هوافضا- علوم هوا فضا
دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی:

باید ماهیت نسل جدید را بفهمیم

باید ماهیت نسل جدید را بفهمیم

به گزارش هوا فضا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: باید ماهیت نسل جدید را بفهمیم، متأسفانه در دوران کرونا 28 ماه آموزش وپرورش حضوری را تعطیل کردیم و برای آموزش مجازی، فرزندانمان را در اینترنت رها کردیم.به گزارش هوا فضا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دیدار با تعدادی از نخبگان اظهار داشت: برای موفقیت در امور اجتماعی پیوستگی در تجربه خیلی مهم می باشد. شاید یکی از چیزهایی که ما نیازمند به توجه به آن داریم، ادامه پیداکردن تجربه ها و تبدیل آن به رویه های درست است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در رهبری نظام این پیوستگی را شاهد می باشیم. مؤسس انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) بودند با سابقه مبارزه طولانی از خرداد ۴۲ و حتی پیش از آن آغاز شد و به پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن رسید. پس از امام خمینی (ره) نیز این رهبری عظیم، حکیمانه، الهی، خالی از نفسانیات و جهت گیری خودخواهانه، پر از حکمت و تدبیر به آیت الله خامنه ای منتقل شد. رهبری حکیم انقلاب نیز این مسیر را با همان راه و نگاه امام بزرگوار ادامه دادند؛ بدین سبب تراکم نظام ارزش آفرینی در مدیریت کلان کشور مشاهده می شود، حالا میراث ۴۳ ساله ای داریم که به میراث بزرگ برای انقلاب و تبدیل به زنجیره ارزش شده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این مسیر از شروع همیشه دشمنانی داشته و تا امروز این دشمنی ها ادامه پیدا کرده است. شاید یکی از کسانی که همیشه به مفهوم «دشمن» تاکید کرده، رهبر معظم انقلاب بوده اند و در بیاناتشان می گویند افراد می پرسند که چرا اینقدر از دشمن صحبت می کنید، دشمن عوامل مختلفی دارد و نباید دشمن را دست کم گرفت.
وی با اشاره به موضوع جهانی شدن بیان کرد: جهانی شدن معکوس برای دشمن خیلی مهمست چونکه جهانی شدن بر پایه ارزش های امریکایی و بر محور استثناهای امریکایی به وجود آمده است. نحوه نگارش تاریخ و مدیریت جهان نیز بر این اساس تنظیم شده است، یعنی مدیریت تک سویه و استکباری جهان، البته شکل ها عوض می شود ولی ماهیت یکسان است؛ پس اگر جریانی معکوس این نظام حاکم بر جهان باشد، مسأله پیدا می کنند و دشمنی های با جمهوری اسلامی ایران از باب جلوگیری رشد هنجارشکنی نسبت به نظام سلطه آمریکاست.
عاملی بیان کرد: ما در نحوه مدیریت اجتماعی با پیچیدگی هایی مواجه شدیم. این دنیا در راه تغییر است در مسئله انتقال جهانی، همه می دانند که جهان درحال تغییر است اما کسی نمی تواند مشخصه های تغییر را بطور قطعی برجسته کند، پس با بیانات کلی در دوره انتقال این دوران را سپری می نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ظهور دوران پسا تجدد اظهار داشت: مشخصه این دوران بی قاعدگی است. طرفداران این تفکر بی قاعدگی و متفاوت بودن را اصل می دانند و ریشه این تفکر در استقلال گرایی فردی است که بحث «کسی بودن» در آن پررنگ است. در این دوران نظام نخبگی به هم خورده چونکه در نظام پسامدرن معتقدند که همه نخبه هستند. دلیل امر میدان پیدا شدن برای کنش گری فردی بوسیله حضور در فضای ۶ میلیاردی کاربران اینترنت است.
وی با اشاره به شکوفایی زنان و دختران در جامعه فعلی ایرانی افزود: متأسفانه با پدیده اغتشاشات روبرو می باشیم و در صحنه قدرت نرم دروغ پردازی و دروغ سازی را مشاهده می نماییم، وقتی اینطور شود سردرگمی اتفاق می افتد و احساس هراس اجتماعی بیشتر می شود.
عاملی تاکید: باید ماهیت نسل جدید را بفهمیم، متأسفانه در دوران کرونا ۲۸ ماه آموزش وپرورش حضوری را تعطیل کردیم و برای آموزش مجازی، فرزندانمان را در اینترنت رها کردیم و اکنون شاهد فضای متفاوت هستیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخر این جلسه بیان کرد: تا آن زمان که مسئولیت نداشته باشید از مسائل و دغدغه ها مطلع نیستید. پیش از این که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی شوم، استاد دانشگاه تهران بودم و به آسانی به امور مختلف رسیدگی می کردم بمحض این که احتمال دبیر شدن عنوان شد تخریب ها در رسانه های خارجی شروع شد و تا حالا هم ادامه دارد.
وی با اشاره به فعالیت کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: کاربر باید توانمند باشد، با سیاست کنترلی نمی توانیم شهروند قدرتمند داشته باشیم. توانمندی در مهارت، اطلاعات حقوقی و تشخیص حق از باطل است.
استاد دانشگاه تهران با اشاره به شرایط دوفضایی شده جدید، بیان کرد: در دنیای جدید افراد ارتباطات فیزیکی و ارتباطات مجازی دارند این دو نوع ارتباط سبب شده که پراز تناقض و تضاد باشند، در این راه راهی جز توانمند کردن جامعه نداریم، طوری باید توانمند شوند که خود راهبر باشند و مسیر درست و غلط را تشخیص دهند.
عاملی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این بیانیه بیش از ۵۰ بار از کلمه جوان بهره برده اند، ما چاره ای جز جابه جایی نسلی نداریم و این جابه جایی باید مبتنی بر تخصص گرایی باشد چونکه عمیق ترین لایه عدالت بوسیله تخصص گرایی صورت می گیرد. دراین زمینه نخبگان می توانند کمک کنند.
وی افزود: کسانی که استعداد بیشتری دارند باید سهم بیشتری در حل مسئله سهم داشته باشند. ممکنست بگویید فضا نمی دهند ولی بدانید کسی که حرفی برای گفتن داشته باشد فضا پیدا می کند. حرف درست کار خودش را جلو می برد. حرف های شما می تواند دستور کار شورا و مجلس باشد. اصلاً نباید اینطور باشد که کنار بکشیم.
عاملی با تأکید بر ظرفیت های درونی کشور افزود: ظرفیت های زیادی در کشور وجود دارد که به آنها بی توجه هستیم، وجود شما نخبگان یک ظرفیت است که باید به آن دقت نماییم.


منبع:

1401/08/17
08:47:42
0.0 / 5
517
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا