاسخگویی مسؤولان، کاهش شکاف میان مسؤولان و مردم، عرضه راهکارهایی برای ارتقای سرمایه و امید را از دیگر کارکردهای علوم انسانی نام برد و افزود: معتقدیم علیرغم آنکه علوم انسانی از برخی جهات از بنیادهای غربی صدمه دیده است، ولی می توانیم با بسیج همه علما در جهت رفع مشکلات با کمک علوم انسانی گام برداریم.
وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری جشنواره فارابی این مسیر هموار شود و هدف رفع مشکلات با توسعه علوم انسانی محقق شود.1401/07/26
10:55:27
0.0 / 5
689
تگهای خبر: وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا