هوافضا- علوم هوایی
دهقانی فیروزآبادی در همایش ملی نخبگان مطرح كرد

تحقق نیمی از سند استراتژیک نخبگان بعد از ۱۰ سال

تحقق نیمی از سند استراتژیک نخبگان بعد از ۱۰ سال

به گزارش هوا فضا، سرپرست معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، با اعلان اینکه در پیاده سازی سند استراتژیک کشور در امور نخبگان 24 دستگاه نقش دارند، اظهار داشت: بعد از 10 سال در حدود نیمی از این سند محقق شده و باتوجه به راهبردهای دولت سیزدهم این سند استراتژیک باید به همت مدیران این بنیاد و حمایت شخص رئیس جمهوری بصورت کامل اجرا شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در دوازدهمین همایش ملی نخبگان که با حضور آیت الله ابراهیم رئیسی رییس جمهوری، تعدادی از وزرا و نخبگان برگزار شد، با اشاره به اینکه تاسیس بنیاد ملی نخبگان یکی از ابتکارات باارزش نظام جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: این ابتکار به تدبیر رهبری است که همیشه گفتمان ساز و سیاستگذار اصلی توسعه علم و فناوری به عنوان تنها کلید پیشرفت کشور بوده اند.
وی ادامه داد: طی سالهای قبل و در دوره های مختلف، مدیران خدوم و دلسوزی زحمت کشیده اند که ثمره آن شناسایی بیش از ۵۰ هزار نفر استعداد برتر و نخبه باارزش و تسهیل ساز و کارها جهت استفاده از ظرفیت های آنها در مسائل کشور بوده است.
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه برمبنای استانداردهای جهانی قریب به یک درصد جمعیت هر کشور در جایگاه استعدادهای برتر و نخبگان آن جامعه قرار می گیرند، افزود: در سالهای اخیر گفتمان نخبگی عموما حول دانشجویان و استادان رشته های فنی، مهندسی و علوم پزشکی شکل گرفته است، ولی توجه به نخبگان علوم انسانی و هنر در دنیایی که فرهنگ و رسانه و محتوای دیجیتال حرف اول را در راستای دهی ملت ها و کشورها می زند و همین طور توجه به نخبگان حوزه علوم پایه برای پرورش سرآمدان شاخص این حوزه ها و تأثیرگذاری در جامعه و ساختن آینده علم، فناوری و نوآوری که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، باید مورد حمایت ویژه قرار گیرد.
دهقانی فیروزآبادی مطرح کرد: نخبگان هر جامعه برمبنای استعدادها و توانمندی های ذاتی، نعمت ها و معادن تدبیر و مدیریت و حکمرانی برای هر جامعه هستند که اگر در مصادر امر قرار بگیرند، بهترین تاثیرگذاری را در آحاد جامعه برای حل مسایل و مشکلات و هدایت کشور به سمت پیشرفت، استقلال، امنیت و آزادی خواهند داشت.
وی با اعلان اینکه در پیاده سازی سند استراتژیک کشور در امور بنیاد ملی نخبگان ۲۴ دستگاه نقش اجرائی و ماموریتی دارند، اظهار داشت: بعد از ۱۰ سال اما در حدود نیمی از این سند محقق شده است. باتوجه به راهبردهای دولت سیزدهم در عدالت محوری و مردمی بودن این سند استراتژیک باید به همت مدیران این بنیاد و حمایت شخص رئیس جمهوری در پیگیری مطالبه از همه دستگاه های کشور و اختتام دولت بصورت کامل اجرا شود.
دهقانی فیروزآبادی افزود: در امتداد این ماموریت، استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی نخبگانی و همین طور نخبگان برگزیده همین بنیاد برای مدیریت، اجرا و کارشناسی در همه اجزای بنیاد ملی نخبگان یک راهبردی جدی است و امیدواریم در دولت سیزدهم محقق شود. اساسا بهترین کسی که می تواند نخبگان و امور نخبگان را مدیریت کند، همین نخبگان هستند.
وی تکریم و احترام به استعدادها و نخبگان را اصلی ترین مبنای بنیاد ملی نخبگان دانست و اضافه کرد: استفاده از ابزارهای فعال شناسایی نخبگان با به کارگیری فناوری های هوش مصنوعی، رسانه های اجتماعی و معرفی نخبگان توسط نخبگان بجای روش های خوداظهاری با ارائه سند و فرم ها که عموما زمان بر بوده و دور از شأن است، در دستور کار جدی بنیاد ملی نخبگان قرار دارد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: توسعه دایره نخبگانی از افراد دانشگاهی به سایر حوزه ها همچون مدیریت، بازار، صنعت، مهارت های کسب وکار، فرهنگ و سیاست حکمرانی و غیره، بنیاد ملی نخبگان را به نهادی جامع و موثر در همه ارکان و نهادهای کشور و بانک اطلاعاتی جامعه متخصصان و مدیران سرآمدان کشور برای به کارگیری در جایگاه های مهم مدیریتی و تخصصی تبدیل خواهدنمود.
دهقانی فیروزآبادی با اعلان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالهای قبل توسعه دهنده سازوکارهای قانونی و زیرساخت برای رجوع شرکت های دانش بنیان و خلاق بوده است، اظهار داشت: از جانب دیگر بنیاد همیشه متصل به جریان اساتید و دانشجویان برای کشف و شناسایی استعدادهای برتر در دانشگاه ها بوده است.
وی با اشاره به اینکه هسته های نخبگانی استادمحور که مورد تاکید ویژه رهبری انقلاب بوده و هست، هر کدام از آنها بذر رویش یک شرکت دانش بنیان یا خلاق فاخر خواهند بود، اضافه کرد: باتوجه به این مهم باید بتوان با هماهنگی کامل معاونت و بنیاد در یک پروسه روشن خط سیری برای تشکیل هسته های نخبگانی حول اساتید شاخص و سرآمد در بنیاد و هدایت آنها و تشکیل شرکت های نوپای دانش بنیان و خلاق برای حمایت در معاونت علمی تشکیل داد.
دهقانی فیروزآبادی افزود: در امتداد این هدف راهبردی شتاب دهنده های علمی و فناوری کشور در سازوکار که تعیین خواهد شد، در بنیاد ملی نخبگان و نظارت بر آنها در معاونت علمی انجام شده که این شتاب دهنده ها بستر رشد هسته های نخبگانی خواهند شد.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، وی با اشاره به برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای توانمندسازی استعدادهای کشور برای تربیت حکمرانان نخبه به رفع دغدغه های معیشتی آنان اصرار کرد و اظهار داشت: رفع دغدغه معیشتی مسکن برای ۱۰۰۰ نخبه سرآمد در سال جزء برنامه هایی است که با حمایت دولت مردمی محقق می گردد.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر کوشش برای توسعه بازار واقعی محصولات دانش بنیان با همت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و نقش آفرینی نخبگان، اظهار داشت: با اجرای قانون مترقی جهش تولید دانش بنیان فرصت واقعی برای بازگشت نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور و یا استفاده از ظرفیت های آنها در همان کشورها برای حل مسائل کشور ایجاد خواهد شد که می تواند بسیار امیدبخش باشد.1401/07/27
10:01:44
0.0 / 5
496
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا